şükela:  tümü | bugün
 • bikaç gündür dehşetle takip ettiğim bir tartışma sorusu bu..
  yani..
  neredeyse tamamı, lisans düzeyinde insanlar..
  oturmuş, bunu ciddi ciddi anlaması imkansız ve karışık bir konuymuşçasına tartışıyolar ya..
  vallahi bi tuhaf oluyorum..
 • cevabını vereceğim soru:

  "gitmiyor değilim" denildiğinde, "gidiyorum" denildiği için.

  gitmiyor: -
  değilim:-

  sonuç: gidiyorum: +
 • konuyla ilgili bir şiir:

  yok yok edilse, yok var olur (-*-=+)

  var yok edilse, var yok olur (+*-=-)

  var var edilse, var var olur (+*+=+)

  yok var edilse, yok var olur (-*+=-)
 • john lenihan bilim iş başında kitabında lord kelvin'den şöyle aktarıyor;

  "fizikte belli bir konuyu kavrayıp kavrayamadığımızın ölçüsü bana göre onun mekanik bir modelini yapıp yapamadığımızdır." (tubitak p.b.k çeviri;barış bıçakçı)

  bu soruyu insanlar kafalarında canlandıramadığı için böyle kurcalıyorlar. matematiğin fizikten biraz yardım almasının son derece yerinde olduğu noktalardan biri bu. mühendis meslektaşımın verdiği örneklerin idrak edilmesi faydalı olacaktır. #19054518
 • bu soru -çok da bilmemekle birlikte- bilim felsefesi ile ele alındığında gayet cevapsız kalıyor gibi.
  soru;
  madde dünyasında dengi olmayan iki soyut sembolün çarpımının doğada karşılığı bulanan ya da somut/madde şeyler üzerinde sembolleştirilmesi mümkün bir soyutlamayla/sembolle cevaplanmasından dolayı aritmetik vs kanımca çok da açıklayıcı olmuyor.

  zira sorunun kaygısı yoklukların* çarpımının maddeye denk olması gibi bir şeyin üzerinden ilerliyor.

  ya da gece gece daha ayrıntılı düşünmek istemiyorum; bilemedim şimdi.

  ama yine de (kaynağı götüm olarak gösteriyrum hâlâ) "-2" madde dünyasında somut bir şeyi temsil etmediğinden "-2*-2=?" işlemininden sonuç olarak "4" sayısının (yani madde dünyasında karşılığı olabilecek bir soyutlamanın) elde edilmesi, hakkikaten götten uydurma bir sonuç gibi gözükmekte. tabi biz bu negatif sayıları gerçek hayatta "artık" olmayan şeyleri sembolleştirmek için; yani artık varolmayanı "var" sayıp; asıl varolanla farkını ortaya koyabilmek için kullanıyoruz. öyle lan işte

  amaaan, ben bu saatte hiç kafa yormayayım yav.
 • "eksinin eksi yonu artidir ondan oyle" diye cevaplamak isterdim bu soruyu ammaaaa soru basliga cevap entry girmek formata aykiri oldugundan kelli cevaplayamiyom.
 • matematik konusunda bir ilerleme kaydedememiş, bari takacak bir şey bulayım bahanem olsun diye düşünmüş sözelci şahıs sorusu.

  +o kadar özel ders aldın ne bu matematik netleri?
  -olayları bilmiyorsunuz siz, matematik dünyasını sarsacak bir soru buldum. onu cevaplayacak biri çıkmadan gram ilerlemem.
  +neymiş o soru?
  -eksi ile eksinin çarpımı neden artıdır?
  +biliyorum ben bu sorunun cevabını
  -ciddi misin? niye niye?
  +eşeğin ziki diye. amk senin. bok beyinli.
  -hiç bir büyük düşünür yaşadığı dönemde anlaşılamamıştır.
 • sorunun temeli aslında terimsel karmaşa imiş yani biz matemetiksel terimle kendi anladığımız terimi kullanınca sorun varmış gibi görünüyor aslında bu sorun olarak gördüğümüz her şey için geçerli bir mantık var. bu arada haberiniz olsun aslında sorun olarak görünen her şeyde bizim anlam verdiğimiz şeylerden kaynaklı olduğunu buluyoruz. bu arada "şey" tdk anlamı olan şey:),bu ifadeler de iyi ki bulunmuş. neyse konumuza dönecek olursak,aslında - ve + sadece negatif ve pozitif ayrımını yapmıyor aynı zamanda gideceğin yönüde gösteriyormuş, açıklamak gerekirse eksi ile başlayıp, - sonsuza giden bir sayılar kümesinde gideceğiniz yoldan sapmanızı ve artı ile başlayıp + sonsuza giden yolda devam etmeniz için ters mantık kurduyor yani -4. -4 dediğinde ise; asıl amaç işlem karmaşasını bilen için düzenli hale getirmek, olarak karşımıza çıkmakta. bu işlem karmaşasını ortaya çıkaran da aslında çarpmanın kendi içinde olam kuralıdır. işlem yapılmak istenen sayının kendisi ile istenen sayı kere toplanması, yani bu işlemi toplama da yaptığınızda -4 ile -4 toplarsınız ve bu -8 olarak karşınıza çıkar ama çarpma da -4 ü -4 ile çarpmak istediğinizde bunu -4'ü dörtkere 4 ile toplamanız demektir. bu mantığa göre -16 karşımıza çıkmalı ama negatif sayılar için toplama ile karışmaması için toplama da bir kere işlem yaparken çarpma da istenilen sayı kadar yapmak zorunda olduğumuzdan bu kural koyulmuş. son olarak +5 ile -4 çarpımında ifade edilen geriye doğru yani - dört kere gitmen gerek ama ben seni - den artıya çekmek istediğimde işte devreye giren - işareti beni artıya götürmekte.
  toplama ve çıkarma kurallarının çarpma kurallarından önce bulunmasından kaynaklanan bu durumu matematikçiler kendi aralarında bu şekilde çözmüşler diye düşünüyorum.

  matematik bilmeyen bizler ise kural kuraldır, kuralını fazla sorgulamadan denileni yapmakta fayda var:)
  sonuçta dilimizde de öyle değilmidir, iki olumsuzluk bildiren ek veya sözcük kullanıldığında cümlenin anlamı olumludur.
  bu yazılanlar yanlış değildir.
  mantıksız hiç değildir.[http://dusunmekvepaylasmak.blogspot.com/…neden.html http://dusunmekvepaylasmak.blogspot.com/…neden.html]
 • bunlar hep negatiflik.