şükela:  tümü | bugün
  • geçen gün ertuğrul özkök, bugün nagehan alçı, fi tarihinde nihat genç ve bilumum muhtelif ünlüler, siyasiler ve yazar takımı sözlüğe sataşıp duruyor. bunun nedenini düşününce ilk aklıma gelen sözlüğün hafızası olmasından rahatsız oldukları...

şimdi malum türk kamuoyu üç günden öncesini hatırlamaz. medya ise güç ve para zaafiyetinden dolayı şıppadanak işine gelmeyeni unutuverir. ama sözlüğün anonimliği ve iyi-kötü çoksesliliği burada bir hafızanın oluşmasını sağlıyor. habire silinen başlıkların benzer bilgilerle dolduğunu görüyoruz örneğin. ertuğrul özkök'e mesela 15-20 sene önceki sözleri hatırlatılıyor. hatta bankocu bir avukatın osuruğu kaç senedir gündemde 30 kez silinmesine karşın.

bu yüzden sözlüğün anonimliğinden çok hafızasından rahatsız olduklarını düşünüyorum. anonimlik bir mahkeme kararıyla kolayca aşılıyor sonuçta. ama hafıza kişilik demek işte. bu insanları ise kişilik kadar rahatsız eden bir şey yok. tüm medya amorf olsun, dürümcü olsun (kanzuk'a da çakalım arada) keyfimizce şekillendirelim istiyorlar.
  • bir soru. ama eksik bir soru aynı zamanda. sadece basında değil ak trollerin olduğu sosyal medyada, siyasilerin arasında da pek sevilmiyor(uz). sebebi ise bana göre şunlardır;

burada yazan kişilerin kimseyle bir göbek bağı olmamasından ötürüdür.

burada yazan kişilerin, yazdıklarından bir çıkar bir menfaat beklemediğinden fikirlerini olanca netliği ile söylemesinden (doğru yada yanlış, o ayrı bir tartışma konusudur) ötürüdür.

burada yazan kişilerin yazdıkları bir suç teşkil etmediği sürece kimseye hesap vermek zorunda olmadıklarından ötürüdür.

ekşiden rahatsız olanların burada yazan kişileri diledikleri zaman susturamadıklarından ötürüdür.

ekşi sözlüğün ve yazarların neredeyse bir stk kadar etkili olmasından ve hatta istediği zaman gündemi belirleyecek kadar ses getirmesinden ötürüdür.

yazarların burada yaptığı eleştirilerin büyük çoğunluğunun doğru olmasından ve yazarların haklı olmasından, eleştirilen kişilerin de bunu bilmesinden ötürüdür.

edit: t9 sözlüğün kafasına göre takıldığı yerler düzeltildi.
  • ben söyleyim, gerçekleri yazıyoruz ondan...

ekşide, herkesin söylemek istediği ama toplumdaki baskılardan dolayı söyleyemediği şeyler yazılarla ifade ediliyor.

ama ne demiş atalarımız, söz uçar yazı kalır.

yazmaya devam!
  • bir siki beğenmiyoruz