şükela:  tümü | bugün
  • evet sevgili ahali,

yıllardır süregelen derdinize derman olmak için buradayım. aramaya inandım ancak daha önce açılmış benzer bir başlık bulamadım.

ustalar kanayan yaramız. beyaz eşyasından elektronik alete, petek temizliğinden bisiklet tamirine kadar tüm alanlarda faaliyet gösteren zanaatkarlarımız ile hepimizin mutlaka ama mutlaka kötü bir tecrübesi olmuştur. peki biz bunun önüne geçmek için ne yaptık? hiçbir şey. sadece taksicilere ve dolmuşculara sövdüğümüz gibi onlara da sövdük. artık aksiyon alma zamanı. iyi tecrübeler edindiğimiz, fiyat/performans oranı yüksek olan, söz verdiği saatte gelen ustalarımızı yüceltelim ve paylaşalım ki diğer usta beylere de ders olsun.

benim önerim, gözüm kapalı tavsiye ederim dediğimiz bir ustanın faaliyet alanı, çalışma bölgesi ve iletişim bilgileri ile fiyat performans oranı, zamanlama gibi değerlemeleri ekleyip veritabanını genişletmek. önerilere göre değişiklik veya eklemeler yapabiliriz.

o zaman başlıyorum:

hakan şerbetçi 05322713663
    beyaz eşya servisi
    üsküdar / zeynep kamil
    f/p: 10
    zamanlama: 10

kendisi anakartı bozulan çamaşır makinemi diğer servislerin istediği ücretin yarısına tamir etmekle kalmamış, sorunlu gördüğü birkaç parçayı ücretsiz olarak değiştirmiştir. ellerine sağlıktır. ayrıca zamanlaması paralel evrendeki türkiye'den fırlamış gibidir.

bisiklet ustası
    kadıköy / yavuztürk sokak no:37
    f/p: 9
    zamanlama: 10

isimlerini bilemediğim iki sevimli amcamızın son derece imtinayla çalıştığı bu güzel atölye kadıköy civarında bisikletini tamir ettirmek isteyen herkesin ilk seçeneği olmalıdır. mesela yakın zamanda pinokyo model bisikletimin iç lastik ve kama değişimini 20 tl'ye yaptılar.

hı-fı (isim yok // eski moda plak'ın yerinde)
    kadıköy / ihsan ünlüer sk. no:9
    f/p: 8
    zamanlama:9

edit: imla
  • yaralı olabilecek veri tabanıdır. usta ile net konuşursanız, ustayla boş konuşup şımartmazsanız başınız ağrımaz.

mesleğini bilmeyen dolandırıcı tiplerden veya üçkağıtçı ahlaksız ustalardan kaçsanız bile yine risk altındasınız.

yaptıracağınız işi anlayın, araştırın. usta ile saygılı ve net konuşun. biraz cool olun yani. unutmayın ahlaklı iyi ustalar bile yol verirseniz sizi suistimal edebilir.
  • üstteki sevgili yazarın yorumlarına katılmakla birlikte, ufak bir örnekle 'yaptıracağınız işi anlayın, araştırın.' tezini çürütmek isterim.

mesela benim çamaşır makinem bozulduğunda sorunun ne olduğunu anlamak için bir usta getirmem gerekti. gelen ilk usta sorunun anakartta olduğunu ve 380 tl'ye tamir edebileceğini söyledi. e şimdi ben bu adama işi yap desem kazıklanmış olacaktım, yapma desem de 50 tl olan servis ücretini ödemek zorunda kalacaktım. neyse ki yapamadı da hem servis ücreti ödemedim hem de işini gayet düzgün yapan bir ustaya 180 tl'ye tamiri yaptırdım.

işi anlayıp bilmek, teknik bilgi birikimine sahip olmayanlar için ne yazık ki mümkün olamıyor yani.
  • (bkz: reserved)