• ekşi sözlük'ü ilk gün kodlayan adam olmak dışında 16 yılı aşkındır ekşi sözlük'ün yöneticisiyim. yönetici derken her anlamda: sitede admin, yazılım ekibinde yönetici, yönetim kurulunda başkan, sokakta beyefendi, mutfakta aşçı vesaire. 16 yılda ekşi sözlük türkiye'de en çok ziyaret edilen üçüncü yerel web sitesi olmaya kadar yükseldi. her ay 21 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. üstelik yabancı sosyal mecraların yükselişinden de etkilenmedi. tam tersine onları kapsamadığı bir alanda bambaşka bir form ve dinamikle devam ediyor.

  2004'te abd'ye microsoft'ta çalışmaya gittikten kısa bir süre sonra firmanın tüm idaresi benim yokluğumda ortağım başak purut'un üstüne kaldı. 2009'da geri dönene kadar o atıl haliyle ayakta tuttu. 2010'da sözlüğü yenilemeye giriştiğimizde ise ben hem daha çok keyif aldığım hem daha tecrübeli olduğum teknik konulara eğildim. milyonlarca insanın istifade ettiği 11 yıllık bir mirası dönemin ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırma yükünü sırtlandım. bu konuda iyi çıkardığımız işler olduğu gibi sonuçtan sizin gibi bizim de memnun olmadığımız kısımlar oldu. ama sonuçta ekşi sözlük 2015 itibariyle gelişimini ve popülaritesini yitirmeden büyümeye devam ediyor.

  bu dönemde, yani son 6 yıldır, ekşi sözlük'ün iş strateji ve modellerini pratik olarak başak üstlenmiş durumda. yapısal yeniliklerin kayda değer kısmı da kendisinin projeleridir. siyasi liderlerin reddit tarzı ama oturumları bunun en son örneği.

  yillardır konuşmalarımda ve röportajlarımda ekşi sözlük'ün ben olmadan devam edebilmesinin en büyük hayallerimden olduğundan bahsettim. bunun bir noktasında manzarayı bensiz hale getirmek elzemdi. hem bu hem de bazı yeni projelere odaklanma sebebiyle ekşi sözlük'ün sahibi ekşi teknoloji ve bilişim a.ş.'deki yönetim kurulu üyeliği dahil olmak üzere tüm yöneticilik görevlerimden ayrılmış bulunuyorum. sadece çok uzun zamandır yazarlara borçlu hissettiğim ve tasarımını tamamladığım bir api meselesi var. onunla ilgileneceğim.

  yönetimi başak purut'a devrediyorum. başak ekşi sözlük'ü yakından tanıyor, dinamiklerini biliyor. "adam yiyor ama çalışıyor". başak'la ekşi'nin yüzleşmesi gereken en önemli iki değişimin nitelikli içeriğe erişimin kolaylaştırılması ve yazar onayı için yıllarca sırada beklemenin düzeltilmesi olduğunda mutabıkız. onun da bu iki problemi çözme konusundaki kararlılığını biliyorum.

  takip edenlerin bildiği üzere ekşi sözlük benim için hala bireysel içerik paylaşımlarım için en favori ortamım. 50 bin entry sonra kullanıcısı olmaktan hala çok memnunum. sadece bir paylaşım platformu değil, şahsi hafıza olarak da çok istifade ediyorum. kullanıcısı olarak bir yere gitmiyorum. buradayım.

  tldrkelam: bir sedet yönetiminin sonuna, yeni bir dönemin de başına gelmiş bulunuyoruz.

  not: bu entry'yi uçaktan yolluyorum. uçaktan entry girmek ilk kez yaptığım bir şey değil (bkz: #9353774) ama hala bilimkurgu gibi.
 • ben hiç kimseye güvenmeyen, paranoyağın önde gideni bir adamım. evden laptop'u kapatıp mı çıktım yoksa kapatmadım mı çıktım diye eve tekrar geri girip laptop'u kapattığıma emin olduktan sonra bile tekrar geri dönüp kapağını tam kapatarak emin olabiliyorum ancak. arabayı kitledikten sonra geri dönüp önce kapıyı zorluyorum açılıyor mu diye, açılmazsa cep telefonuyla ışık tutuyorum kilit gömülü mü diye, en son da tekrar kilitle tuşuna basıyorum ki garanti olsun. sonra "lan şimdi kitleye bastık bu geri zekalı yanlış anlayıp açılmasın" diye düşünüp başa dönüyorum. kendi arabam olsa bu kadar olmaz da babam ağzıma sıçar valla. geçen arabayla bir yerden bir yere gitmem 15 dakika, arabayı park etmem 10 dakika (park edemiyorum evet) park edişimi kontrol etmem 10 dakika sürdü. eve 35 dakikada vardım sanki şehir dışından geliyorum.

  ama ben ekşi sözlük sayesinde dün tabularımı yıktım bambaşka bir insan oldum. galiba. tam emin değilim ama bir şeyler değişti.

  10 gündür evden çıkmıyordum. artık ölmek üzereyim böyle ama çıkacak bir bahane bile bulamıyorum kendime. sabırsızlıkla galatasaray'ın şampiyonlar ligi maçını bekliyorum ki hayatıma heyecan gelsin. maç günü geldi gerçek arkadaşlarımdan birini aradım ben galatasaray'ı sevmiyorum ya izlemeyelim boşver dedi. senin amına koyim ben dedim. kapattım. bugün de evden çıkmazsan oksijen yetmezliğinden gebereceksin bir şey yapman lazım dedim. gittim twitter'a öylesine maç izleyelim mi beraber bana ulaşın diye yazdım. kimseden ses çıkmadı. ben de olayı tamamen şakaya dökeyim piç gibi kaldık ortada böyle diye evinde d-smart olan varsa yeşil kutu pringles ice-tea şeftali alır gelirim dedim.

  adamın biri çıktı eve çağırdı beni gel d-smart var dedi. işte ondan sonra sen benim böbreğimi çalar mısın, çalarsan kaça satarsın. sizin ev soğuk mu, böbrek soğukta beklesin diye muhabbet ettik, sonra evi tarif etti. gittim arabayla abi dedim ben geldim in. adam indi üstünde galatasaray forması, altında şort, ayağında terlik. ben arabayı park ettim saçma sapan bir yere. lan bu böyle olmadı dedik. sen burdan geri geri gidip sonra da şöyle yapıp şuraya girebilir misin dedi. yok dedim ben onu yapamam sen yap. adama verdim arabanın anahtarını. geçti direksiyonun başına. ben arkada bekliyorum. şöyle hafif bir ileriye gitti. içim gıcıklandı benim. bir ürperti geldi böyle.

  daha ilk kez 1 dakika önce gördüğüm, hiç tanımadığım bir adama arabanın anahtarını vermişim, ruhsat falan içerde. adam basıp gitse yüzyılın en büyük mallıklarından birini yapmış olucam. türkiye'yi bırak amerika'nın reality show'larına meze olurum. böyle dolandırıcılık mı olur lan, içimden yok lan yapmaz diyorum ama kendimi de tutamıyorum. bir yanım git "in lan arabadan sen kimsin olum" demek geçiyor. bir yandan diyorum sakin ol üstünde galatasaray forması, altında şort terlik olan adamdan zarar gelmez. herifte gözlük var bir de.

  hayır arabayı alıp götürse babama ne derim onu bile düşündüm o an.

  -baba arabayı çaldılar
  +nasıl çaldılar?
  -ben verdim anahtarı
  +vale falan mı kime verdin lan anahtarı?
  -bilmiyom hiç tanımıyom ilk kez gördüm çok güvenilir bir tipe benziyodu gözlüklüydü, şort giymişti ayağında terlik vardı. dedim ki buna anahtar verilir.

  yemin ediyorum evi ateşe verirdi. neyseki böyle bir şey olmadı. adam arabayı park ettikten sonra arabadan çıktı, bir hışımla elinden anahtarı kaptım. daha sonra yeşil kutu pringles, ice tea şeftalimizi aldık ve bu arkadaşla eve girdik.

  adamla o gün tanıştım, 1 dakika önce ilk kez gördükten sonra arabanın anahtarını verdim, bundan 2 dakika sonra adam beni evin içine aldı. içimden töbe estağfurullah bu adamla benim aramda nasıl bir ilişki oldu, lan benim burda ne işim var diye düşünüyorum. eve girdim, ev de aile evi çıktı. kardeşiyle falan tanıştım. işler gittikçe enteresanlaşmaya başladı. 10 senedir tanışıyorduk da hasret gidermeye gelmiştim sanki. bebekliklerini biliyor gibiydim. "anne baba iyi, kuzenler falan?" diye sordum sorucam. daha sonra bir arkadaşları daha geldi eve.

  adam çocukluk arkadaşlarıymış, beni ilk kez gördüğü için sorular soruyor o. ben cevaplıyorum falan. sonra benim arkadaşım gibi görünen ancak daha bugün tanıştığım adam da bana aynı minvalde sorular sorunca:

  -olum hadi ben bu adamı tanımıyorum soru soruyorum. sana noluyo lan?

  burda derin bir sessizlik oldu. cevap veremedik.

  -kimsin lan sen? kim olum bu adam?

  diye bir soru soru gelecek diye bekledim ama gelmedi. içerde d-smart açık, galatasaray'ın şampiyonlar ligi maçı oynanıyordu ışığı ve sesi görünce kapıyı açık bulup evin içine dalmış gibiydim adeta. ki aslında bir bakıma da öyleydi. galatasaray gol atıyor birbirimize çak yapıyoruz, bir yandan da "nerdeyim amına koyim, halılar da güzelmiş yalnız" diye geçiyorum içimden. maç bitti, kazandık. abi ben kaçayım o zaman memnun oldum çok dedim. her zaman beklerim sadece maçlar falan değil hiç arayıp sormuyorsun ayıp oluyor dedi. tamam dedim.

  ee bunun sözlükle ne alakası var, adam twitter'dan yazdı ama ekşi sözlük yazarı. şu an aktif yazar evet. kendisine sormadan yazdığım için bunu nick'ini söylemem ama şu anlattıklarımın hepsi gerçek şahidim var bu sefer delirtmeyin beni. neden böyle bir şey yaptım bilmiyorum ama sanırım ölmeden önce yapılması gereken 100 hareketten 3'ünü 5'ini dün gece yaptım. ama valla bir rahatladım lan. dün gece eve dönünce arabayı 10 dakikada park ettim yine ama kitledikten sonra "tanımadığın adama veriyosun anahtarı, siktir git lan kitledin işte" dedim. gittim eve.

  hiç bilmediğim bir evde, hiç tanımadığım insanlarla şampiyonlar ligi tarihimizin en rahat maçını seyretmem, ilk yarı 3 tane atıp arkamıza yaslanmamız baya ilginç oldu. millet totem yapıyorum diye evde atkıyla oturur, en sevdiği formasını falan giyer, en fazla amuda kalkıp öyle izler maçı. benim totemim çok zor oldu lan. her seferinde tanımadığım adamların evine nasıl dalcam şimdi ben. devre arasında yalnız kalınca aramızda geçen muhabbet:

  -ben de burdayım ha
  +olum sana da öylesine gel dedik geldin. manyak mısın nesin :)
  -abi... benim için de sürpriz oldu. ama ben normalde böyle bir insan deği...
  +tamam lan tamam şaka yapıyorum :) ne zaman istersen gel
  -allah allah?
  +biz de normalde tuttuğumuzu eve sokmuyoruz herhalde
  -ben bilmem artık.

  insanlara güvenmek lazımmış biraz. bundan sonra böyle hacıt. yetti artık. siz yine de tedbiri elden bırakmayın, böyle anlattık diye denemek için yolda ilk gördüğünüz adama "du bakalım nolcak lan" deyip arabanın anahtarını verecek değilsiniz herhalde ama bu havada şortla, terlikle aşağı inen adama da güvenemeyeceksek... gözlük de takıyor adam. napayım yani. gerçi çok uzun sürmez götümü keserler benim zaten de hayırlısı artık bana ne, yetti böyle yaşadığımız.

  içim içime sığmıyor şu an. yarın gece de kordon'da 100 tane kıza çıkma teklifi edip 100 popüler cevap arıcam. ertesi gün de güzelyalı'da soyunup çıplak denize atlarım artık. beni kpss denilen boktan serüvenimde hayatta tuttuğun için, hayatımdaki birçok güzel saçmalığın odağında olduğun için teşekkürler ekşi sözlük, teşekkürler türkiye.
 • 1995 yılında hitnet yazılarımdan ilkini (bkz: #2940055) yazarken kullandığım saçma bkz'lara bakıp "içinde en saçma sapan şeylerin bile en ince ayrıntısına kadar var olduğu bir bilgi kaynağı olabilir mi?" diye düşünüp "yok be imkansız ahahha" diye gülüp geçmiştim.

  1997 yılında disq'in irc'den yolladığı douglas adams'ın the hitchhiker's guide to the galaxy romanını bilgisayar ekranından okudum. "e ilk ben akıl etmemişim ki bunu" dedim.

  1999 yılında ise internet'te içerik yayınlamanın zorluğu yüzünden ekşi sözlük'ü birkaç saate kodlayıp 16 şubat gecesi yayına geçirmiştim. o sırada ilk entry ne girsem diye düşünürken masamın üzerinde klavyenin yanında duran penaya gözüm takılmış ve #1'i yazmıştım.

  bugün ekşi sözlük'ü her ay 19 milyon kişi ziyaret ediyor. her gün douglas adams'ın tüm romanlarının toplamı kadar içerik giriliyor. şimdi 1995 yılında düşündüğüm şeyin hayal edemeyeceğim kadar büyük boyutlarda gerçekleştiğini görüyorum. biz "2010'da sözlük" diye başlık açıp "mars'tan entry girilir hahah" gibi fantaziler kuruyorduk. 2010'u fırladık geçtik back to the future'daki geleceğe geldik bile.

  20 yıl önce gülüp geçtiğim bir hayalin, hayal bile edemeyeceğim kadar büyük bir boyutta, hayal edemeyeceğim sonuçlara vesile olmuş olması beni her sene daha çok şaşırtıyor, hayran bırakıyor. her seferinde konunun benle pek de ilgili olmadığını daha iyi anlıyorum. ekşi sözlük'ün kültürü ve dinamizmi bir toplumun yıllardır açlık çektiklerinin, içine attıklarının dışavurumundan geliyor, benzersiz bir mizahla harmanlanıyor. pek çok şeyini tasvip etmediğim oluyor, kızdıklarım oluyor. ama bu dinamizmin bir benzerini başka mecralarda görmüyorum. tamamen bize ait, bizim kusurlarımızı eksiksiz taşıyan, bizi eksiksiz anlatan bir ortam.

  umarım hikayemizin katipliğine uzun yıllar devam eder. 12 yıl önce dediğim gibi bir gün aniden ortadan kaybolsa bile sonrasında torunlara bahsedecek acayip bir masalımız olacağı kesin.
 • "saat farki yuzunden yalniz gecirdigim saatleri ba$ariyla doldurabilen bir ba$yapit. state-ul art." (ssg / 19.02.1999)

  acildigi tarihten* bugun*e kadar olu$umuna katkida bulunmu$ 1000'den fazla yazariyla, kendi icinde olu$turdugu alt-kulturuyle, "dogru" kavraminin aslinda ne kadar degi$ken olabilecegini ve bilgiye aslinda ne kadar farkli acilardan bakilabilecegini tamamen kontrolsuz bir$ekilde aciga sermi$, acildigi tarihten yillar oncesinde icimde tomurcuklari ye$ermeye ba$lami$* "tamamen alakasiz ve gereksiz fakat gigantic bir bilgi hazinesi"nin gercekle$mi$ ve teknoloji* sayesinde tahmin etmedigim kadar ust katlara ta$imi$ minik ve basit program parcasi..

  tum bunlarin di$inda sozluk olmasaydi* belki hayatim boyunca yuzunu bile goremeyecegim sevdigim bir cok insani tanima firsati yaratmi$, ayni firsati ba$kalari icin yarattigina defalarca $ahit oldugum, -eskiler bilir- beraber buyuttugumuz, icinde binlerce farkli ani barindiran, bir gun hacker'in biri gelip database'i silse, biri kodu calip unutsa da uzerimdeki etkilerinin* kolay kolay kaybolmayacagi, kaybolsa da asla unutmayacagim harikulade eser..
 • bu kadar çok faşisti en son kırklı yıllarda almanya bir araya getirebilmişti.
 • ekşi sözlük’ün 2009 yılı istatistiklerinden bir demet:

  genel bilgi:

  toplamda 56 milyondan fazla kişi* 2 milyara yakın sayfa görüntüledi.
  en az ziyaret: 27 kasım cuma, 406.088 ziyaret
  en fazla ziyaret: 10 aralık perşembe, 614.337 ziyaret
  en az ziyaretçi: 27 kasım cuma, 244.755 ziyaretçi
  en fazla ziyaretçi: 10 mart salı, 411.162 ziyaretçi

  ziyaretçilerin %72’si birden fazla kez ziyaret etti.
  yine ziyaretçilerin %72,72si birden fazla sayfa ziyaret etti.
  ziyaretçiler ortalama 10 dakika 3 saniye vakit geçirdiler.
  her bir ziyarette ortalama 9,8 sayfa görüntüledi.
  son 6 aydır ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranı (bounce rate) %2,5’ larda gezinmekte.

  isim şehir:

  toplam 213 ülke/bölge üzerinden giriş yapıldı. en çok giriş yapılan ilk 10 ülke sıralanacak olursa, %93,97 ile başı çeken türkiye’yi takiben en çok giriş sırasıyla:

  abd %1.26
  almanya %1.23
  ingiltere%0.53
  hollanda %0.34
  fransa %0.29
  avusturya %0.19
  belçika %0.15
  isveç %0.15
  isviçre %0.13

  toplam 15,135 şehirden giriş yapıldı.

  türkiye içinde en çok giriş yapılan ilk 10 şehir:

  istanbul %42.61
  ankara %15.55
  izmir %8.42
  bursa %3.22
  adana %2.46
  antalya %2.26
  samsun %1.48
  kocaeli %1.40
  konya %1.20
  eskişehir %1.08

  türkiye dışından en çok giriş yapılan ilk 10 şehir:

  londra %0.29 (ısparta, iskenderun, elazığ, tokat, sivas, kütahya ve antakya’ dan daha fazla)
  new york %0.16 (maraş, van ve erzincan’ dan daha fazla)
  viyana %0.14 (van ve erzincan’ dan daha fazla)
  berlin %0.11
  paris %0.10
  münih %0.09
  amsterdam %0.08
  köln %0.08
  moskova %0.07
  bakü %0.07

  dilli kaşarlı(giriş yapılan bilgisayarların dilleri):

  türkçe %83.18
  ingilizce %14.15
  almanca %1.05
  fransızca %0.20
  hollandaca %0.17
  rusça %0.07
  italyanca %0.03

  işletim sistemleri:

  windows %97.02
  macintosh %1,75
  linux%0,57
  iphone %0,23
  symbian os %0,15
  ipod %0,04
  blackberry %0,01
  playstation 3 %0,01

  tarayıcılar:

  ie %62,39
  firefox %27,81
  chrome %5,28
  opera %2,48
  safari %1,75

  ekran çözünürlüğü(bu da mı reklam?):

  1024x768 %36,98
  1280x800 %28,43
  1280x1024 %11,08
  1440x900 %5,52
  1152x864 %4,30
  1680x1050 %2,08
  1366x768 %1,73
  1280x960 %1,56
  1280x768 %1,29
  800x600 %0,80

  bağlantı türleri:

  dsl %82,18
  tanımlanamayan %12,13
  dialup %2,00
  kablo %1,97
  t1 %1,66
  isdn %0,01

  arama motorları:

  ekşi sözlük’ e trafik sağlamalarına göre:

  google %99,29
  bing %0.28
  yahoo %0.02
  altavista %0.00(düşünün artık)
  lycos%0.00

  ekşi sözlük’ e ulaşan trafikle sonuçlanmış en çok aranan kelimeler arasında
  cinsel içerikli ilk 10(benzer aramalar tek başlıkta belirtildi):

  porno
  sex
  porno siteleri
  seks
  you porn
  am
  türbanlı porno
  sikiş
  tecavüz sahneleri

  ünlülerde ilk 30(yerlisi, yabancısı, ölüsü, dirisi):

  michael jackson
  deniz efe açıkgöz
  hayyam garipoğlu
  cem garipoğlu
  nikola tesla
  selen görgüzel
  edward cullen
  mevlana
  muhsin yazıcıoğlu
  fatma aliye
  cem şancı
  şebnem bozoklu
  saba tümer
  yasemin mori
  beren saat
  barney stinson
  rojda demirer
  elif şafak
  pelin batu
  farid farjad
  melis birkan
  murat bardakçı
  can yücel
  funda eryiğit
  rasim ozan kütahyalı

  arama motoru üzerinden ulaşanlar arasında sitede en fazla vakit geçirenler hangi aramalar sonucu gelmişler derseniz: (kim der ki bunu?)

  snack bar: giriş sayısı 18, süre 15:11:29
  yurt dışından gelen telefonları kırma: giriş sayısı 27, süre 12:19:09
  bernar nahum: giriş sayısı 61, süre 11:04:15
  bandırma barlar: giriş sayısı 204, süre 10:36:36
  canon eos 5d sourtimes: giriş sayısı 24, süre 10:12:49
  katmer: giriş sayısı 51, süre 08:58:03
  istanbulun en iyi meyhaneleri: giriş sayısı 145, süre 08:52:08
  because i love you: giriş sayısı 154, süre 08:52:08
  focus night and day: giriş sayısı 14, süre 08:19:00
  dream a little dream of me: giriş sayısı 437, süre 08:18:50
  (yukarıdaki veriler yapılan aramalara ilişkin girdiler olduğu için birebir başlık karşılıkları olmak zorunda değil.)

  ve bence en önemlisi, ekşi sözlük 2009' da hiç engelleme kararına maruz kalmadı.
 • sözlük’te 2014’te olan bitene dair

  toplam 140 milyon farklı kişi* yaklaşık 4 milyar sayfa görüntüledi.

  en az ziyaret: 29 temmuz salı, 1.105.463 ziyaret
  en fazla ziyaret: 31 mart pazartesi, 2.585.806 ziyaret

  en az ziyaretçi: 4 ekim cumartesi, 662.782 ziyaretçi
  en fazla ziyaretçi: 31 mart pazartesi, 1.598.947 ziyaretçi

  ortalama ziyaret süresi
  en uzun: 30 mart pazar, 12'21"
  en kısa: 7 kasım cuma, 05'36"

  ziyaretçilerin %75,2'si bir kereyle yetinmedi, yine geldi.
  ziyaretçiler sözlük'te ortalama 9 dakika vakit geçirdiler.
  her bir ziyarette ortalama 7 sayfa görüntülediler.

  nerden geldiler?

  türkiye %90
  abd %2,10
  almanya %1,38
  ingiltere %0,96
  endonezya %0,82
  hollanda %0,36
  hindistan %0,35
  rusya %0,32
  kıbrıs %0,31
  fransa %0,29

  memleket nere?

  istanbul %39,15
  ankara %15,80
  izmir %8,00
  bursa %2,51
  adana %2,19
  antalya %2,17
  kocaeli %1,12
  diyarbakır %1,10
  eskişehir %1,04
  konya %1,01

  gurbet kuşları

  londra %0,65
  yeni delhi %0,23
  bakü %0,20
  moskova %0,19
  berlin %0,19
  viyana %0,16
  new york %0,15
  virginia %0,11
  münih %0,08
  amsterdam %0,08

  ne aradılar, ne buldular?

  snapchat
  bu tarz benim
  mehmet pişkin
  deep web
  yaran facebook
  dan bilzerian
  ekmeleddin ihsanoğlu
  e okul
  fuatavni
  bedelli askerlik
  sebastian
  neslişah alkoçlar
  nur bozar
  kate upton
  prozac
  ayşenur balcı
  roaccutane
  lustral
  kardeş payı
  squat
  kara para aşk
  said hatipoğlu
  can aksoy
  yedi güzel adam
  aylin kontante
  game of thrones
  tinder
  nymphomaniac
  boğa burcu erkeği
  interstellar

  hangi sayfalara göz attılar?

  gündem
  dünün en beğenilen entry'leri
  yaran facebook durum güncellemeleri
  öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler
  bu tarz benim
  jennifer lawrence
  game of thrones
  ekşi itiraf
  31 temmuz 2014 icloud hack saldırısı
  30 mart 2014 ankara yerel seçim sonuçları
  hastası olunan sözler
  kardeş payı
  beşiktaş
  bedelli askerlik
  recep tayyip erdoğan

  sosyal medya kanallarında en çok paylaşılan entry’ler

  sevişirken apartmanı ayağa kaldıran çift
  genç evlilerdeki olağanüstü kıroluk
  türkiye'den siktir olup gitmek
  ali şen'in imama masalı kes demesi
  uruguay vatandaşlığına geçmek
  iş hayatı
  aşkım şarjım az kaya beni bırakacak sabah ararım
  oyum hala akp'ye çünkü
  1981-1986 arası doğan efsanevi nesil
  sonra bir daha gördün mü abi o kızı

  sosyal medya kanallarında en çok paylaşılan başlıklar

  1 yıl boyunca her gün fotoğrafını çeken kadın
  yaran facebook durum güncellemeleri
  ışık hızının 25 katı hızla çalışan devlet memuru
  hoşlanan erkeğin adım atmama sebebi
  uruguay vatandaşlığına geçmek
  geceleri üst kattan gelen misket yuvarlanma sesi
  canı istemiyorsa telefona yanıt vermeyen insan
  şehzade mustafa'nın öldürülüşü anne versiyonu
  oy pusulalarının üstüne esma'nın adını yazıyoruz
  uçakta evlenme teklif eden pilot

  kanallara göre en çok entry içeren başlıklar

  ·spor kanalı

  beşiktaş
  galatasaray
  fenerbahçe
  aziz yıldırım
  felipo melo

  ·siyaset kanalı

  recep tayyip erdoğan
  bedelli askerlik
  ekmeleddin ihsanoğlu
  30 mart 2014 ankara yerel seçim sonuçları
  selahattin demirtaş

  ·anket kanalı

  öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler
  hastası olunan sözler
  sevilen şiirin en vurucu cümlesi
  yaran facebook durum güncellemeleri
  en yakın kitabın 56. sayfasının 5. cümlesi

  ·ilişkiler kanalı

  aşk
  ekşi sözlük fuck buddy aranıyor ilanları
  eski sevgiliye söylemek istenen şeyler
  cumartesi gecesi evde oturan ezik ve yalnız insan
  yalnızlık

  ·tv kanalı

  game of thrones
  kardeş payı
  bu tarz benim
  beyaz futbol
  the walking dead

  ·meta kanalı

  ekşi itiraf
  çaylak onay listesi
  çaylak
  ekşi sözlük
  sözlük yazarlarından aforizmalar

  ·bilim kanalı

  makale aranıyor duyuruları
  evrim teorisi
  12 kasım 2014 philae’nin 67p’ye inişi
  dünyanın düz olduğunu iddia eden dayı
  türkiye’de bilimin gelişmeme gerekçeleri

  ·sanat kanalı

  nejat işler
  kış uykusu
  gelmiş geçmiş en iyi türkçe dizeler
  türkiye’nin en abartılmış sanatçıları
  nuri bilge ceylan

  ·tarih kanalı

  8 mart 2014 malezya hava yolları uçak kazası
  mustafa kemal atatürk
  türkiye
  cumhuriyet halk partisi
  muhteşem yüzyıl

  ·programlama kanalı

  android
  google
  adil kullanım kotası
  windows phone 8.1
  bilgisayar mühendisliği

  ·müzik kanalı

  sevilen şarkının en vurucu cümlesi
  az kişinin bildiği süper şarkılar
  durduk yere adamın amına koyan şarkılar
  sözlük yazarlarının dinlediği şarkılar
  ilk dinleyişte aşık olunan şarkılar

  ·sinema kanalı

  interstellar
  jennifer lawrence
  sinemada seyredilen ilk film
  sözlükçülerin 20 defadan fazla izlediği filmler
  pek yakında

  ·edebiyat kanalı

  game of thrones
  minimal ekşi roman
  sözlük yazarlarının satın aldıkları son kitap
  çocukken okunmuş unutulmaz kitaplar
  progresif gece şiirleri

  ·oyun kanalı

  dota 2
  league of legends
  fifa
  steam
  football manager 2015

  ·teknoloji kanalı

  ekşi sözlük
  iphone 6
  20 mart 2014 twitter’ın engellenmesi
  facebook
  twitter

  ·sağlık kanalı

  sigarayı bırakmak
  kilo vermek
  kilo vermek isteyenlere tavsiyeler
  vücut geliştirme
  açık alanlarda sigara içme yasağı

  birtakım gereksiz bilgiler

  işletim sistemleri

  windows %53,30
  android %24,66
  ios %15,64
  macintosh %2,79
  windows phone %0,99
  linux%0,54
  blackberry %0,26
  symbian os %0,22
  series40 %0,20

  tarayıcılar

  chrome %55,31
  safari %14,23
  android browser %9,86
  firefox %7.25
  ie %6,74
  opera mini %1,69
  safari(in-app) %1,29
  yandex browser %1,25
  opera %1,16
  blackberry %0,21

  ekşi sözlük'e trafik sağlamalarına göre arama motorları

  google %98.62
  yandex %0.96
  bing %0.23
  yahoo %0,08
  ask %0,08
  conduit %0.01
  search %0,01
 • bazı yazarlarının bile kullanmayı bilmediği bilgi kaynağı.

  bir şehrin başlığına gidip "gelecek hafta gideceğim şehir. neler yapılır bilenler yeşillendirsin." diye yazan embesiller var.

  ulan sığır, o başlık orada niye var?
 • 7 senedir yaziyorum surada. ilk defa haline uzuluyorum eksi sozluk'un.

  ne cok gerizekali varmis arkadas sagi solu kiskirtmak, bilincli olarak rahatsizlik verip tatmin olmak icin bekleyen...

  sokakta biri ayagina bassa urkerek donup "abi ama ayip olmuyor mu?" diyemeyecek onlarca omuriliksiz gelmis burada milletin umursadigi, oyle ya da boyle inandigi ne kadar deger varsa provokasyon amaciyla itin gotune sokuyor. sebep? milletin rahatsiz oldugunu, sinirlendigini izleyip zevk almak.

  sonra zevkine dovsen bunlari suclu olursun, barbar olursun. kisisel alana mudahele etmis, ilkel olursun.

  ne hastalikli, ne rahatsiz bir zihniyetmis bilader.

  uzuldum, vallahi uzuldum.
 • yetişin ahali, kepaze oldum..

  lan olm az önce oyle rezil etti ki bu sozluk beni, cikmam gerekiyor ama odadan cikamiyom su anda.. bir yere misafirlige geldik, pek samimiyetimin olmadigi, sohbetlerin de dolayisiyla gayet mesafeli oldugu bir ortam. neyse, emaillerime bakmak icin musaade istedim ve bilgisayardan internete baglandim, bir de bu arada bir ekşi'ye bakayim deyip giris yaptim, ilk acılan sayfa: porno ile geçti ömür elde ne am var ne dübür. tam o sirada da, calisiyorum diye oturdugum masaya çay birakti ev sahibesi, "ne calisiyosun bakim?" diyerek ekrana bakmasiyla "cocuk mu agliyor?" diyerek odadan kacmasi arasinda 2 saniye ya vardi ya yoktu..

  lan kesin agir sapik sandi bizi lan, koşa koşa internette baktigi seylere bak herifin dedi kesin.. ulan ekşi, ayarın yok be, kafana gore calip oynuyon.
hesabın var mı? giriş yap