şükela:  tümü | bugün
  • açacak başka mantıklı isim bulamadığımdan açtığım başlık, çok zekice ve derdimi anlatır değil fakat demek istediğim bir kaç cümle zaten..

devletin ve ana akım medyanın dışında medyalar üretmeye fanzinler ve alternatif başka medyalar üreterek başlandı zaten, fakat internetin bu kadar yaygınlaşması, gazete ve dergilerin yani kağıda baskı alarak dağıtılan medyaların hem kişisel olmaması, katkı sağlayamamamız, bir kesimi temsil etmesi, üretim maliyeti para ettiği için satılamaması yüzünden bloglar ortaya çıktı..

fakat bloglarda bir süre sonra insanlar haklı olarak yalnız hissetmeye ve yazıklarının tek başına bir değeri olmadığını düşünmeye başladı, hem blog yazmak çok zaman gerektiyor, hemde azda olsa cesaret gerektiriyor..

eksi sözlük gibi yerler ise internet kullanıcılarının üye olabildiği toplu olarak istenilen insanı linç edip, istenilen insanı yüceltebilen yerler haline geldi. artık gazetelerde okunulan haberleri bu mecraları takip ederek 1-2 gün önceden çıkışına ve gelişimine tanık olabiliyoruz, hatta ortak olabiliyoruz.

herhangi bir haksızlık durumunda, bu medyanın gücüne ve sıradan insanların adaletine göre markanın değerini düşürebiliyor, hakkını fazlasıyla almasına -bazen cidden fazlasıyla- neden olabiliyor. tarihin hiçbir döneminde halkın bu kadar etkin bir biçimde toplanıp, birşeyler yapabildiğini görmedim veya bilmiyorum..

bu yazıyı neden yazdığımı emin olun bilemiyorum, sadece son günlerde çok saygı duyuyorum sözlüğe, büyümesi olması gerektiği gibi oldu diye umuyorum..

sadece zamanında sözlüğe gereken önemi veren ve ne kadar güçlü olabileceğini kestiren okan bayülgeni sevgiyle anıyorum.. şuan sevilmese sözlük tarafından bile..