• ekşici abazalar yoksa katılmak istediğim kulüp.
  • beni de alın. hatta az önce arkadaşa yazmıştım. o ne muhteşem bir yirmi yılmış öyle, şu yirmi yılı okusak yeter bence:

"beyaz geceler" dostoyevski (1848)
    "komünist manifesto" karl marx (1848)
    "david copperfield" dickens (1849)
    "ölümcül hastalık umutsuzluk" kirkegaard (1849)
    "kızıl damga" nathaniel hawthorne (1850)
    "sefaletin felsefesi" proudhon (1851)
    "moby dick" herman melville (1851)
    "louis bonaparte'ın 18 brumaire'i" marx (1852)
    "çocukluk" tolstoy (1852)
    "bir avcının notları" ivan turgenyev (1852)
    "madam bovary" gustave flaubert (1856)
    "kötülük çiçekleri" charles baudelaire (1857)
    "si minör piyano sonatı" listz (1857)
    "türlerin kökeni" charles darwin (1859)
    "grundrisse" marx (1859)
    "oblamov" ivan gonçarov (1859)
    "tristan und isolde" richard wagner (1859)
    "kıyıdaki değirmen" george eliot (1860)
    "büyük umutlar" dickens (1861)
    "babalar ve oğullar" turgenyev (1862)
    "sefiller" victor hugo (1862)
    "kazaklar" tolstoy (1863)
    "ne yapmalı?" çernişevski (1863)
    "suç ve ceza" dostoyevski (1866)
    "das kapital" marx (1867)
    "güzel mavi tuna" johann strauss (1867)
    "budala" dostoyevski (1868)
    "savaş ve barış" tolstoy (1869)
    "daisy miller" henry james (1869)

*evet komünist olacak (: ugrassive, piskevit ve pencere önü çiçeğine garezi ola çiçeğe teşekkürler. ayrıca çernişevski'nin kitabının isminin -nasıl yapmalı- olduğu yönünde uyarılar da geldi ama galiba eserin dogru çevirisi "ne yapmali?". lenin bu ismi, kendi kitaplarindan birisine, "hareketimizin can alici sorunlari" alt basligi ile verdiği için, bu kitap da türkçeye çernisevski'den önce çevrilmis ve uzun yillar yasakli kalmiş. haliyle çernisevski çevirmenine ve yayımcısina başka bir alternatif isim bulmak gerekti; onlar da "nasıl yapmalı?" dediler. mantıklı geldi bana. bknz.
  • gruba girdim. grubu kuran hanımefendiler kendi kriterleri doğrultusunda bir sınama yapıp grubun içindeki başka hanımefendileri de alarak bir başka grup kurdular ve otuz kadar erkek bir grubun içinde mahsur kaldık. bu grupta edebiyat alanında yetkin kişiler de var.
    muhtemelen profil fotoğrafları çirkin erkekleri bir yerde bırakmayı seçtiler. aferin.
  • cocuklugumu dahi andrey tarkovsky, dostoyevski ve turevleri ile gecirmeme ragmen katilmayacagim kuluptur.

cunku biliyorum ki bu kulube giren insanların belki %10 u anca nitelik tasiyor. kalanı da olur da kiz dusururuz amaci ile giriyor.
  • açık açık söyleyim, düşmüyor. dağılabilirsiniz, gerçekten kitap okuyan insanları ise aşağı alalım.

grubumuzu kurduğumuzdan bu yana bir çok eser tamamladık. en son okuduğumuz kitap ise zorba - nikos kazancakis. kedi fotoğrafları, günaydın mesajları yok grubumuzda. sadece kitap ve film.

başka bir amaç taşıyorsanız muhtemelen sıkılıp 2 günde çıkarsınız. hala gelmek istiyorsanız mesaj atınız.

edit: “bende” ve “+1” yazanlar için kapalıyız, üzgünüm.
  • her cuma atacağım hayırlı cumalar mesajıyla katkı sağlamak istediğim çılgın oluşum.
  • numaraları alıp uruguay'a kaçan kulüp.
  • edebiyatdan gram anlamadıgı halde belki kız düşer diye girecek şahislar elbetdeki olacaktır.neyse gruba nasıl girebiliriz

bu arada en sevdiğim yazar van gogh ile mozart yazdıkları kitapların hepsini okumuşumdur. hele mozartın kitaplarını neredeyse ezberledim.hepsini 10dan fazla okumuşumdur.
  • "korunmayi unutmayin lan bari."

-charles bukowski.
  • bolca kafasiz turk solcusu, sair wannabe'si ve kari kiz kovalayan maldan olusacak grup.
    donecek muhabbet, yapilacak paylasimlar aklima gelince bile bi fena oluyorum.
    kacin.
hesabın var mı? giriş yap