• içip içip şarkı başlıklarında gezdiğim....
  • bircok nlp task’i icin mukemmel bir veri kaynagi olabilecek bir potansiyeli var. belli bir formata uyuyor, gereksiz baslik bakiniz gibi seyleri filtrelemek cok kolay. 1999 yilindan beri gelisen ve evrimlesen dili cok rahat yakalamak mumkun. ayrica konular arasinda bkz ve yazarlarin yazdigi kanal gibi metadata ile organik baglar kurmak (en azindan noisy bir sinyal) mumkun. ama bu arti puanlari karsilayan bir de eksileri var: turkce karakter kullanmanin istikrarsiz olmasi ve buyuk harfe izin verilmemesi sorun. bunun icin genelde uncased modeller train edilir ama isi cok karistiracagi icin direk wikipedia corpus'u gibi alternatifler en azindan ilk bakista daha rahat.

en basitinden formata uygunluk, hakaret, ve diger bir suru moderasyon islerini otomatige baglamak (en azindan is yukunun yuzde 90'ini insanlardan almak) hic de zor degil. cok ustune dusunmedim ama daha bir suru sey vardir akla gelmeyen. generative text mesela (chatgpt, gpt-4, opt, llama, bloom, ...). eksi sozluk'te entry'ler arti eksi oylaniyor, bunu kullanarak bir entry'yi kaliteli yapan unsurlar, konuyla alakali mantikli kisa makaleler yazmak cok mumkun gunumuz teknolojisiyle.

eksi sozluk'un arastirma icin degilse de ticari isler icin bu firsati kullanip kullanmadigini bilmiyorum, ama kullanmiyorlarsa cok yazik ediyorlar.
  • tarihe notumuzu özensiz ve genel geçer bir şekilde düşelim:
    -yillardir 2.5 sınıfı olan siteydi (yazarlar, çaylaklar ve lanetliler olarak),
    -sonra rozetler ve rozetliler geldi,
    -sonra yeşil tıklılar geldi,
    - şimdi törpülenmişler geldi (başlık açması kısıtlanmış yazar türü),

-arada bi yerlerde de gayri resmi de olsa troller geldi. bunlar önceleri çoğunlukla kaliteli goy-goy kitlesiyken, yerlerini siyasi ve/veya ideolojik troller doldurdu. troll diye kanal geçte olsa kuruldu ancak bir taraftanda varlıkları kabul edilmiş oldu.

t: adaletsizliğin sabitlendiği ve an itibariyle adaletsizliğe uğraması süre gelen (engelli) site.
  • reklamlardan artık okunmaz hale gelen bilgi kaynağı.
    her sayfada on tane reklam.
    iyice abarttılar artık. reklamdan başımı alamıyorum.
    bu nedir yahu. sömürmeye döndü bu iş. yeter be.
    eski temiz sözlük geri gelsin.
  • an itibariyle vpn'siz girebiliyorum ?

hemen xvideos'a baktım vpn mi açık kaldı da bugdan dolayı kapalı gözüküyo diye xvideos'a girmedi.

edit: yeşillendirme için teşekkürler uygulamaya güncelleme gelmiş. artık vpn aç vpn kapa başımız dönmeyecek.
  • (bkz: yedi hurma yiyip zehir icen sahsin olmesi)bir yalan üzerine açılmış bu başlığın entrylerinde islam'a ve müslümanlara türlü hakaretler edilmektedir. bu tarz entryleri yazan yazarlar genellikle her konuda (siyaset, kadınlar, erkekler, hayvanlar gibi) böyleler ve sözlük bunlara bir yaptırım uygulamaz.

tanım: linkteki başlığa benzer, bol nefret dolu başlıklara engel olamayan bir sözlük.
  • açıldı galiba
  • aşırı solcu, ulusalcı /ülkücü, kemalist, feminist, lgbt ci, sjw ci takimin hakim olduğu bir platform.
    bunlara aykırı en ufak bir şey yazarsanız anında üstünüze çullanirlar ve linç ederler.
  • kimi zaman karşımızda oturan binlerce insan, kimi zaman herhangi biri, kimi zaman da olmasını istediğimiz "o" olur ve bizi dinler.

pek çok şey duyuyorum, "sözlük bozdu" ya da "sözlük bitti". ama söyleyeceklerimiz bitmiyor. söyleyeceklerimiz bitince biter sözlük diyorum ben de.
  • bu ara aşırı gergin olaylar yaşıyorum. düzgün hareket etmeli muhakeme yeteneğimi arttırmalı ve küfretmemeliyim. korece bi küfür vardı. onu öğreneyim de bari. bi de artık ortamlarda eder oldum. çok çok kötü. he bi de yaşadığım her olayı birine dökesim var sanırım psikoterapi zamanım geldi.
hesabın var mı? giriş yap