şükela:  tümü | bugün
 • bikaç gündür dehşetle takip ettiğim bir tartışma sorusu bu..
  yani..
  neredeyse tamamı, lisans düzeyinde insanlar..
  oturmuş, bunu ciddi ciddi anlaması imkansız ve karışık bir konuymuşçasına tartışıyolar ya..
  vallahi bi tuhaf oluyorum..
 • cevabını vereceğim soru:

  "gitmiyor değilim" denildiğinde, "gidiyorum" denildiği için.

  gitmiyor: -
  değilim:-

  sonuç: gidiyorum: +
 • konuyla ilgili bir şiir:

  yok yok edilse, yok var olur (-*-=+)

  var yok edilse, var yok olur (+*-=-)

  var var edilse, var var olur (+*+=+)

  yok var edilse, yok var olur (-*+=-)
 • john lenihan bilim iş başında kitabında lord kelvin'den şöyle aktarıyor;

  "fizikte belli bir konuyu kavrayıp kavrayamadığımızın ölçüsü bana göre onun mekanik bir modelini yapıp yapamadığımızdır." (tubitak p.b.k çeviri;barış bıçakçı)

  bu soruyu insanlar kafalarında canlandıramadığı için böyle kurcalıyorlar. matematiğin fizikten biraz yardım almasının son derece yerinde olduğu noktalardan biri bu. mühendis meslektaşımın verdiği örneklerin idrak edilmesi faydalı olacaktır. #19054518
 • "eksinin eksi yonu artidir ondan oyle" diye cevaplamak isterdim bu soruyu ammaaaa soru basliga cevap entry girmek formata aykiri oldugundan kelli cevaplayamiyom.
 • matematik konusunda bir ilerleme kaydedememiş, bari takacak bir şey bulayım bahanem olsun diye düşünmüş sözelci şahıs sorusu.

  +o kadar özel ders aldın ne bu matematik netleri?
  -olayları bilmiyorsunuz siz, matematik dünyasını sarsacak bir soru buldum. onu cevaplayacak biri çıkmadan gram ilerlemem.
  +neymiş o soru?
  -eksi ile eksinin çarpımı neden artıdır?
  +biliyorum ben bu sorunun cevabını
  -ciddi misin? niye niye?
  +eşeğin ziki diye. amk senin. bok beyinli.
  -hiç bir büyük düşünür yaşadığı dönemde anlaşılamamıştır.
 • sorunun temeli aslında terimsel karmaşa imiş yani biz matemetiksel terimle kendi anladığımız terimi kullanınca sorun varmış gibi görünüyor aslında bu sorun olarak gördüğümüz her şey için geçerli bir mantık var. bu arada haberiniz olsun aslında sorun olarak görünen her şeyde bizim anlam verdiğimiz şeylerden kaynaklı olduğunu buluyoruz. bu arada "şey" tdk anlamı olan şey:),bu ifadeler de iyi ki bulunmuş. neyse konumuza dönecek olursak,aslında - ve + sadece negatif ve pozitif ayrımını yapmıyor aynı zamanda gideceğin yönüde gösteriyormuş, açıklamak gerekirse eksi ile başlayıp, - sonsuza giden bir sayılar kümesinde gideceğiniz yoldan sapmanızı ve artı ile başlayıp + sonsuza giden yolda devam etmeniz için ters mantık kurduyor yani -4. -4 dediğinde ise; asıl amaç işlem karmaşasını bilen için düzenli hale getirmek, olarak karşımıza çıkmakta. bu işlem karmaşasını ortaya çıkaran da aslında çarpmanın kendi içinde olam kuralıdır. işlem yapılmak istenen sayının kendisi ile istenen sayı kere toplanması, yani bu işlemi toplama da yaptığınızda -4 ile -4 toplarsınız ve bu -8 olarak karşınıza çıkar ama çarpma da -4 ü -4 ile çarpmak istediğinizde bunu -4'ü dörtkere 4 ile toplamanız demektir. bu mantığa göre -16 karşımıza çıkmalı ama negatif sayılar için toplama ile karışmaması için toplama da bir kere işlem yaparken çarpma da istenilen sayı kadar yapmak zorunda olduğumuzdan bu kural koyulmuş. son olarak +5 ile -4 çarpımında ifade edilen geriye doğru yani - dört kere gitmen gerek ama ben seni - den artıya çekmek istediğimde işte devreye giren - işareti beni artıya götürmekte.
  toplama ve çıkarma kurallarının çarpma kurallarından önce bulunmasından kaynaklanan bu durumu matematikçiler kendi aralarında bu şekilde çözmüşler diye düşünüyorum.

  matematik bilmeyen bizler ise kural kuraldır, kuralını fazla sorgulamadan denileni yapmakta fayda var:)
  sonuçta dilimizde de öyle değilmidir, iki olumsuzluk bildiren ek veya sözcük kullanıldığında cümlenin anlamı olumludur.
  bu yazılanlar yanlış değildir.
  mantıksız hiç değildir.[http://dusunmekvepaylasmak.blogspot.com/…neden.html http://dusunmekvepaylasmak.blogspot.com/…neden.html]
 • bunlar hep negatiflik.
 • çünkü doğada hiçbir şey yok olmaz.
  şimdi iki tane çarpılmış eksimiz var -yazık ki ne yazık- üst üste koysak kalın eksi yapar ki bu çok saçma, böyle bir işaret de yok. en kısa yoldan daha önceden üretilmiş bir işarete benzetmek lazım. bir de çok yorgunlar, darbe aldılar sonuçta kolay bişiy değil. ee çok kolay, biri olduğu gibi durur, diğerini kafasını okşamak sureti ile yatırırız bir güzel yerine, üstünü de örteriz, bir de geri çekilir bakarız ki upuysal bir artımız olmuş. afiyet olsun, dilediğiniz işlemde kullanabilirsiniz
  şefin önerisi: fazla yormayın arkadaşları, maksimum iki-üç işlem daha gider bunlar. ağlamayın bana sonra