şükela:  tümü | bugün
  • sözlüğün uzun zamandır açılan en iyi başlıklardan olan yazarların hayallerini gerçekleştiriyoruzdan sonra olanları izlemeye başladım. kişisel olarak 1-2 entry’ye bir şekilde katkıda bulunmaya çalışırken bu işi organize olursak ne kadar hızlıca ve kolayca yapabileceğimizi hayal ettim. aslında bu hayal bu başlık açılmadan önce benim “büyük” hayalimdi ve oradaki insanların desteğini görüp “ya keşke böyle bir platform olsa” denildiğinde hayalden çok bir taslağa döküldü. bunu yapmak isteyen çokça insan gördüm, tanıdım ve neden birleşmiyoruz diye düşündüm.

sözlükte buna destek verebileceğini söyleyen ve benim gibi bu hayale sahip olan bir arkadaşa mesaj attım, buluştuk ve hadi yapalım dedik. önce o başlıktaki bütün "yardımsever" yazarları ayırdık, tek tek mesaj attık ve bir whatsapp grubu oluşturduk. kafamızdaki hayali konuşmak için bir akşam toplandık. toplantıda farklı meslek gruplarından farklı yaş gruplarından insanlar vardı ama hepsinin ortak düşüncesi “yardım organizasyonu”ydu. bu yazarlara daha sonra sözlük dışından ulaştığımız birkaç arkadaş eklendi. whatsapp grubumuz genişledi, almanya’dan bile yazar arkadaşlar destek vermeye başladı oluşuma.

bir kitap seti hayali olan arkadaşın kitabını aramızda sadece neredeyse 5 liraya halledebiliyor olduk. hayali tripod olan bir yazar için tripodu bulmamız ve bunu halletmemz 10 dakikayı buldu. iş sadece maddiyat değil, emin çölaşan ile annesini tanıştırmayı isteyen yazara buradan selam ederiz, emin bey biraz rahatsız ama yakın zamanda haberi gelecek.

özetlersek bazı işler gerçekten organize olunduğunda çok kolay ve hızlıca olabiliyor. tamamen gönüllüyken yapamayacağımız hiçbir şey yok bunu anladık. çalışma sistemimiz çok açık ve şeffaf. bir kere o başlıktaki bütün istekleri süzdük ve bir excel tablosunda toparladık. her hafta içinden 5 tane çekip hadi yapalım diyoruz. hangisine nasıl katkıda bulunabileceğimizi konuşuyor, işleri bölüşüyoruz. mesela bu hafta cuma günü başlığa yazılan #69264752 nolu entryi gerçekleştirip şu yazara #69250670 ve şu yazara #69261988 ulaşırsak onları da davet edip onlarında hayalini gerçekleştirmiş olacağız.

sonra orada #70707915 nolu entry için ne durumdayız, ne kadar desteğe daha ihtiyacımız var gibi şeyleri konuşacağız.

mesela #70707915 nolu entrydeki yazara ulaştık, bir ihtiyaç listesi oluşturduk. herkesten para toplayıp bu işi çözmektense önce elimizde neler var, listesinin hangi kısımlarını kendi olanaklarımızla çözebiliriz onları bulacak, sonrasında tanıdık kitapçılar ve kırtasiyecilerle iletişime geçip ucuza ürünü temin edecek ve en son kalan kısım için aramızda para toplayacak şekilde ilerlemek istiyoruz.

arkadaşlar bu iş için 1000 lira gerekirse 1000 lirayı bulmak bir kişi için zor olabilir ama 1000 tane 1 tl verecek insan bulmak oldukça kolay ve hızlı yapılabilir bir şey. örnek bu ve biz bu entryi burada 1 saatte gerçekleştirebiliriz, eminim.

bu hayal sadece burada kalmasın, biz bunu yazılımla besleyelim bir web sitesi şeklinde geniş bir oluşumla devam edelim istiyoruz ve bunu yaparken çok keyifle zaman geçiriyoruz.

zamanım yok demeyin evli ve çocuklu insanlar zamanlarından kısıp gelip bir şekilde bu işin ucundan tutuyorlar, en kötü twitter’da orda burada şu setin şu kitabı elinde olan var mı diye duyuru çıkıyorlar. zaman var arkadaşlar sadece biraz iyiliğe inanın önemli olan bu .

sizlerden hala destek bekliyoruz, gelin tanış olalım detaylıca anlatalım bir şekilde destek olalım birbirimize.

şaka falan değil bu arada ciddi ciddi; sen yoksan bir eksiğiz.

edit:http://bit.ly/onbilgilendirme

çok fazla kafa karışıklığına karşılık bu edit işe yarar diye düşündük.
    detaylar için yeşillendirin

edit2:sözlük dışı iletişim için mertuuraksoy@gmail.com
  • içinde olmaktan mutlu olduğum yeni doğmuş sözlük bebeği. sözlüğün eli çok, sesi çok, vicdanı çok.

e hadi o zaman bir aradalığa!
  • iyiliği refleks haline getirenler...

up
  • destek olmaktan mutluluk duyduğum güzel oluşum. durmayın, çıkın gelin. mutlu etmek gibisi yok.

bir hayali gerçekleştirmek hiç zor değil.
  • şimdiden gurur duyduğum, hayalim iken sizlerin sayesinde hedefim olan, başarıya ulaşacağına şüphemin kalmadığı müthiş oluşum.

var olun!

edit: imla.
  • tatlı gerçekler için koşturduğumuz yeni oluşum. güzel şeyler için sen varsan daha güçlüyüz.

up.
  • buraya bir sürü güzel şey yazılacak.

şimdilik up.
  • sözlükte tanık olduğum en güzel süreç. nasıl bakarsanız öyle görürsünüz, nasıl görürseniz öyle yaşarsınız. bu insanlar güzel bakıyor, güzelleştiriyor.

kitaplık hayalim vardı, mesajla bana dönüş yapıldı, mahcubiyetimi anlatamam.

birlikteliğin en güzel halidir bu oluşum.

bana kitaplık hediye ettiler, ben fazla bulunan sınav kitaplarımı ihtiyacı olana vereceğim ve bunu aynı bu insanlar gibi karşılık beklemeden, seve seve yapacağım. iyi insanların varlığı daim olsun.

iyilikten iyilik doğar. cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşeli değildir çünkü. var olsunlar.

edit: benimki gerçekleşti. ilerleyen günlerde ben de kendilerine umarım destek olup ihtiyacı olan birilerine yardım edebilirim.

bu arada, aranızda yds çalışan varsa bende kaynak mevcut, suat gürcan kitapları, odtu read ve birkaç döküman daha var. iletişime geçebilirsiniz.
  • off neler neler yapılır burda.

up up
  • benim de kıyısından köşesinden dahil olduğum oluşum. iyi işler yapılacak burada ondan eminim.

up up up