*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herkese kıpa* verilmesini sağlayacak kampanya**
 • yahudi genislemesinin bir sonucu olarak eksisozluk bunyesindeki her suser'in kafasina birer kipa takip, herkesi internalize etme projesi. bu arada sonradan jewish olundugunda bircok kesimce durum hos karsilanmadigindan dolayi kampanya dahilinde kipa sahibi olacaklar ister istemez ikinci sinif mumin seviyesinde kalacaklardir.
 • (bkz: jew york)
 • (bkz: yahudilik)
  (bkz: musevilik)
  (bkz: judaism)
  (bkz: anti semitism)
 • school of visual arts adlı güzide okulun school merchandise panosunda klasik siyah kadife üzerine kırmızı parlak iplikle s.v.a işlenmiş kippalarını gördükten sonra neden yeşil damla işli ekşi sözlük, neden limon işli sourtimes kippaları olmasın? türkiye'de sinagog ziyaretleri haricinde giyildiğine şahit olmadığım bu takkecik amerika'da ve özellikle new york'ta herkesin kafasında olduğundan neden böyle bir talep olduğunu anlamanın zor olduğunu ise belirtmeden geçemiyorum.

  (trivia: amerika'da reform sinagoglarda kimi kadınların da "biz neden takmayalım" diyerek kippa taktıklarını, ama amerikada buna genellikle yiddish dilinde dendiği üzere yarmulke dendiğini biliyor muydunuz? üstelik zannedilenin aksine kippa takmak hiç bir yazılı kaynakta geçmez, zorunlu değildir ama bir identity yarattığı için olsa gerek vazgeçilmez bir geleneğe dönüşmüştür.)

  hazır mevzu açılmış ve yalan yanlış bilgiyi yakalamışken eklemek isterim ki, "sonradan musevi olunmaz, o ibranilerle alakası yok gibi görünen sarışın, kızıl yahudiler falan hepsi genetik mucize" beyanatı kendini kaybetmiş derecede yanlıştır. sonradan musevi olunur, musevi cemaatinin sayıca çok az olduğu yerlerde bu prosese pek hoş bakılmasa ve genellikle desteklenmese de böyle bir yasak yoktur, hatta amerika'da hatırı sayılı bir oranda sonradan bu dini seçmiş museviler vardır. israilin en büyük krallarından biri ve en büyüğünün babası sayılan david -musevilik anne tarafından geçmesine rağmen- sonradan yahudi olmuş ruth'un soyundan gelir. ruth kocası öldükten sonra kayınvalidesi naomi'ye "wherever you go, i will go and your people shall be my people" demiş torah'da da kendine şık bir yer kazanmıştır, kendi adına bölümü (book of ruth) ile göz doldurmaktadır. ayrıca 613 mitzvot'tan birisi de sonradan museviliği seçmiş olanlara farklı davranılmasını yasaklar, yapanları çok ayıplar, bilmeden atıp tutanlara ise eksi bin puan verir. (amma uzun yazdın arkadaşım hadi kapat entry'i)
 • neve şalom sinagogunun 50. kuruluş yıldönümü münasebetiyle üzerinde 50. yıl falan yazılı özel kipalar yapılmıştı. ekşi sözlük için de antetli gri renkli ''ekşi sözlük 4. yıl vs.'' benzeri bir şeyler yazan kipalar yapılabilır ve çok da ucuza mal edilebilir.
 • (bkz: kipa)
 • yahudilik propogandası yapanların sloganı*
 • (bkz: eksi sozluk herkese bir takke kampanyasi)

  ek: ibn i batuta'nın kippa takke geçişliliği uyarısı üzerine, ulustaki hac malzemesi dükkanlarından ucuza kapatarak gerçekleştirebileceğimizi düşündüğüm kampanya. daha önceki başarısız girişimlerimden biliyorum.

  (bkz: bush baskılı takke)