şükela:  tümü | bugün
  • öncelikse selamlar sevgili ekşi sözlük yazarları ve okurları. bu etkinliğe de ekşi sözlük kitap seslendiriyor kampanyasındaki ilginizi beklediğimi belirterek başkıyorum.

öncelikle yazar ve okuyucu sayımızın fazlalılığından kaynaklı bir tarih vermiyorum fakat nisan veya mayıs ayı içinde bir pazar günü olacak(istanbul için). katılmak isteyenler yazsın il il gruplandırıp esirgeme kurumundan izin almaya çalışalım gibi bir düşünce var aklımda.

şimdi uzun uzadıya yazamıyorum ama ana hatlar bu kadar.

sözlük dışından yazacaklar için:
    nextsigor@gmail.com
  • kurumda çalışmış biri olarak yapılmamasını önerdiğim etkinlik. bir kereliğine o çocukları ziyaret etmek sadece sizin iyi hissetmenizi sağlayacak. çocuklara kendilerini önemli veya iyi hissettirmeyecek bu gezi, bilakis egzotik bir hayvanat bahçesinde yaşıyormuş gibi ziyaret ediliyor olmanın yarattığı bıkkınlığı iyi biliyor bu çocuklar. düzenli ziyaretler veya projeler gerçekleştirmeyi hedeflemenizi öneririm. örneğin koruyucu ailelik konusunda duyarlılık ve farkındalık kampanyaları gibi.

arada sırada birilerinin gelip başlarını okşaması çocuklara sürdürülebilir bir iyilik hali kazandırmıyor. kendimizi iyi hissetmenin de daha etkin yolları var.
  • uzun bir müddet çocuk esirgeme kurumunda ablalık yapmış biri olarak izin konusunda (istanbul için) yardımcı olabileceğim ziyaret. yalnız şöyle bir şey var yaş grubuna göre değişiyor ama çocuklar bu toplu ziyaret olaylarından pek hoşlanmıyorlar.. programları zaten fazlasıyla yoğun çok fazla kurslara, etkinliklere katılıyor çok fazla özel hocadan ders alıyorlar.. en azından benim hala ziyaret etmekte olduğum grubum öyle. toplu olarak bir defa gidip sonra çocukları unutmak yerine haftada bir veya iki haftada bir bireysel olarak ziyaret edip hallerini, hatırlarını sormak daha mantıklı gibi. toplu ziyaretler huzur evine yapılınca çok faydalı olabiliyor ama çocuklar için pek uygun değil kendilerini iyi hissetmiyorlar.
  • esirgeme kurumlarında uzun süreli çalışma yürütmüş biri olarak konuşayım, eğer devamlı gitmeyecekseniz, tek seferlik bir ziyaretse yapmayın. şöyle düşünün, sizin bir sorununuz var, insanlar bunu duymuş. her hafta başka birileri toplanıp evinize geliyorlar. sizi öpüp gidiyorlar. önceleri hoş geliyor ama bir giden bir daha gelmiyor. siz bazılarını seviyorsunuz. tekrar görmek istiyorsunuz ama onlar sokak kedisiymişsiniz gibi bir sevip gidiyor.
    ne hissedersiniz?
    insanların tutarlı ilişkilere ihtiyacı var, beklenmedik ziyaretlere değil.
    bunun için önce kurumun psikoloğu ya da sosyal hizmet görevlisi ile iletişime geçin, size gerekli önerilerde bulunacaklardır.
    ani gelen iyilik isteğinizi tutarlı ve yararlı bir yöne kanalize edin. yoksa iyilik yapmış olmazsınız.
  • cocuklardaki terk edilmislik hissini tekrar eder bu tip davranislar. siz iyi hissediyorsunuz bununla, cocuklar iyi hissetmiyorlar.

duzenli sekilde yapamayacaksaniz, cocuklarla duzenli bir bag kuramayacaksaniz hic kalkismayin. manavda kavun falan oksayin.
  • arkadasin söylediği gibi, duzenli yapilacaksa gidilmelidir. düzenli gidilecekse de bir tane çocuk seçilip ona abilik ablalık yapılabilir.