şükela:  tümü | bugün
 • yaş, kuru ve instant maya olmaksızın, ekşi maya ile yapılmış ekmek.
  ilgilenenler için aşağıdaki linkte çeşitli ekşi maya ve elde etme teknikleri yer alıyor.

  http://www.ekmeksanati.com/…kfei_maya_yapfdmfd.html
 • sinop un boyabat ilçesinin fırınlarında bulabileceğiniz ekmektir. bir somun yuvarlak ekmeği insana sade olarak arasına hiç bir şey koymadan yedirir.
 • son gunlerde marketlerde sikca rastladigim ekmek. ben kokusu ve tadini sev-e-medim ama esasinda pek faydaliymis.
  yogurtla tek basina yenebilir ama mideye dokunur mu bilemem.
 • evde yapmak gibi bir niyetiniz varsa, chad robertson'un tartine bread kitabındaki ekşi mayanın üretim ve yapım sürecini türkçeleştirerek blog sayfasına taşıyan* cenk sönmezsoy'un tarifini okuyabilirsiniz. fakat ekşi mayayı üretmesi 10 gün, 1 tane ekmeği yapması ortalama 8-10 saat sürüyor ona göre.
 • ekşi olmak zorunda değildir. eğer mayanın yüzde 80ini atıp yeniden beslediğiniz mayayı 25 civarı sıcaklıkta 7-8 saat sonra kullanırsanız ekmekteki ekşilik çok daha belirsiz olacaktır. ekşi tadı seviyorsanız mayayı atmadan beslerseniz daha ekşi bir ekmek elde edersiniz. ayrıca ekşi mayalı ekmek ne kadar ekşi değilmiş gibi gelse de bekledikçe ekşilik kazanır ve özellikle ekşi tatlarla damakta patlar adeta. ekmeğin hasıdır.
  (bkz: tartine) (bkz: chad robertson) (bkz: cafe fernando)
 • bozcaada'da alishiro ile tanıdığım, daha sonra hayatımdan çıkaramadığım, yeni açılan her dükkanın ürettiği her çeşidi denemeye çalıştığım ekmek çeşidi. her ne kadar kendisinin amatör ruhunu ve eski enerjisini kaybettiğini düşünsem de ali shiro'nun cevizli çavdarlısı hala benim için bir numara.
 • efendim eğer bu sağlıklı ürünü kendiniz pişiremiyorsanız, ev yapımı olarak bir fellow sözlükçüden siparişle almaya ne dersiniz? hem de tr'nin her yerine güzelce kargolanan, ve buzlukta saklamak suretiyle bayatlama riski olmaması güzelliğiyle?

  ben rastgele şurada (#63071820) denk geldim. bir adet beyaz bir adet de tam buğday cevizli aldım, pek leziz çıktı..

  detayları için şuradan inceleyiniz: https://www.instagram.com/eksifirin/
 • her gün bu ekmeği almak için 2180 adım atıp, toplamda 3.37 km yol kat edip, hepi topu 73 kcal yakıyorum. (kaynak: lg health)

  uzun zamandır beyaz ekmek yemeyi kestik ailecek. nasıl olduysa kendimizi bir anda bu ekmek ile içli dışlı bulduk. artık fırıncıyla kanka olma durumuna geldim. adam ne zaman beni görse eğer ekmek var ise hemen poşete koymaya başlıyor iki tane ekşi mayayı.

  tanım girmek gerekecek olursak: bu ekmeği taze taze sıcak alsanız bile kesinlikle o şekilde yemeyin. üzerinden biraz zaman geçsin öyle yiyin. diğer ekmeklerin aksine gayet de lezzetlidir..
 • herşey ilk olarak yaş mayadan kendi ekmeğimi yapmamla başladı, yepyeni bir dostun hayatıma girmesi ve benle ekşi mayasını paylaşması, tarifler vermesi ile de hep merak ettiğim ve yapmak istediğim yerken en çok keyif aldığım ekmeği kendim yapmaya başladım. ekşi mayayı beslemek, ekmeği katlamak bir sabır işi bazen sabırsızlanıyorum, bazen dikkatimi kaybediyorum ama öğreniyorum şimdilik mayalanma evresinde birleyleri tutturamadığım ve piştikçe yarılan ekşi mayalı ekmekler yapabiliyorum ama inanılmaz lezzetli içinde ne var biliyorum kokusunu dokusunu biliyorum bu yolculuk beni çok mutlu ediyor. deneyimlediğim üzere spor ve hamur katlamanın meditasyon etkisi var demedi demeyin. mayayı beslemeye ve katlamaya devam.
 • gerçek ekmek.harika ekmek. mükemmel ekmek. ekmek kere ekmek.