şükela:  tümü | bugün
  • sol freymdeki “ekşi itiraf” başlığını yanlış okumam sonucunda “acaba bu neymiş ki? “ dediğim başlık.
    (bkz: yaran yanlış okumalar)
    bundan böyle, sözlükçülerin ihtilaflı konularının paylaşıldığı başlık olabilir.
  • sözlüğe, topluma dair eleştirilerimi genelde duygusala bağlayanların durağı ekşi itiraf başlığına yazmak içime sinmiyordu, (ara: ekşi muhalif)'i siyasi görünümüyle eledikten sonra işbu başlık altında toplamaya karar kılmıştım -ki benden önce biri düşünmüş, tebrik ederim.

ilk huysuzlanmayı yapalım;

entrylerinizi açtığımda "bir çok", "bir kaç" ile başlayan cümleleri gördüğümde, boyum kadar olsa da, o yazıyı anında kapatıyorum. diline hakim olmadan kelam etmek bende yetkinlik uyandırmıyor. hayata dair birikimlerin olabilir ama bunu bir turiste nasıl kendi dilinde anlatmak gerekliliğin varsa, bilmeden yapamıyorsan, kendi dilinde de bu hoşgörüyü bekleyemezsin. önce gramer. sonra kramer vs. kramer.
  • ikinci de gelsin:

film müziği ve film şarkısı iki ayrı şeydir arkadaşım. genel olarak müzik adı altında geçse de, sen bunu bilmelisin. soundtrack bu ikisinin toplamı. film müziği film score olarak geçer. bu tip derlemelere film için yazılmamış, sadece kullanım için alınmış şarkıları katamazsın. film için yazılanın genelde sözsüz versiyonu da olur zaten. bu cehalet de midemi bulandırıyor. elimi kirletmiyorum.
  • arayı açmadan üçleme yapalım sonra the godfather part iii gibi bütünlüğü kaybediyor.

(bkz: başlık açarken dikkat edilecek hususlar/@kolombre) burada değindiklerim azalacağına kanser gibi yayılmış.

(bkz: ütopya/@kolombre) bir gecemi düzeltmeye verdiğim bu anlam ayrımı tartışmasından sonra dediğime gelinmesi, hakkımda yersiz provokasyon yapan kalemlerin hesaplarının silinmiş olması, yazılara kategori eklediğimiz tasnifçiliğin bile hesabımdan çekilmiş olması yine kara mizah şeyler.

ayrıca, aslanın hala ormanda yaşadığını, köpekbalığının ayrı yazıldığını düşünen yazarları görüyorum bazı. cehalet 1000 şekilde ortaya çıkabilir, ama olgunluk görüldüğü gibi tanınır, başka hiçbir şeye benzemez demiş âlâbalık. alabalık dedim karnım acıktı, bari yemeğe gideyim.
  • başlık ile altında yazılanlar pek de uyumlu değil. daha çok derdini, sıkıntısını anlatma; mızmızlanma entrileri var.

benim bildiğim ihtilaf kelimesi daha başka şeyler va'd ediyor. buraya ne yazılacağı konusunda birlik sağlanmalı, bunu da ilk entrilerin sahipleri yapmalı. yoksa bu haliyle tutmaz bu başlık.

o değil de, yalan yanlış tutuyormuş başlık, biz de verdiğimiz akılla kalırız:)
  • girilecek içerik ne kadar doyurucu olursa olsun, açtığınız başlık dandik yahut itici şahıslar/eylemler barındırıyorsa pas geçiyorum. entry'i başlık temsil eder zira, genel aramada "oha şu başlığa niye yazmışım ki" dediğim oluyor ve siliyorum.

üstteki yoruma gelince, zaten dolunmasın, şurada kafa dinleyelim diye vadettiği ayrılığı temsilen muhalif fikirlerimi paylaşıyorum. formatın müsaade ettiği serbesti içinde özel bir alan bulmuşuz, daha ne isterim.