şükela:  tümü | bugün
 • trafik sigortasının hayvan gibi artmasından rahatsız mısınız, peki ya sinemaların pahalılığından veya yapmak-almak istediğiniz herhangi bir şeye ederinin üzerinde para ödemekten?

  şahsen ben rahatsızım ve aklıma şöyle bir fikir geldi. mümkün olduğunca kişi toplanıp bir dernek kuruyoruz. örneğin bin kişi. sonra bu kişilerin hepsinin ortak ihtiyaçlarını belirliyoruz. (yöntem başka türlü de olabilir)

  bu ihtiyaçlar market alışverişi de olabilir, giyim-kuşam da olabilir, cep telefonu da olabilir, trafik-sağlık-vs. sigorta yaptırılması da olabilir, hesap işletim-eft ücreti, kredi kartı aidatı olmayan bankacılık da olabilir. sonra bu ihtiyaçları bir kişi için değil bin kişi için alacağımızı söyleyerek satıcısıyla pazarlık yapıp çok daha ucuza getirmeye çalışıyoruz.

  sayı bin değil on bin olursa daha da iyi. zaten almak zorunda olduğumuz şeyler için daha az para ödeyerek hayat kalitemizi artırabiliriz. ben avukat olarak hukuki boyutu ele alırım.

  bu fikrimi sözlük yazarlarından yaratıcı iş teklifleri başlığında yazdığımda bir kişi tarafından lyoness'e benzetmişti. o nedenle söylemek isterim ki titan zinciri kurmuyoruz, kimseden birilerini getirmesini veya para ödemesini istemiyoruz. sadece birlik olup beraber hareket ediyoruz.

  örneğin x sigorta şirketine gidip, "kardeş benim araç için trafik sigortası ne olur" yerine "bizim sigorta edilecek 1000 aracımız var" demek fark yaratacaktır. (illa da herkesin arabası olacak demiyorum. bu bir örnek, takılmayın.) memnun olduğumuz bir teklif alırsak herkes payına düşeni ödeyecek.

  veya bir gıda marketi ile anlaşma yapıp dernek üyelerine her alışverişlerinde %10-%20 (artık ne kadar olursa) indirim yaptıracağız.

  örnekler çoğaltılabilir.

  bentalihsizim ile birlikte böyle bir şeye başlamayı düşünüyoruz. ilgilenenler mesaj yazsın, bakalım yapabiliyor muyuz böyle bir şeyi.
 • yargin'in başka bir başlık altında yazdığı bu fikri okuyunca çok heyecanlandım. çünkü 8 sene önce ben de bunu düşünmüştüm ve eyleme de geçmiştim.
  o dönem bu kulübü sadece kendi çevremdeki insanlardan oluşturmaya çalıştım. ama bu olmadı.çünkü bu sistem az sayıda insanla çalışmıyor. sadece birkaç giyim firmasından indirimler alabilmiştim.
  şimdi ekşisözlük gibi yardım kampanyalarına hemen organize olabilen, rezaletlere derhal müdahale edebilen, kamu kuruluslarını email bombardımanına sokan, sahipsiz hayvanları sahiplendiren cabbar, interaktif, birlik ruhu tasiyan bir yapıda bu alışveriş kulübünün çok daha mükemmel çalışabileceğini hatta bunun ekşisözlük camiasının da dışına çıkabileceğini düşünüyorum.

  o yüzden bu fikri burada okuyunca cok heyecanlandım.
  tabi bu kulübü kar amacı gütmeden, dürüst bir şekilde ve inanların güvenebileceği bir sistemle yürütmek lazım.

  bu anlamda yargin'a sonuna kadar destek olacağım.

  gönüllülerden oluşan bir yönetim ekibi kurmamız gerektiğini düşünüyorum.

  gönüllü olan suserler yeşillendirsin de stratejik planımızı oluşturalım.

  bunun nasıl olacağını
 • sacma, gereksiz ve tutmayacaktir. binlerce kisinin uye oldugu alisveris klupleri zaten vardir. senin bir alimina 100-500 kisi katilacak, sen alim yapacaksin , bundan cebe bir komisyon atacaksin, sonra sorun ciktiginda da "ya banane saticiyla konusun" diye isin icinden siyrilacaksin.

  bu hizmeti ve garantiyi zaten veren profesyonel firmalar var.
 • benim aklımdaki yöntemde kesinlikle bu işi kar amacı gütmeden yapmak var.
  tabiki yüzlerce alışveriş kulübü var ve bunlar kar bekleyerek yapıyorlar bu işi. bu onların işi. ben kar beklemeden kulübün yaratacagı tüm sinerjiyi yine üyelerle beraber paylaşalım diyorum.
  yani düşün migrostan herkes 500 tl ödeyerek alışveriş çeki satın alıyor diyelim. her üye de 100 tl lik ilave çek alıyor. fena mı olurdu?
  kulüp olarak bazı çok lüks otelleri yazın kapatabiliriz bile çok uygun fiyatlarla.
  elbette kötü alışverişler de olabilir.
  giyim markası ile anlaşma yaparsın ama satılan mallar dandik çıkar. konsere gidersin konser sıkıcı cıkar. tatile gidersin oteli beğenmezsin. ama bu riskler zaten her zamanki alışverişlerimizde de var.
  tek fark topluca yapılan bu alışverişlerde satınalma gücümüz fazla olacağı için satıcılar kulüp üyelerine dha fazla saygı gösterip, sürdürülebilir bir ilişki kurmaya çalışacaklardır.
  mesela bu şekilde bie otel tutsak otel hep iyi yemek çıkaracaktır, herkes gülecektir ve nazik olacaktır. vişne suyu bitmeyecektir. içkiler sulandırılmaycaktır.
  bunun neden böyle olacağını anlamayanların satınalmanın satranç tahtası kavramını araştırmalarını salık veririm.
 • yeni haftayla birlikte başlığı da canlandırayım dedim.

  arkadaşlar geniş katılımlı, şeffaf, herkesin müdahil olabildiği, demokratik bir sistem geliştirelim.

  bu kulübe üye olan 1000 kişiye inanılmaz imkanlar sağlayacak. tüm kalbimle inanıyorum.
  şeffaf olmak adına yapılan yazışmalar ve para transferleri webden paylaşılabilir.

  en önemli şey geniş katılım olması.
  ben yukarda olumsuz görüş bildirenlerin bile katılmasını istiyorum.

  burada benim, onun veya ötekinin kişisel çıkarı konuşulmayacak