şükela:  tümü | bugün
  • ekşi şeyler gibi aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın mantığıyla hazırlanacaksa hiç çıkmaması gereken dergidir. amma velakin farklı siyasi çevrelerin sesi olan kalemi sağlam yazarlardan derlemeler oluşturulduğu takdirde tadından yenmez. bu ayarda hazırlanacak bir derginin gördüğü talep günlük gazete tirajlarını, mizah dergilerini sollar diye düşünüyorum, yeterli arz ve istikrarla piyasaya girerse... ot dergi diye bir dergi patladı bu ülkede. tabi yanına komikli hikayeler, şakalı entariler ve insanın ufkunu iki katına çıkaran hedeler de eklenmeli çeşitlilik açısından.
  • karikatüristlerin de esinlendiği gibi sözlükten anca karikatürümsü tespitler çıkar.

hikayelere de yer verilebilir.

fakat parayı kim kazanacak?
  • bu sosyal medyanın tutulduğu bir dönemde, dergiye ümit bağlamak?
  • 3 aylık edebiyat dergisi. yazarları arasında ben de varım. ancak sadece delirdiğim anlardaki hikayelerimi yazacağım.

100 tl gönderene derginin bir nüshasını kargo ile gönderiyorum.
  • beyler ve hanımefendiler, genç kardeşlerim, abilerim ve ablalarım, toplanın.

mevcut dergilerin en büyük sıkıntısı nedir? tiraj. tiraj konusundaki sıkıntılarının esas müsebbibi nedir? hedef kitle.

hedef kitle belirlediğiniz an olası okur grubunu zaten küçültüyorsunuz. işte tam burada devreye biz giriyoruz. ekşi sözlük dediğimiz yerin hedef kitlesi nedir mesela? annenize de buradan bir yazıyı alıntılayıp gönderebilirsiniz, dedenize de, 13 yaşındaki kardeşinize de. türkçe okuyabilen herkes hedef kitlesi ekşi sözlüğün ve bu yüzden başarılı.

aramızda her mezhepten, her meşrepten insan var. her konuda yazılır, çizilir. konu ekşi sözlük olunca da sıkıntı buradan başlıyor aslında. her konuda her istenen yazılmaya başladığı için içerik bok fırtınasına dönüştü.

ancak ufak bir gönüllü ekibiyle, tamamen alakasız konularda çok kaliteli içerik üretilebilir, derlenebilir. burada "gravüre giriş" konusunu ders diye verecek adam da var, hukuk profesörü de, yatçılık ile ilgili ansiklopedi gibi olan adam da.

tek yapmamız gereken doğru insanlarla örgütlenmek ve kabul görmüş, türkçe okuyabilen herkese hitap edecek türden bir içerik derlemek. dergi dediğin şey online bile olur artık, oralar hiç sıkıntı değil. ve ben yine eminim ki aramızda mizanpaj duayenleri, yayınevi baronları da mevcut.

hayde, ne dersiniz?

edit: ulaşın buradan, birleşelim, düşünürüz sonrasını. yavaş yavaş.