• ilk dönemler dertleşme ve çözüm odaklı kullanılan, daha sonra ise tanışma ortamına dönüşen veritabanı.

  ben size bu başlıkta işlerin nasıl ilerlediğini anlatayım; (herkesin tahmin edeceği gibi bir entry üzerinden başlar.)

  entry: ilişki konularında yardımcı olabilecek birine ihtiyacım var. yeşillendirin. (tam tilki bu)
  mesaj: (0000001) evet, sen dinliyorum.

  1. gün;

  muzdarip olduğu dert ve konu hakkındaki fasıl. daha sonra; sohbet, yazılan entry'ler hakkında yorumlar ve karşılıklı şuku/fav olayı. biraz daha komiklikler ve ''kendine iyi bak, iyi geceler'' mesajı ile kapanış.

  2. gün;

  ''selam, naber'' şeklinde açılış; biraz sohbet, dün akşamki dertten söyleşi, biraz günlük yaşamdan kesitler, ortak nokta bulma çalışmaları ve devam eden sohbet. ''iyi geceler, yarın görüşürüz'' mesajı ve ''badilerime ekledim'' notu ile kapanış.

  3. gün;

  ''selam, badi'' şeklinde samimiyet ve yakın temas içerikli açılış; başlayan sohbet, tarafların numara isteme konusundaki cesaretsizliği ve taraflardan birinin tüm cesaretini toplayarak ''senin için sıkıntı olmaz ise whatsapp'dan yazışalım'' mesajı ile ilk sinyali vermesi. karşı tarafında numarasını yazıp sonuna bir '':)'' eklemesi.

  4. gün; (whatsapp'dan)

  ''selam'' ve smiley ile açılış. profil fotoğrafı hakkında yorumlar ve devam eden sohbet. uzar, uzar, uzar...

  5. gün; (whatsapp'dan)

  ''çok kötüyüm ya'' temalı karşı tarafı meraklandıracak bir mesaj. gün boyu o konudan yazışma ve teselli.

  6. gün; (whatsapp'dan)

  sohbet, sohbet, sohbet...

  7. gün; (whatsapp'dan)

  sohbet, sohbet, sohbet...

  8. gün; (whatsapp'dan)

  yazışmaların durması.

  9. gün;

  3. ve 4. gün yaşanan heyecanın tamamen bitmesi. kimsenin yazmaması.

  10. gün; (whatsapp)

  --çevrimiçi-- ancak yazan kimse yok. karşı tarafta da heyecan bitti. artık reel'deki arkadaşlarıyla yazışmaya devam ediyor.

  sonuç; kimse yazmayınca taraflardan birinin rehberinden silmesi.

  11. gün;

  sözlüğe geri dönüp yeniden ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı başlığına bir entry daha yazmak. yine dönen biri, yine aynı olaylar... tanış, tanı ve bitir. sonra başka biri, sonra diğeri, sonra öbürü, tekrar başa dön...
 • meslek : avukat
  uzmanlık alanı : ceza hukuku
  derdiniz geçim kaynağımdır.
 • yaş: 19
  cinsiyet: kadın
  karakter: verimkar
  meme: kafan kadar
  konu: "abi böyle yazarak hata ettin bence" gibisinden

  zaruri ekleme: bu database'e katılmak akıllıca bir karar değilmiş. özellikle de 19 yaşında bir kadın değilseniz. şu an yaklaşık olarak 17 tane birbirinden erkek yazarla mesajlaşıyorum. her mesajımda erkek olduğumu ima ediyorum ama sanırım bazıları niyeti bozdu.. ikna olmuyorlar :/

  asıl demek istediğim: ulan vallaha ben erkeğim ya. şaka olsun diye öyle yazmıştım :s
 • yaş: 12.5 falan
  cinsiyet: erkek
  karakter: barkın'a o konuda çok kırgın
  en vurucu teselli cümlesi: siktir et olm ya, sana karı mı yok?
  en gaz cümlesi: abi seviyorsan git konuş bence
 • ben değilim bu, sabah akşam it gibi çalışıyorum derdinizi sikeyim. bazen 2 çift laf edeyim diye mesaj atıyorum kızlara onlar da ağzıma sıçıyor. siktirin gidin.

  5 sene sonra gelen edit: kadinlar hic degismiyor.
 • ya bi siktirin gidin. dertleşecek insan veritabanı nedir, erotik hikayeye zemin hazırlıyorsunuz.

  "memet'le internetten tanıştık, başlarda arkadaşlık gibi olan bu ilişki sonradan sekse döndü. bana eski sevgilisini anlatırken başımı dizine koydum, bu arada yanağımda bir sertlik hissettim, o da ne? gözlerime inanamadım benimkinin iki katı... evet benimkinin"
 • yaş: 27
  yer: suriçi, istanbul
  meslek: kapıkulu

  ilgilendiğim konular: tımar sistemi, yeniçeri ocağı, cülus bahşişi.
 • "vay arkadaş, sonunda sözlükte bir halta derman olacak bir başlık açılmış" şeklinde tepki vermemi sağlamış liste. yapmayın böyle şeyler, insanı şaşırtıp korkutuyorsunuz sonra.

  bende dert dizboyu hanımlar, beyler. hatta dert dediğimiz olgu galaksinin ücra bir köşesinde şekil alıp, fiziksel bir forma dönüşmek suretiyle beni meydana getirmiş olabilir, o derece.

  ama yıllar boyunca bize yakın veya uzak türlü insanlarla yaptığımız boş beleş, kafa ütülemekten başka bir halta yaramamış, ayık ve ayık olmayan kafayla yaptığımız muhabbetlerin sonunda artık ne dinleyecek; ne de anlatacak mecalim kaldı. yıllar içinde yolumu buldum, artık kimseyle dert konuşmuyorum ben. onun yerine reiki yapıp kainata mesaj falan da yollamıyorum, afedersin koyuyorum g.tüne gidiyor gittiği yere kadar. hani derler ya "her şey olacağı yere varır" diye, hakikaten var öyle bir şey. bazen kendini de parçalasan, bir bakıyorsun planların, öngörülerin uçmuş gitmiş, kafanda kurduğundan çok farklı bir yerdesin. kaldı ki ne zaman "artık daha beteri olamaz" desem daha da beteri olmuştur. kötünün de kötüsünün, kaybedilecek daha fazla şeyin her zaman mevcut olduğunu (geç de olsa) anlayınca kafamı toparladım, yel değirmenlerine kılıç sallamayı bıraktım gitti. gerek yok.

  ernest hemingway: "yaşadığınız kişisel trajedinin farkına varın, bilin ama hayatınızı onun etrafında inşa etmeyin." der. madem böyle bir başlığa ihtiyaç duydunuz ve şu saatte buraları okuyorsunuz, benim söyleyeceğim şey bu olsun sizlere. çok da dillendirmeyin yani.

  zaten bugünlerde ne zaman birini karşıma alıp "konuş hafız" deme cesaretini gösterebilsem, adam/kadın eski sevgilisi cenk'ten, açılamadığı platoniği merve'den, gözüne kestirdiği ceyda'dan "dert" diye bahsedip asabımı bozuyor. bir tripler bir havalar, zannedersin ki 1 haftalık ömrü kalmış hıyarın; kafasına deri kaplı tolstoy cildimle vurup oracıkta bayıltma isteği uyandırıyorlar. o nedenle bu başlık altında motivasyonları içtenlikle dert dinlemek olan yazarlara "kolay gelsin" diyorum. dert dediğiniz eften püften şeyler olsun. çoğunuzun sıkıntı olarak bahsedeceği konular muhtemelen gerçek bir derde sahip insanlar için susam sokağı müsameresi tadında kalacaktır.

  tabii bir de şu var: "ekşi sözlük fuck buddy aranıyor ilanları" ile "dertleşecek insan veritabanı"nı kafamda bir saniyeliğine kıyaslayınca 'aferin lan, veritabanı dediğin böyle olur' demekten de kendimi alamadım. ne kadar farklı yelpazede ve amaçlara hitap eden başlıklar çıkıyor sözlükten, çok ilginç.

  ama dur bir dakika lan... dert dinlemek diyoruz, yıpranmış ilişkiler diyoruz... yoksa?!

  (bkz: dertleşmenin sonunun sertleşme olması)

  (bkz: buralar hep köpekbalığı dolacak)
 • yaş: otuz bes !
  cinsiyet: delikanlı, çağımızdaki cevher,
  tavir: bu güler yüzlü adam ben değilim;
  karakter: yalandır kaygısız olduğum yalan.
  dertleşebileceği mevzular:ne dönüp duruyor havada kuşlar? nerden çıktı bu cenaze? ölen kim? bu kaçıncı bahçe gördüm tarumar?
  zaman: uyudun uyanamadın olacak. kimbilir nerde, nasıl, kaç yaşında? bir namazlık saltanatın olacak,
  yer: taht misali o musalla taşında.
 • var olduğuna inanmadığım veritabanıdır.

  şöyle ki; buradan bir kaç arkadaşa zamanında yazdım, elimden geldiğince dinleyip kendi çapımda çözümler sunabilirim diye düşündüm.

  cinsiyete bakmadım, önemli olan dertleşmek diye düşündüm, inandım lan işte mal gibi.

  noldu peki? geri dönüş olmadı. neden bariz belli bence: iki sap neden dertleşsin lan!?

  halbuki ben insani açıdan yaklaşmıştım, tamamen iyi niyetimle. ama maalesef burada dertleşmek adına yazan bir çok erkeğin tek hayali kafasını sıcak bir memeye koyup ağlamak, yavru kediyi oynamak.

  bari acındırmadan yapın olm bu işi. sonra sizin gibiler yüzünden karı milleti erkekler şöyle erkekler böyle diye konuşuyor.

  mutlaka arada cidden dertleşmek isteyen vardır, herkes cinsiyetçi olamaz tabii.iyi niyetli o arkadaşları tenzih ederim.