şükela:  tümü | bugün
 • olursa çok güzel bir hareket olacaktır.

  aramaya inanmadan açtım başlığı, götümden akan ter henüz dinmemişken bir de benzer bir başlık var mı diye aramaya üşendim açıkçası.

  gezi parkı'ndan geliyorum, saatlerdir çöp topluyorum. 30 battal boy çöp torbasına çöp doldurdum, erken saatlerde bazı arkadaşlar sağolsun benden çöp torbası alıp onlar da yardım etti. diğer arkadaşlarımın da yardımıyla belki 100 torba çöp topladık. ancak bunun binlerce katı çöp daha duruyor hala ve yarın sabah nasıl bir manzara ile karşılaşacağını açıkçası düşünmek bile istemiyorum.

  bugün meydana gelen ve şu an meydandaki insanların çok büyük bir polis çekildikten sonra ortamda kendine eğlence arayan insanlardan oluşuyor. dün polise karşı dururken kimse bir yere zarar vermemişken bugün vandalizmin dibine vurulmuş durumda. böyle olunca da insanlar çekildikten sonra birileri çıkıp "alın işte gezi parkı ağaç dediniz, parkı soktuğunuz şu hale bakın" diyecek ve malesef kesinlikle de çok haklı olacak. bu da günlerdir direnen, yaralanan ve belki de ölen tüm insanların emeklerinin boşa gittiğini gösterir.

  madem meydanı ve parkı almaya çalışıyorduk, aldıktan sonra işe yarar bir şey yapalım. 1000-2000 kişi toplansa orayı tertemiz yapar, gerekirse meydan hazır bizimken fazlasıyla da ağaç dikeriz. 10000 kişiyiz 100000 kişiyiz diyip sadece bağırıp sonra da şişeleri atıp evlerinize dönecekseniz gerçekten keşke bu kadar uğraşmasaymışız diye düşüneceğim.

  sözlükte mutlaka çevreci arkadaşlar vardır, greenpeace'e falan laf edildiği anda ortaya çıkan onlarca yazar var mesela. hatta sırf yıllardır karşıma çıkan greenpeace'e destek vermek ister misiniz diye anket yapanlar toplansa yine orayı cennet gibi yaparız. ve gerçekten bunu yapmadığımız sürece de olanların hiçbir anlamı olmayacak. duvarlara yazılan yazılar silinecek, yakılan yıkılan otobüsler araçlar kaldırılacak ve bu olaylardan akıllarda kalan bu pis görüntüler olacak. eğer gerçekten yapılanları insanlar hatırlasın ve yapılanların iyi bir amacı olduğunu görsünler istiyorsanız kesinlikle bu hareket başlatılmalıdır.

  edit: direnişin başından beri olan arkadaşların hepsinin katılması gerektiğini düşünüyorum. katılmayacaksanız bile paylaşın, belki yardım etmek isteyenler olur.
 • katılmak isteyenlerin gerekirse sadece çöp torbası temin ederek bile katılabileceği bir harekettir. nitekim bugün aldığımız çöp torbaları bittikçe meydana gelen arkadaşlardan getirmelerini istedik.
 • "hepinizin eline sağlık dediğim" harekettir.
 • henüz başlamamış olan harekettir.

  dün gece sanırım en son ben çöp topluyordum, elimdeki çöp torbaları bitene kadar ayrılmadım ama açıkçası durumdan çok umutsuzdum. sabah arkadaşlar sağolsunlar baya temizlemişler göründüğü kadarı ile.

  burada organize olursak olayı sadece çöp toplamak ile sınırlı bırakmayabiliriz. kimse "nasıl olsa temizlemişler işte" diye düşünmesin. onbinlerce insanın bıraktığı çöpün haddi hesabı yok ve olay sadece çöp de değil.

  imkanı olan fidan da getirsin ancak rastgele şeyler de dikmeyelim. botanikten falan anlayan birileri varsa o ağaçların yanına ne dikilir nasıl dikilir anlatsın ona göre bir şeyler yapalım. meydanı alınca bakın bunları yapabiliyoruz diyelim.
 • sonuna kadar desteklediğim harekettir. bu direnişi kuru kalabalıkların değil, ne yaptığını bilen iyi niyetli insanların başlattığını gösterecektir.
  özellikle yeni fidanlar dikme fikri harika. bu işle ilgilenecek bir ekip kurmakla başlanabilir.
 • (bkz: up up up)
 • mekan zaman netleştirildiğinde + bilmem kaçımı da arkama alarak katılacağım hareket. asıl amacımızdan saptığımız an haklıyken haksız duruma düşeriz ve bu da hükümetin bir numaralı beklentisi. en ufak bir hatamızda ağızlarını açmak için tepemizde pusu kurmuş sürüyle akbaba var ve ben bunlara yem atmak istemiyorum. ileride tarih kitaplarında bu denli bir eylemin bile susturamadığı anlı şanlı (!) hükümeti okumamanın bedeli bir çöp torbasına bakıyor.
hesabın var mı? giriş yap