şükela:  tümü | bugün
  • google chrome sürümü: https://chrome.google.com/…lngbgalldonjhppjolpohlma
    mozilla firefox sürümü: https://addons.mozilla.org/…sozluk-normallestirici/
    kurulum videosu (chrome için): https://youtu.be/dpzb1ydodao

----
    edit: o kadar fazla mesaj alıyorum ki artık teker teker dönüş yapamaz oldum, bu yüzden benden yanıt alamayanlar lütfen kusura bakmasın. gelen mesajların birçoğunda aynı soruları aldığım için hemen bu ilk entry’nin sonuna yeni bir soru cevap bölümü koyuyorum, umarım yardımcı olur.
    -----------------------------------

ekşi sözlük'ü 28 şubat 2016 tarihli tema değişikliğinden önceki haline oldukça benzer bir halde kullanmaya olanak tanıyan google chrome eklentisidir.

pazar pazar çok ince detaylarla uğraşamadım ama en azından kör eden beyaz tasarımdan kurtulmak ve sözlüğü alıştığım renk/yazıtipi düzeniyle kullanabilmek şimdilik benim için yeterli oldu.

şu adresten edinebilir ve alıştığınız ekşi sözlük'e kavuşabilirsiniz:
    https://chrome.google.com/…ngbgalldonjhppjolpohlma/

eklenti kurulduktan sonra sözlük şöyle gözüküyor: http://i.hizliresim.com/m6pyj8.png

bu da kurulum sürecini anlatan kısa bir video: https://youtu.be/dpzb1ydodao

edit: nasıl çalıştığını merak edenler ve (artık mümkünse yalnızca css düzeltmeleri bağlamında) katkıda bulunmak isteyenler için kaynak kodu:
    https://github.com/…htepetrucci/eksinormallestirici

edit4: 0.6 sürümüyle birlikte "devamını okuyayım" özelliği devre dışı bırakılıyor. deneysel bir gece görüşü modu da eklendi.

edit5: 0.7 sürümüyle gece görüşü modunun renkleri düzeltildi.

edit6: 0.8 sürümünde inalincedal'in katkısıyla entry numaraları eklendi (düzgün çalışması için eklenti düğmesine sağ tıklayıp options'a girerek bir sayfada kaç entry gösterdiğinizi belirtmeniz gerekiyor)

edit7: 0.9 sürümüyle mesajınız var yeşili eskiye benzedi - kanal listesi vefaliahmet'in katkısıyla düzeltildi.

edit8: 0.91 sürümüyle gece görüşünde kaydırma çubuğu arka plan resmi koyu olarak değiştirildi - kyzn'nin desteğiyle araştır ve sub-etha düğmeleri geri geldi.

edit9: 0.92 sürümüyle gece görüşü modunda entry ve başlık aralarındaki çizgiler koyulaştırıldı, araştır düğmesi başlıkta ara menüsünün altına alındı, bitti'nin katkısıyla debe'de görünen çift haneli öğelerin dışarı taşması problemi giderildi.

edit10: 0.93 sürümüyle mesaj gönderme arabirimi arka plan renkleri düzeltildi - thedewil'in katkısıyla sağ üstteki bildirim alanları düzeltildi ve üstte bir gözüküp bir kaybolan spinner görünmez oldu.

edit11: 0.94 sürümüyle getir - ara - yolla düğmeleri - ayrıntılı ara bölümünün arka plan renkleri eski haline getirildi.

edit12: 0.95 sürümünde yali4'ün katkısıyla entry yanlarındaki entry numaraları geri getirildi.

edit13: 0.96 sürümünde yine yali4'ün katkısıyla entry no hesaplama yöntemi değişti - eklentinin seçenekler sayfasından ayar yapmaya ve dolayısıyla bu sayfaya da gerek kalmamış oldu.

edit14: 0.97 sürümünde yali4 entry numaralarının yanlış gösterilme problemini çözdü ve görünümde bazı ilave düzenlemeler yaptı. buna ilaveten gece görüşü modunda ben-mesaj-olay ikonları görünmez eylendi. emretekince'nin katkısıyla reklam temalarında da header rengini sabitleştirdik.

edit15: 0.98 sürümünde şükela modunu eski haline getirdik, fatiherdem’in katkısıyla gece modu menülerinin üzerine fare ile gelince değişen renk düzeltildi, ouzman’ın katkılarıyla birden fazla menüye eklenen sub-etha linki problemi çözüldü - son entry altındaki çizgi kaldırıldı - açık ve koyu renk temalar için üst navigasyondaki link renkleri düzenlendi, cevem'in katkısıyla sağ üst dropdown menüdeki boşluk problemi giderildi.

edit16: 0.99 sürümünde entry numaralarıyla ilgili problem giderildi; yazar isimlerinin yanındaki ufak mesaj simgesi geri geldi, entry yazma alanı eski haline biraz daha benzetildi. thedewil'in katkısıyla başlık biçimleri ve sayfalama elemanının görünümü düzenlendi.

edit17: 1.0 sürümüyle ekşi şeyler üst menüden alınıp sub etha'ya eklendi, yali4'ün katkısıyla entry numarası gösterme özelliğinde benim yaptığım ufak bir hata düzeltildi, fatih erdem'in entry arası boşlukları ve bazı kısımları düzenleyen görsel değişiklikleri eklendi.

1.0 sürümünün ardından artık eklenti başka katkıcı arkadaşlar tarafından geliştirilecek, benim için bu sürüm hem yeterli, hem de ekşi sözlük ile ilgili bir iş için daha fazla vakit geçirmek istediğimden emin değilim.

------------------------------

sıkça sorulan sorular:

- soru: mobilde çalışmıyor mu?
    - cevap: teknik kısıtlamalardan ötürü maalesef çalışmıyor. ekşicep, şükela reader veya ekşideck kullanılabilir.

- soru: firefox sürümü var mı?
    - cevap: hem de iki tane var. birincisi, dcelasun'un orijinal eklentiyle birlikte github'da da bulunan sürümü ki buradan ulaşılabilir, ikincisi de yuzdokuzikiyuz tarafından geliştirilen sürüm: #58869659

- soru: safari/opera/ie için ne yapılabilir?
    - cevap: şu entry’de anlatılmış: #58841450.

- soru: entry numaraları düzgün çalışmıyor, düzeltsen?
    - cevap: 0.97 sürümüyle birlikte artık entry numarası tercihiniz eklentiye otomatik olarak yansıtıldığı için bu sorunun çözülmüş olması lazım. firefox kullanıcılarının biraz daha beklemesi gerekebilir.

- soru: antik’i de yapsana?
    - cevap: yapmam. antik’in gerçekten bitmesi gerekiyordu ve bitti, bu konuda sözlük yönetiminin kararına sonuna kadar katılıyorum. ayrıca muhtemelen yapamam zaten. :)

- soru: bir de şu olsa?
    - cevap: eklenti şu an için temel görevini (beta temasının geri getirilmesi) yerine getiriyor. bence daha fazla özellik ekleyip sadeliğini ve güzelliğini bozmayalım. bu gibi ekstra bir ekşi sözlük deneyimi için zaten tema++ gibi güzide bir proje mevcut, oradan devam etmekte fayda görüyorum. geliştirici arkadaşlar isterlerse halihazırda açık kaynaklı olarak github'da yayımlanan kodları kullanarak başka projeler geliştirebilirler.

- soru: bağış yapayım, dürüm/bira ısmarlayayım, paypal/iban var mı?
    - cevap: düşünmeniz yeter, teşekkürler. :)

----------------------

mini yorum: benim ve katkıcıların bu minik projeyi geliştirmesi tutuculuk mudur? bir yerde evet. internet gibi her an, her şeyin değiştiği bir mecrada tutuculuk çok da mantıklı bir tavır gibi gelmiyor aslında biraz düşününce. ama ekşi sözlük, benim ve birçoğumuzun hayatındaki en istikrarlı şey. bir referans noktası. belki de bu yüzden burada en azından alıştığımız bazı şeylerin yerli yerinde durması gibi bir ihtiyaç duyuyoruz.

zaten ülkede en büyük problemlerden biri bir koyduğumuzu bir daha yerinde bulamıyor olmakken, bari bu 20 seneyi devirmeye aday platformda bu ihtiyacımızı giderelim istiyoruz sanırım. bunun için de sözükte çok büyük bir yapısal değişiklik olmadığı sürece şimdilik bu eklenti yeterli gibi, ama asıl gerekli olan eski temanın bir seçenek olarak sunulması ve bu yönde bir adım da maalesef atılmayacak gibi duruyor.

---

esas çözüm için:
    (bkz: açık kaynak kodlu özgür interaktif sözlük)

geçici çözümlerden biri için:
    (bkz: ekşi sözlük entry'lerini wordpress'e aktarmak)
  • şukumla birlikte geçtiğim eklenti.
  • tam ilk entryi okuyup sevinmiştim ki ikincisi ile hevesim kursağımda kaldı. şimdi son durum nedir, napıyoruz? normalleştirici niyetine alıp kayganlaştırıcı etkisi yaratmasın, aman diyelim.
  • sayesinde gözlerimizin şenlendiği uygulama.. yapanın eline sağlık..
  • yükledim, oyunu verdim. yapanın eline sağlık.
  • emeği geçenlerin tuttuğu altın olasıca normalizatör.

.
  • gece görüş moduna uygun olmamasıyla yürekleri dağlamış olan.

edit: gece görüş moduna uygun hali çıktığı gibi, üzerine bir de önerileri dikkate alıp ufak tefek detaylar hemen düzenleniyor ve eklenti güncelleniyor. böyle yazarlar sözlükten hiç kaybolmamalılar.
  • gayet başarılıdır. başlıkların üstüne gelince renkler embesilleşiyor ama indirdim, kullanıyorum.
  • ben yeni sözlüğe alıştım lan galiba. ne kadar yavşak bir adamım. acaba göçebelik genleri bende fazla mı baskın. yeniliklere hemen adapte oluyorum. yani çabuk dejenere olup hiç asimile olmuyorum.

bu arada eklenti güzel (foto'dan gördüğüm kadarıyla elbette), emek vermişsin belli.
  • çok faydalı bir chrome eklentisi olmasının yanı sıra, yazarı sahtepetrucci 2003*'ten beri sözlükte olan bir insan evladıdır. o zamanlar suser diyorduk birbirimize falan. düşün adam 13 yıldır burada.

eklentinin zararlı bir kod olmadığı, nasıl çalıştığı da defalarca anlatılmış. hala inanmayan insan evlatları (internette her önüne güvenmemekle doğru bir şey yapsalar da) eklentinin kodunu inceleyerek ne yapıp ne yapmadığını da kolaylık ve şeffaflıkla görebilirler.

açıkça anlatıldı şu yüzden güvenli diye, böyle şukela diye. bunun sonrasında kurup kurmamak şahsi tercihe kalmış.

ama bence kurun. kanzuk dürümleri hapur hupur yemekten yeni tasarımın ne ölçüde kötü olduğunu fark edememiş çünkü.

* 2005 yazmıştım, düzelteyim, 2003. adam 2003'ten beri burada.