şükela:  tümü | bugün
  • an itibariyle, çok açık ve net bir şekilde tespitini gerçekleştirdiğim önermedir.

uzun yıllar boyunca sözlüğü, hem okur hem de yazar olarak takip eden birisi olarak açıkça söyleyebilirim ki sözlük kalitesi, troll, karı-kız arayanlar, sözlüğü forum olarak kullananlar tarafından, hızla düşürülmüştür.

moderasyon'un acilen müdahale etmesi, uzunca bir silik yazar listesi yapması gerekmektedir. üyeliği yeni açılan biri olarak söylemeliyim ki bu silik listesine, sözlük kalitesinin yükselmesi adına seve seve nickimi yazabilirim.

"dertleşilecek insan veritabanı" nedir? üstü kapalı izdivaç yaptınız lan sözlüğü. başlıklara " up " yazaraktan güncel tutma derdi nedir ? sözlük tüzüğünü hiç mi anlamadınız ? başlıklara tanım yapmadan direkt görüş yazarak frmtr yaptınız ortamı resmen.
  • eskiden de matah bir yer olmayan sözlüğün şu anki haliyle ilgili tuhaf bir tespit. tespiti yapan şahsiyet; eskiden, 2000li yılların başlarında girilen entarilerin dilbilgisine, yıvışıklığına bakıp hatalı tespit yaptığını anlayabilirdi ancak belli ki aramaya inanmamış.
  • gerçekten katıldığım tespittir.uzun zamandır açılan başlıklara bakıyorumda ve bugünkü başlıklar ciddi anlamda rezalettir.

(bkz: dar kıyafetler giyen kızın asıl amacı) bu başlığı açan kişinin karakter ve eğitim seviyesini anlabilirsiniz düşük profildir kendileri
    (bkz: kızların düşünmek için süre istemesi)
    (bkz: dayak yemek istiyorum beni dövün)
    (bkz: 22 yaşında evlenen kızlar)
    (bkz: ensest)
    (bkz: internetten sevgili bulmak)
    bugün gözüme çarpan başlıklar bunlar size gerçekten diyecek birşeyim yok,eksi sözlük mutlumusun gerçekten buraya bu kadar yobaz insan soktuğun için.
    gerçekten,seviyesiz insanlarsınız öğrenememişsiniz,ve yürüdüğünüz yolu yol sanıyorsunuz ama böyle de mutlusunuz işte keşke azalarak bitseniz.
  • ara sıra tarihte bugün kısmından geçmiş yıllarda ne konuşulduğuna bakarım.bir farklılaşma elbette söz konusu.ama bu durumu kalite eksilmesi olarak görmemek gerekir. ülkemizin siyasi durumdan kaynaklanan bir farklılaşma var. açılan başlıklardanda bu durum çok net bir şekilde görülebilir.bir de z kuşağının aktif olarak sözlüğe dahil olması ile başlık konularının daha çok anlık eğlenceye dönüşümü var. bize de bu durum "kalite düşüşü" olarak geliyor. lakin yeni nesile sorsak öyle düşüneceklerini sanmıyorum.
  • uzun zaman 'yeni nesil iste yeaa, ogrencekler' diyip gectim ama son zamanlarda gercekten de goz ardi edilemez durumda.

eskiden olsa su entrye gelecek mesajlarin %90i 'nerdesin ki?' seklinde olurdu, simdi ise ancak %10u oyle, gerisi 'kehkehkeh aksamin 6'sinda kim uyuyomus ki evde' seklinde. tabii dunya bir tek senin icinde bulundugun oda, ev, sehir, ve ulkeden ibaret. turkiye'de aksam 6 iken baska yerde gece yarisi olamaz.

ben bunu dusunurken ustune bir de 'nba maçlarının gece 3'te oynanma sebebi'ni gorunce tam oldu!

uzuyorsun be sozluk, yapma yahu.
  • hem de ne... bakiyorum cogu yazar imla nedir bilmiyor, bu yasa kadar o sekilde nasil gelmisler, haydi gelmisler eksi’de nasil yazıyorlar hicbir fikrim yok. icerik kalitesine zaten girmeyecegim bile. ben super icerikler mi uretiyorum? hayir cunku yaklasik 3 4 senedir gittikce daha da dusen kalite karsisinda hevesim de dogru orantılı olarak dusuyor. ozenmiyorum, umursamiyorum. benim gibi cok fazla yazar var biliyorum. hatali yazimlari, anlam kargasalarini gore gore soğuyoruz.
  • kalite nadir bulunan bir şeydir.
    her nadir bulunan şey kalite-(li)-dir diyemesek de, bunun tam tersini rahatlıkla söyleyebiliyoruz.
    sözlüğün ilk zamanlarında daha kaliteli olmasının sebeplerini birkaç maddeye özetleyebiliriz sanırım. (tamamen kafamdan uyduracağım.)
    (durumu olmayıp okuyamayanlar için de en altta özet var.)

- sözlüğün daha az yaygın(popüler) olması
    - internetin daha az yaygın olması
    - sözlüğün kolay para kazanma furyasına henüz alet edilmemiş olması
    - kaliteli sözlük yazarlarının tatmin edilemez olması

-
    sözlük daha az yaygın olursa neden daha kaliteli olur?
    çünkü kendisine "biraz daha farklı" diyebileceğimiz insanları çeker.(neden fraklı olduklarına *'da geleceğiz)
    hâlbuki bir şey yaygınlaştıkça, kalite seviyesi içinde bulunduğu toplumun durumuna yakınsar.
    "sözlük özel bir yer değil, toplum neyse onu yansıtıyor" muhabbeti de buradan doğuyor zaten. ilk zamanlarda burada toplumun bir aynası yokmuş, bu yüzden de kalite daha yüksekmiş. (* geldik bile)
    toplumun kalite seviyesi de değişmiş olabilir, o kadar derin analiz edecek bilgiye sahip değilim, üstünkörü geçtim.

-
    internetin daha az yaygın olmasının birkaç etkisi var.

bence en önemlisi bilgiye ulaşmanın biraz daha zor olması.
    böylece herkes her şeyi bil-e-mediğinden, gerçekten bilenin farkı görülebiliyor.
    ayrıca gerçekten bilen, okuyan-araştıran kişi oluyor, ulaşabileceği "paket" bilgi sayısı az çünkü.

diğer bir etkisi, internet yaygınlaştıkça iyice belirginleşen "dikkat çekme" isteği.
    özellikle sosyal medya bunda büyük rol oynuyor. artık dikkatin "nasıl" toplandığı önemli değil, toplanıp toplanmadığı önemli.
    kişi dikkat çeksin de, zekasına hayran mı kalıyorlar yoksa anasına mı sövüyorlar o önemli değil.
    bu da ortaya çıkarılan ürünün kalitesinin önemsenmemesini tetikliyor.
    yâni paragraflarca bilgi verip, sağlam fikirler üreten biriyle aptal bir bkz yazıp laf sokan kişi aynı konumda.(öyle değilse bile kayda değer fark görülemiyor.)(**)

aklıma gelen son etkisi ise, çoğunluğa karışıp kaybolmanın daha kolay bir hâle gelmesi. kendini çoğunluktan soyutlamayan insanın, onlara benzememe ihtimâli çok düşük, "üzüm üzüme baka baka kararır" misali.

-
    belki de en önemli sebep bu. ama buna uzun bir şeyler yazmayacağım, çünkü bir yerde paranın etkisi varsa orada başka hiçbir şeyin etkisi yoktur. yönü belirleyen paradır. tarih bize gösteriyor ki para genelde yönü kaliteye değil, kalitesizliğe doğru çevirttirmiştir.(çevirttittittirmiştir)

-
    nasıl bir tatmin eksikliği bu?
    (**)'da belirtilen durum bize gösteriyor ki iyi yazan insanlar hak ettikleri değeri göremiyor.
    insan neden buraya paragraflar dolusu bir şey yazar. kimisi insanlara faydalı olmak için diyerek kendini kandıradursun, ana sebep insanın kendisini tatmin edebilmesidir.
    bu illaki "bak insanlar yazımı ne kadar beğendi, demek ki zeki-akıllı bir insanım ben, çok bilgiliyim" seviyesinde olmak zorunda değil (öyle de olsa sorun yok zaten).
    ama birisi okunmayacağını, önemsenmeyeceğini bildiği bir yazıyı paragraflarca yazmaz, orası da açık.
    işte bu paragraflarca yazan adam(baş harfi ben) o kadar yazdıktan sonra, (bkz: okuyamadım kardeş durumumuz yoktu) yazan kişi kadar ilgi göremiyorsa, işte o adam bu siteden soğur.
    üstüne siteye o kadar katkı yapan adamın fikirleri, önerileri hiçe sayılıyorsa, üstüne cahillerin arasına düşmüş alim misali(bu ben değilim işte) çırpınıyorsa, o adam bu siteyi bırakır.

ha sadece sözlüğün mü kalitesi düştü, hayır gördüğüm kadarıyla bütün popüler sitelerde aynı durum söz konusu.
    quora gibi hâlâ kaliteyi (nispeten)koruyabilen siteler de mevcut, ancak bunu da henüz o kadar(ne kadar? instagram, facebook kadar) popüler olmamasına bağlıyorum.
    şu an sözlük bence orta seviye kalitede.(ölçtüm)
    hâlâ çok bilgili ve kültürlü yazarlarımız var, daha kötüsü de olabilirdi.
    ileride her şey daha beter olacak bence.
    neyse yazacaklarım bu kadar, umarım sıkılmamışsınızdır.
    bu arada o fraklı insanlar o limuzinlere binip gittiler.

okuyamayanlar için özet: sözlüğün kalitesi sizin gibiler yüzünden düşüyor işte, sözlüğe kız düşürmeye gelen üç kağıtçılar sizi. yok size özet.