şükela:  tümü | bugün
118841 entry daha
 • 10-12 yaşlarındayken beraber oynadığımız komşu çocuğu vardı. babası sınıf öğretmeni ve aynı zamanda tarikat üyesi idi. bu arkadaşın ne zaman çişi gelse "atatürk'e borcumu ödemeye gidiyorum" derdi. anlamıyordum önceleri ne demek istediğini sonradan anladım tabi. babası evde atatürk'ü kötüler ayyaş falan dermiş sonradan bildik. bunun bir de küçük kardeşi vardı okulda ataürk'e ileri geri laf etmiş daha 9-10 yaşında. öğretmeni okula çağırmış babasını, hocam yapmayın duyulmasın bir daha söylemesin böyle şeyler demiş. bu dediğime 20 yıl kadar oluyor, yoksa şimdi olsa velisi okula çağrılmaz yani, devir değişti. neyse gel zaman git zaman benim bu arkadaş bundan 8-9 yıl kadar önce başka bir arkadaşın vasıtasıyla adıyaman'da fetöcülerin kampına gitti, bir hafta kadar kaldı orada, polislik sınavı sorularını vermişler orada, bir yıl sonra polis oldu. yalan yok, ben asgari ücretle çalışan bir işçiyim, bu arkadaş evlendi falan derken ben evlenemedim yokluktan. yılda bir defa çalıştığım yere gelir çayımı içerdi, hayat standartlarının yüksekliğinden kazandığından falan bahseder kulağımı sikip moralimi bozar giderdi. derken 15 temmuz oldu, ertesi sabah aradım ben bunu, nasılsın falan diye, ama göte geleceğini de biliyorum yalan yok. çok kötüyüm dedi, yorgunluğu sesinden belliydi, sabaha kadar ne bok yediyse artık. hepi topu 20 saniye konuştuk, sonra ararım ben dedi, hiç aramadı, ben de aramadım. duydum ki 15 temmuz'dan bir kaç hafta sonra tutuklamışlar, çok geçmeden emniyetten ihraç edildi. geçen babasını gördüm, dedi ki karar okunmuş 3.5 sene verdiler. 25 senelik en yakın arkadaşımdı, kendimi zorladım ama üzülemedim, şimdi düşünüyorum da haklı ya da haksız yere içeri giren savcılar polisler hakimler içeri girdikten sonra atatürk'ün demokrasisine ne kadar da muhtaçlar, kendi elleriyle dna'sını bozdukları yargı, adaletten ne kadar da uzak ve biz neden böyleyiz.
 • annem ilkokul mezunu ev hanımı bir kadın. arada kitap okuduğunu görürüm ama çok sık okumaz. dün internetten sipariş verdiğim kitaplar gelmişti. ben de içlerinden ikisini seçip annemin yanına gittim. bunlardan birini oku bak güzeldir diye. biri serenad diğeri ise ince memed 1.

  neyse ince mehmed’i okudum dedi. ben de kendimden emin şekilde tamam sana o zaman ikinci kitabını alayım dedim. o da üçünü de okudum dedi.

  böyle hafif kendimden utandım bu yaşa kadar okumadım diye. hafif annemle gurur duydum. ne bileyim gülümsetti. kadın gizli gizli kitap okuyormuş. iyi ki varsın anne.
 • herkesi aksine ikna ettiğim çok büyük yalanlarım var. bazen kendim bile inanıyorum.
 • buluştuk 4 yakın arkadas bugün, öyle boş muhabbet yaptık.
  3. biraların sonuna doğruydu sanırım, yağmur yağıyor diye arabaya oturduk, bir de saat geç olmuştu, insanlar sesten rahatsız olmasın dedik.

  aramızdan biri sordu soruyu, kim zehirledi sizi dedi. döküldü herkes. ne zaman biri geçmişle ilgili bir soru sorsa aklıma o geliyor zaten, yine o geldi, anlattım ben de.

  toplamda dedim, 5 yıl 1 ay sürdü.
  5 yıl 3 haftası kötü, bir haftası güzel geçti.
  700den fazla sefer buluştuk, birlikte vakit geçirdik.
  700ün 5inde kavga etmedik.
  4 tane çok büyük kavgamız oldu.
  bu 4ün 2sinde ayrılmanın eşiğine geldik, 1inde ayrıldık.
  bana 17 defa yalan söyledi.
  16sını ben yakaladım, 1ini ayrıldıktan 2 yıl sonra söyledi.
  bu 5 yılda 5 doğumgünüm oldu.
  sadece 1ini beraber geçirdik, onda da gece bitmeden yalan söyleyip gitti, sarhoş halimle deli gibi onu aradım sokaklarda.
  beni 1 defa aldattı, fiziksel olarak.
  o 1 defa ayrılmamıza sebep oldu.
  toplamda 47 tane şiir yazdım ona ithafen.
  sadece 8 tanesini okudu, kalanları çöpe attım.
  ayrılalı 4 yıl oldu.
  4 yılda 3 farklı kişiyle birlikte oldu, hepsinde de gözüme soktu.
  4 yılda 7 defa karşılaştık.
  karşılaşmalarda hiç selamlaşmadık, 7sinde de ben mekan değiştirdim.
  toplamda 1 tane fotoğrafımız var sevgililik döneminden kalan.
  o 1 tane fotoğraf da eski telefonumla birlikte ege denizinde kıyıdan 200 metre açıkta bir yerlerde.
  ayrıldıktan 3 sene, 47 rüyada 7 normalde karşılaşma, 5 sinir krizi, 1000lerce sigara, 10larca gözyaşı sonra, ilişkinin benim için ne kadar obsesif, toksik, yıpratıcı olduğunu fark ettim.
  fark edeli kaç gün oldu bilmiyorum, saymadım hiç, düzeliyorum sanırım.

  buluştuk 4 yakın arkadaş bugün, öyle boş muhabbet yaptık.
  5. biradan sonraydı sanırım,
  ben doldurdum,
  onlar dinledi.
  kadını anlattım,
  durdum sonra,
  ben yaktım,
  onlar destekledi.

  haydi eyvallah.
 • saat 9:00
  spor öncesi oturdum kanyon starbucks’a. kahvenin yanına bir sigara yaktım. kulaklığımda sezen aksu’dan seni kimler aldı çalmaya başladı. ilk ve tek sevdiğim adam aklıma düştü, gözlerim doldu. tutamadım kendimi, başladım ağlamaya... üstünden yıllar geçti ama ben ilk seviştiğim, ilk sevdiğim, ilk öptüğüm adamı hiç unutamadım. gay olmadığına karar vermiş olmalı ki kadın bir sevgilisi varmış, evlenecekmiş yakında. kadere de ona da bir kere daha sövdüm. biraz daha ağladım... bakanlar oldu, aldırmadım... ben değil kader utansın...

  “deli gözlerin gelir aklıma, sevişin öpüşün iç çekişin gelir...”
 • sadece 1 defa aşık oldum. bir adamı çok sevdim fakat o öldü. kuzey soğuklarında balıkçıydı. dünya'ya gözlerini kapatırken yanındaydım. son cümlelerini söyleyemedi ama küçük bir tebessüm ile bana baktı. unutamadım. bir daha hiç unutamadım. o zamandan beridir balık yiyemedim. bir daha o topraklara dönmedim. yapamadım. kasvetli bir acı içinde yalnızlığımla kaldım. yalnız olduğum bu yolda birisine bağlanıp onunla sonsuza kadar yaşayacağımı düşündüm. fakat o kişi öldü ve ben olduğumdan daha yalnızım. her bir hareketini hatırlıyorum. nefes alışını, bakışlarını, nasır tutmuş ellerini, bira içişini, sert sesini, bana bakışlarını, sakallarını, denize ağ atışını, ağı çekişini. her bir noktasını hatırlıyorum. çok uzun yıllardır unutmayı başaramadım.

  şimdi ise ne ben artık 70'ler de yaşıyorum ne o bugünde. ölememek ise en kötüsü. insanların ölümsüzlüğe düşkünlüğü beni kahretti. ondan hiçbir parça almadan gittim. şimdi ise ondan aldığım bir şey olmamasına rağmen halen onu görüyorum. bazı günler bana dünya'yı anlatmamı isterdi. önceden nasıl olduğunu. deli olduğumu düşüneceğini düşünürdüm. fakat öyle olmamıştı. wings filmi için presa sokağında ki cinematic antoni'de nasıl saatlerce sıra beklediğimizi anlatırdım. savaşlardan nasıl kaçtığımı, bazen bir alman, bazen bir ingiliz, bazen türk, bazen fransız olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatmamı isterdi. farklı dillerde seni seviyorum dememe bayılırdı. o artık yok. bana son bakışlarında da her şeyi anladığını görmüştüm. onunla birlikte bir sırda ölmüş oldu.
 • hayat mucizelerle dolu. daha dün karalar bağlamışken, hiçbir umudum yokken bugün her şey yoluna girmeye başladı. yaşamak böyle birşey sanırım.
 • “bu bir demdir gelir geçer
  duyamazsın demedim mi”
 • çok uzun zaman geçmedi ama çok uzun zaman önce gibiydi.
  yıllar geçmedi yollar da değişmedi oysa ki...
 • hiç içki içmedim.
47 entry daha