şükela:  tümü | bugün
 • bir kaç gündür sokakta bulduğum yavru bir kediyi yuvalandırmaya çalışırken gerekliliğini iyiden iyiye hissettiğim alan.

  sözlükte sokaktan bulduğu yavrulara, doğuran kedi/köpeğinin yavrularına, hasta ve barınakta olan hayvanlara vs vs yuva arayan ve yuvasını açmak isteyen pek çok hayvan sever olduğuna inanıyorum.

  hem hayvancıkları birer mal gibi satın almamak, pet shoplara ve evcil hayvan ticareti yapan insanlara prim vermemek, hem yuvalandırma ve sahiplenme faaliyetleri nispeten arttırmak, hem de ihtiyacı olan yavrucaklara güzel yuvalar bulabilmek adına böyle bir platformun sub-etha dahilinde oluşturulmasının ya da en azından bir başlığının * olmasının çok faydalı olacağını düşünüyorum.

  ne dersiniz?
 • eğri oturursak, ekşi duyuru'da hala bu konuyla ilgili bir kategori olmadığını görebilir ve bu kategorinin bulunmama sebebinin de (kuvvetle muhtemel) "sözlükte sokaktan bulduğu yavrulara, doğuran kedi/köpeğinin yavrularına, hasta ve barınakta olan hayvanlara vs vs yuva arayan ve yuvasını açmak isteyen pek çok hayvan sever" olmadığına yorabiliriz.

  evcil hayvanlar parasız verilecekse duyuru, parayla verilecekse alınık/satılık kategorilerinde yer almakta. platform oluşturacak denli ilan olmadığından, bu duruma özel bir kategori açılmamış olmalı.

  yine de bu durum, ilgili platformun açılması durumunda sözlükçülerin olaya ilgisini artırmayacak olmasını doğrulamıyor. platform vardı da biz mi çıkmadık kafasında hayvan severler de vardır mutlaka.
 • en azından herkes bulunduğu ilde acil yardıma-yuvaya ihtiyacı olan hayvanları bildirirse bir işe yarayabilir. eskişehir'deki hayvanlar için talibim. diğer illerde de haytap ve dohayko ile irtibata geçerek yardım edebilirim elimden geldiğince. parayla hayvan satışının olmaması gerektiği kanaatindeyim. amaç hayvan ticareti değil sahiplendirme/yardım olsun.
 • henüz 3 aylık olan, 1-5 aylık iken vahşi bir kadın tarafından kafasına defalarca sopa ile vurulan ve 1,5 aylık tedavi sonrası yeniden hayata dönen tatlı mı tatlı sarman cinsi erkek kediye yuva arıyoruz. işığa karşı duyarlı gözleri ama şu an göremiyor. görememesine rağmen beze tuvaletini yaptıktan sonra katlayıp kenara koyacak kadar hassas, sevgiye aç bir kedi. görme ihtimali var
 • "tüm çocuklarımız kısırlaştırılmış ve iç-dış parazit uygulamaları yapılmıştır. insanlarla ve diğer kedilerle çok iyi anlaşırlar.
  onlar için bir konteynır satın alındı. içerisine klima, üç kilo stoklu mama ve su kapları alınmasına rağmen onlara ömür boyu
  kendi kedileri gibi bakacağının sözünü veren kişinin iki hafta sonra gittiğimizde hiçbir şekilde kedilerin yanına ugramamış, mama ve su koymayarak onları ölüme terkettiğini gördük. ayrıca klimaları da elektrik faturası başka bir hayvanseverce verileceği halde
  şalterden kapatılmış olarak bulundu. bu çocuklar sokağa alışık olmadıkları ve üç tanesi kendi başlarına sokak koşullarnda
  yaşayamayacakları için gerçekten onlara yardımcı olabilecek hayvanseverler aranmaktadır. tüm çocuklara sahip çıkacaklara konteynır ve kliması ile verilmesi mümkündür."

  adolf erkek : sokakta kuyruğu kopmuş ve ürkmüş olarak bulunuyor. besin yetersizliğinden dolayı yer yer tüylerinde boşluklar bulunmaktaydı.
  şuan herhangi bir sağlık problemi bulunmamaktadır.

  baçin dişi : sokaktan kliniğimize getirildiğinde damak yarığı problemi vardı. ayrıca besinsizlikten 2 aylık oldugu halde 1 aylık yavru
  boyutlarında ve kan degerleri alt sınırda idi. suan sokakta yasamasını engelleyecek kronik bir solunum problemi vardır.
  oyun oynamasına ve yaşamına engel oluşturmayacak bir problem olmasına rağmen dışarıda yaşaması mümkün değildir.

  çimen dişi : geldiğinde kalça ve arka bacak bölgesine aldığı travma nedeniyle operasyon geçirdi. kuyruğu köke yakın kesildi,
  bacağından ve kalçasından operasyon geçirdi. geçirdiği travmaya bağlı olarak ara sıra kakasını ve çişini istem dışı yapmaktadır.
  genelde kumuna gider ve titizdir.

  fincan dişi : sokaktan annesiz ve aç bir şekilde bulundu. şu an hiçbir sağlık problemi yoktur.

  firça dişi : annesi tarafından reddedilmiş ve kalça-arka bacak bölgesine aldığı travmaya bağlı olarak kakasını çişini tutamamaktadır.
  kuyruğu kökünden operasyonla alınmıştır.

  gümüş dişi : sokak köpeğinin yavrularına saldırması sonucu araya girerek karna aldıgı darbeye bağlı olarak süt bezleri parçalanmış ve karın kasları
  yırtılmış olarak kliniğimize gelmiştir. operasyon sonrası herhangi bir sağlık problemi yoktur.

  korsan erkek :annesi tarafından reddedilmiş ve geçirdiği göz enfeksiyonu sonucu tek gözünü kaybetmiştir. herhangi bir saglık problemi yoktur.

  üzüm dişi : geldiğinde bağışıklığının çok düşük olması sonucu kulak enfeksiyonu,generalize mantar lezyonları ve solunum yolu
  enfeksiyonu vardı. şuan çok sağlıklıdır.

  http://g1211.hizliresim.com/13/r/g6bx8.jpg adolf

  http://g1211.hizliresim.com/13/r/g6bzh.jpg çimen

  http://g1211.hizliresim.com/13/r/g6c19.jpg fincan

  http://g1211.hizliresim.com/13/r/g6c2t.jpg fırça

  http://g1211.hizliresim.com/13/r/g6c39.jpg üzüm

  http://g1211.hizliresim.com/13/r/g6c6l.jpg baçin

  http://g1211.hizliresim.com/13/r/g6c8b.jpg gümüş

  http://g1211.hizliresim.com/13/r/g6c9k.jpg korsan

  http://c1211.hizliresim.com/13/r/g6cd3.jpg ufak kız
 • 8 aylık krem rengi hamsterımı sahiplendirmek istiyorum. kafesi talaşı yemi mevcut. kafesleri habitrail playground ve habitrail ovo. boru çark vs. de mevcut. taşındığım için sahiplendiriyorum o yüzden acildir.

  ele gelir çok uysaldır hiç ısırma huyu yoktur. çok şekerdir kendileri.

  yer:fulya/şişli

  iletisim icin pm atabilirsiniz.
 • balık hayvanı sahiplenmek istediğim platform.
  prezentabıl ve uysal, takım çalışmasına istekli balıklar arıyorum.
 • önceki gece pencereme gelen 4-5 aylık olduğunu tahmin ettiğim tekir bir oğlanı içeri aldım, mama su verdim, ama öyle yorgundu ki kıvrıldı kaldı bir köşede. sonraki gün işten eve geldiğimde hiç kımıldamadan yattığını fark ettim, yerini bile değiştirmemişti, ne yapsam ne mama yedirebildim, ne yerinden kaldırabildim. bugün öğle arasında hemen veterinere götürdüm, ve ne yazık ki virütik bir durum olduğunu çok ateşi olduğunu öğrendim, midesinde de bir kitle olabileceğini söyledi veteriner. evde bir de 3 yaşında dişi bir kedim var. bu virütik durum kedime bulaşıcı(insanlar için değil) olduğu için evde bu miniğin değdiği her şeyi şimdi yıkıyorum ve onu yeniden eve alamayacağım. veteriner en az 3 gün burada serum tedavisi görecek dedi. sonra da en az 10-15 gün antibiyotik alacakmış. evinde başka hayvanı olmayan ve iyileşene kadar bu miniğe bakabilecek bir yardımsever arıyoruz.

  iş çıkışı veterinere gidip durumuna bakacağım, ve foto da eklerim. önemli olan öncelikle iyileştirebilmemiz, sonrasında kalıcı bir yuva da bulabiliriz, ama şimdilik en önemlisi öncelikle bu hasta oğlanı sokağa atmamak.

  yer: istanbul/levent.

  mesaj kutumu yeşillendirin, olmadı paylaşın lütfen.
  http://www.eksiduyuru.com/…yardimsever-araniyor-ist
 • esasen 8 aylık olan fakat geçirdiği rahatsızlık ve kazadan dolayı 2 aylık gibi görünen ve biraz paytak yürüyen bir yavru kedi.

  yer: istanbul.

  diğer sıkıntılarını yazınca biraz üst üste gibi olacak ama baştan belirtmekte fayda var. yalnızca yaş mama ya da sıvı ile beslenmesi gerekiyor bağırsakları çalışmadığı için ve bazen de ilaç verilmesi gerekiyor hareketlilik için. bu da geçirdiği kazanın etkisi maalesef. kemiklerinin kaynayış şekli organların gelişimini de etkilemiş. kedinin doğuştan bir rahatsızlığı da raşitizm. şu ana kadar götürüldüğü veterinerler çok uzun yaşayamayacağını belirtmiş. evinde çok fazla kedisi olmayan ve imtina gösterecek evde çok fazla yalnız bırakmayacak birileri aranmakta.

  mama masrafları karşılanacaktır.

  videosunu da ekleyeceğim.