şükela:  tümü | bugün
  • her hafta belirli bir kitabı okumak ve bu kitap hakkında sohbet etmek için sözlük yazarları tarafından oluşturulan topluluk.

bu kütükhanenin pek değerli üyeleri şu kuralları bilirler;

- ekşi kütükhane hiç kimseye ait değildir.

- kütükhanenin amacı her hafta bir kitap okumak ve buluşup o kitap hakkında sohbet etmektir. bu sohbet akademisyenler tarafından değil, edebiyat seven sözlük yazarları tarafından yapılır. yani ne yaş sınırı ne vardır ne de katılanlardan müthiş bir entelektüel algı beklenmektedir.

- kütükhanenin düzenlendiği zirveye gelmek için tek şart o gün için belirlenen kitabı okumaktır. (kitabı okumadan gelenler, "ay ben okuyamadım da çok merak ettim n'apıyosunuz diye ondan geldim" diyenler hakir görülür, kapı dışarı edilir.

- her zirvede bir sonraki zirvenin tarihi, mekanı ve o zirvede konuşulacak kitap, zirveye o gün katılanlar tarafından belirlenir. bu süre genellikle 1 hafta ile 10 gün arasında değişmektedir.

- sözlük yazarları tarafından okunup üzerinde tartışılan kitap hakkında sözlüğe entry girilmesi zorunlu değildir fakat girilse sözlük, şüphesiz daha temiz kokan, daha hoş bir yer olacaktır.

- kütükhane zirveleri kadıköy'de pek nezih bir mekanda gerçekleşmektedir. limon'dan mekan ismi öğrenilebilir.

ekşi kütükhane şimdiye kadar biri kürk mantolu madonna* (kürk mantolu madonna'yı okuyup anladık mı zirvesi) diğeri aylak adam*(ekşi kitap kulübü 2 -aylak adam) olmak üzere 2 enfes zirve gerçekleştirmiştir.
    (gelecek hafta üzerine sohbet edilecek kitap yakup kadri karaosmanoğlu 'nun kiralık konak isimli kitabıdır. (ayrıntılar için bkz.)
  • zincirleme hayal tamlaması'nın kralını yapan anti-seçmece topluluk.
  • "okuyan sıhhat bulur" düsturuyla hareket eden güzel bir ekşi sözlük hareketi. kadıköy vamos bien*'in sıcak evsahipliğinde gerçekleşen zirvelere katılım için fularlar takılması, 80’lerin sosyal içerikli filmlerindeki entelektüel insanların takıldığı barlardakiler gibi konuşmalar yapılması, "ayrıksı, tecimsel, kösnül, ikircikli, kotarmak, kekremsi, umarsızca" falan gibi kelimelerin en az bir kez cümle içine kullanılması ya da yeri geldiğinde "bedbin, hodbin, muaşeret, mütemayil, vakıa" denilmesi mecbur değildir. şarap içmeyenler dövülmemekte, gecenin bir yarısı sigara böreği talebinde bulunanlar dışlanmamakta, maçtan gelenlere bir süre soluklanıp çay içme izni verilmektedir. gothic, emo, apaçi, cadde kızı, spiritüel, kurumsal vb. insanların "gelin canlar bir olalım" dediği zirvedir.

her hafta kendisine aniden "seni seçtik pikaçu, bu hafta sen zirve açıcan, nıhahaha" denilen katılımcılardan biri zirve açmakta, yine gelenlerin tavsiyeleriyle iki haftalık kitap seçimi yapılmakta, o hafta seçilen kitaba ya da yazarına kıl olan zirve üyeleri mercan'da kokoreç yemeği tercih etmektedir.
    ekşi kütükhane şimdiye kadar "kürk mantolu madonna'yı okuyup anladık mı?", "ekşi kitap kulübü 2 -aylak adam" ve "ekşi kütükhane 3- kiralık konak" olmak üzere üç zirve gerçekleştirmiştir. bu zirvelerde şimdiye kadar üzerinde konuşulan kitapları sözlük klişelerine göre ve film ve kitapları bir saniyede özetlemek niyetiyle tanımlamak istersek ortaya şu sonuçlar çıkmaktadır:
    kürk mantolu madonna : bambaşkaymışsın
    aylak adam : hatunların efendi adam yerine piç tercihi
    kiralık konak : batı'nın tekniğini alalım kültürünü almayalım

latife bir yana, ekşi kütükhane, kitapları, okumayı ve üzerinde konuşmayı sevenleri bünyesine katmak için sabırsızlıkla bekleyen efendi ve sakin bir oluşumdur. seviniz, sevdiriniz. gelecek hafta üzerinde sohbet edilecek kitapla ilgili detaylar için;
    http://limon.6degreesunder.com/zirve/1993664/org/
  • "dibi görünmeyen kuyulara atılan taş nasıl çıkardığı sesle onların derinliğini gösterirse başkalarının elemi de bizim yüreklerimize düştüğü zaman çıkardığı sesle bize kendimizi, insanlığımızın derecesini öğretir."* * diyen topluluk.
    kurucusu şuradan görülebilir. (pasif laura küçücük o zaman)
  • tarçın kokulu kitap sohbetlerine kadıköy'ün 118 yıllık köşkünde büyük bir istikrarla devam eden, sözlüğün en güzel topluluğu.
    şu an yanlarında olamadığım için kederlendiğim insanlardan oluşmaktadır.
    (bkz: acımak)
  • ekşi sözlük kitap kulübü'nün kadıköy kolu haline gelmi$tir.

gayet aktif ve organizedirler.

darısı bizlerin ba$ına.
  • kitaplar üzerinden giderken; kimi zaman mor çatı, kimi zaman csi kadıköy, kimi zaman bir psikolog odasının aynası, kimi zaman gürültücü, kimi zaman sakin olabilen "bağımsız" ve özgün bir topluluk.

"efendi bir kadına düşseydi vezir olurdu." (kadın rezil de eder, vezir de)

"caddebostan sahildeymiş bu şarapçı şimdi."

"sonra da gurbetçiler niye kıro?!?"

"acaba ben de alkolik olabilir miyim?!"

"petrol fiyatlarından deli para kazanan adamlar oldu bu üç günde!"

sapma ve tespitlere geçiş yapıldığı gibi, aynı hızla, ayrıksı, ikircikli, kösnül, kekremsi, sevki tabii gibi kelimelerle "seviyeyi yükselten"lere de rastlandığı güzel bir oluşum...

kişisel meselelere kurban gitmemesini dilediğim..
  • tek cümle özet modasına uyarsak eğer acımak kitabı hakkında bana yalan söylediler gibi özetlemeye varan daha doğrusu varmama sağlayan oluşum, diğer azalar benimle hem fikir mi bilmiyorum.
  • takip eden okullar var.