• bu başlığı açmamın sebebi tıpkı kan aranıyor başlığı gibi genel bir başlığımız olsun. ilik nakli ve kök hücre bağışına ihtiyacı olan yavrularımız bu başlık altından duyurulsun.

kızılay kan merkezinde çok kısa süren bir işlemin ardından ilik donörü olmanız mümkündür. "kök hücre ve kemik iliği bağışı için onay formu"nu doldurduktan sonra 2 tüp (şu tahliller için kan verdiğiniz tüplerden daha büyük değil) kan örneğini alıp doktora teslim etmeniz yeterlidir. ayrıca ilik nakli sanıldığı gibi vücudunuza zarar vermez. kan örneğiniz alındıktan sonra eve gidersiniz. ilik nakli olacak hastayla eşleşirseniz sizi tekrar ararlar ve bu defa detaylı tetkikler yapılır ve o hasta için iliğiniz uygunsa sizi bir ameliyathaneye alırlar ve kalça kemiğinizden (leğen kemiği) enjektörle ihtiyaç duyulan doku alınır. işte bu kadar.

son ana kadar iliğinizi vermekten vazgeçme hakkınız da saklıdır.

ülkenin herhangi bir yerindeki kızılay kan verme merkezlerinden bu bağışı yapabilirsiniz. sisteme girmeniz yeterlidir. bizde bu uygulama maalesef çok yaygın olmadığından, tedavi olabilecekken uygun iliği bulamadığımız birçok çocuğumuz var. unutmayalım ki bu çocuklar hepimizin.

edit: şurada gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

edit 2: telefon acip ogrendigime gore kizilay kan merkezlerinin bazilari hafta sonu da kan aliyor, bazilari da hafta ici saat 20:00'ye kadar acik kaliyormus. o yuzden normal mesai saatleri disinda kan vermeye gitmeden once telefon acilip ogrenilirse daha şukela olur kanaatindeyim.

edit: doku bankasına kök hücre bağışı yapacak kişilerin, 18-50 yaş arası ve sağlıklı olması gerekir. eğer uygun bulunursanız artık, sadece 5 gün, sabah akşam kök hücrelerini dolaşan kana çıkarmak için aşı tedavisi uygulanıyor. kök hücre sayısı kanda uygun düzeye geldiğinde, kan bağışı gibi koldan bir cihaz yardımı ile toplanıyor. yani eski yöntem de uygulanıyor; ancak şu an daha sık uygulanan yöntem bu. sağlığa herhangi bir etkisi olmadığı gibi, korkulacak bir durum da bulunmuyor kısacası.
  • ilerleyen süreçte eşleşmeniz olduğunda, ben vermek istemiyorum, ailem karşı çıkacak, bana bişey olursa diye çeşitli bahaneler sunarak vazgeçecekseniz donör olmayın. sizden gelecek kök hücreleri bekleyen hastalar için nasıl bi hayal kırıklığı yaratabileceğinizi iyi düşünün.

örnek vermekle iş bitmiyor arkadaşlar. asıl süreç ondan sonra başlıyor. yapılan taramalarda bir hastayla eşleşmeniz olursa asıl işlem o zaman yapılıyor bağışçılara.

basitçe anlatacak olursam, 5 gün sabah akşam gcsf isimli bir aşı oluyor bağışçılar, koldan. aşının amacı kemik iliğindeki kök hücreleri kan dolaşımında serbest hale getirmek. aşıyı olduklan sonra damar yolundan aferez cihazına bağlanıyor bağışçılar. cihaz çift kol çalışıyor. bir koldan kanı alıyor, içinden kök hücreleri süzüyor, diğer koldan kanın kalan kısmını bağışçıya geri veriyor. bu şekilde 2-4 saat arası cihaza bağlı kalması gerekiyor bağışçıların. toplanan kök hücreler hastaya nakledildiğinde kök hücre nakli(kemik iliği nakli) tamamlanmış oluyor. bağışçılarda hastaya bir yaşam hediye ediyor.

gelelim sıkıntılara,
    5 günlük aşı sürecinde bağışçının nakil merkezinde olması gerekiyor(nakilin nerede olucağına bakanlık karar veriyor. istanbul ankara izmir yüksek ihtimaller. bu iller dışında yaşıyorsanız şehir değiştirmeniz gerekecek). bakanlık bu süreçte bağışçıların evden alınıp nakil merkezine getirilmesi, konaklaması ve işlem sonrası evine bırakılması konusunda bütün masrafları karşılıyor. çalıştığı yerden izin alınması gerekiyorsa bakanlık tarafından alınıyor. kısaca, işlerim yoğun, zamanım yok, 5 gün şehir dışında olamam diyorsanız örnek vermeyin lütfen.

damar yapısı uygun olmayan bağışçılara katater takılması(yapay damaryolu) açılması gerekebiliyor. kök hücre toplama işleminin bağışçı cihaza bağlandıktan sonra kesintisiz devam etmesi gerekiyor. oluşan bir kesinti işlemin iptaline, hastayı kaybetmemize yol açabiliyor. bu nedenle katater aklınızın köşesinde dursun. çok zor bir işlem değil, lokal anstezi ile gerçekleştiriliyor.

aşının yan etkileri var. aşı olunan süre boyunca ve takip eden 1-2 haftalık süreçte halsizlik, kırgınlık, ateş yüksekliği, kas ağrısı(en çok gözlemlenen) oluşabiliyor. kişiden kişiye farklılık gösteren bu yan etkiler, 1-2 hafta sonunda etkisini kaybediyor.

kök hücre toplama işleminden 3 ay sonra bağışçı 2. nakil için hazır hale geliyor. vücut eksikliği tamamlıyor.

tekrar etmekte fayda var, süreç 20 ml kan verdim bitti değil. daha uzun ve zorlu bir süreç. bu nedenle iyi düşünülüp karar verilmesi daha doğru.

bu uzun ve zorlu süreç sonunda belki ufacık bir bebeğe, belki 5 yaşında bir çocuğa, belki 18 yaşında hayatının baharında bir gencimize hayat vermek sizin elinizde.

aklınıza takılan bi nokta olursa bir mesaj uzaklığınızdayım.
    son edit: bulunduğunuz kurumlarda bir organizasyon yapmak isterseniz lütfen ulaşın.
  • şimdi gelelim ilk ilanımıza. adana acıbadem hastanesinde yatmakta olan 3,5 yaşında yakışıklı miniğimiz can yılmaz için çok çok acil kemik iliği ve kök hücreye ihtiyaç vardır. miniğimizin kan grubu 0 rh (+); ama her grup kan sahipleri donör olabilirler. belki can olmaz da başka bir miniğimize derman olunabilir.

irtibat telefonu teyzesi sakine aktepe: (telefon numarası kaldırıldı)

moderatörlerden ricam başlığı yukarıda tutmaları. haydi sözlüğün güzel yürekli insanları, yapacağımız bağışlarla çok güzel bir şeye vesile olabiliriz. bir miniğin sağlığa kavuşması az şey değil.
  • sevdiğim bir arkadaşımın paylaşımını buraya da aktarmak istedim. sadece öykü arin için değil, ilik nakline ihtiyaç duyan ve ileride duyabilecek binlerce kişi için lütfen donör başvurusu yapın. üç tüp kan vereceksiniz, bu kadar. ve belki bir hayat kurtarma şansınız olacak. dünyada bundan güzel bir şans yoktur herhalde.

"henüz 3,5 yaşında kız çocuğu olan öykü arin yazıcı için dokuz eylül üniversitesi’nde (deü) juvenil myelomonositik lösemi (jmml) tanısı koyuldu.
    löseminin az görülen bu türünde sadece ilik nakli tedavisi yapılarak tedavi sağlanmaktadır. anne ve baba arasında akrabalık bulunmadığından ötürü, onlar veya akrabaları donör (ilik veren kişi) olarak değerlendirilememektedir.
    genel olarak lösemi hastaları için herkes elini uzatmalı. bir bahane bulmadan bu konuda hepimiz bir donör (ilik bağışlayan) olabilir ve hayatlar kurtarabiliriz.
    bunun için yapmamız gereken kızılay kan merkezlerine başvuruda bulunmaktır.

bu süreçte herkesin donör olarak başvurması ve bu konuyla ilgili çevresinde de farkındalık yaratması faydalı olacaktır.
    • kimler donör olabilir?
    · 18-50 yaş arası
    · türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan ve türkiye´de ikamet eden
    · hepatit b, hepatit c, sifiliz, aids hastalıklarına yakalanmamış
    · kanser tanısı veya tedavisi almamış
    · kronik bir rahatsızlığı olmayan (sürekli ilaç almasını gerektiren bir durumu olmayan); herkes kök hücre bağışında bulunabilir."
  • oğlum losemi hastası ve ilik bulamadık, 3 ay boyunca kemik iliği bolumunde acaba bir ses var mı diye gidip geldim ama bir ses çıkmadı. pisikloloji gerçekten çok zor. biz bulamadık ve yarı uyumlu ilik nakli oldu (daha riskli bir yöntem ) benden aldılar iliği. nakil gerçekleşti, şu an iliğin tutmasını bekliyoruz.

bu konuda bir kaç eksik/yanlış bilgi var onu düzeltelim.
    -kişiye özel ilik veremezsiniz, sizden aldıkları örneği kayıt ederler uygun alıcı olursa size ulaşırlar eğer kabul ederseniz hastaya iliği verirsiniz
    -kime ilik verdiğinizi bilmezsiniz, hasta kimden ilik aldığını bilmez
    -kan gurubu önemli değil
    -2 yöntemle kok hucresi toplanabiliyor, damardan veya kemikten alınıyor, iki işleminde vucutta kalıcı bir acı bırakmaz, alındıktan hemen sonra rutin hayatınıza devam edersiniz.
    -kok hucre verdiğinizde kok hucreniz azalmaz, 30 gün içinde herşey normale donuyor.
    -uyuşma ihtimali düşük olduğu için şanslıysanız hayatınızda bir kere denk gelir, ya da gelmez , ikincisi olmaz (istatiki olarak söylüyorum)
    -ilik nakli (organ nakli gibi) tedavi için bir seçenek değil son ihtimaldir, o yüzden hayati, o yüzden çok önemlidir.
    -eğer iliğiniz uyarsa, en yakın aferez unitesi olan sağlık kuruluşundan veya hastanın yattığı merkezde iliği alıyorlar, sağlık bakanlığı yol ve otel masraflarını karşılıyor.
    -kök hücre bağışı için örnekleri kızılay sağlık bakanlığı adına topluyor, sizden 3 tüp örnek alıyorlar, alınan örneğiin bir tanesi sağlık bakanlığına gidiyor (ilik örneğinizi çıkmarmak için), diğer 2 si kızılay tarafından her hangi bir hastalığın olup olmadığı inceleniyor (eğer bir hastalık (hepatit, hıv... vs ) varsa size haber veriyorlar)
    -donor olmak için başka hastaneler veya üniversiteler örnek almaz (çapa ve anakara üniversitesi alıyor ama kızılay kadar sistemli ve hızlı değiller)

hadi güzel insanlar, bir kaç kişinin elinden tutup 5 dk lık bir işlemle bağışçı olun.
  • müjdemi isterim.

şu kaos günlerinde yüzümüzü güldürecek güzel bir haberim var. habu entry'de bahsettiğim bebeğimiz can yılmaz, kemoterapi ve radyoterapi aldı ve son yapılan testlerde de kanserli hücre kalmadığı görüldü. şimdi haftalık kontrolleri olacak; ama atlattı şükür.

destek olan, dua eden, iyi dileklerini gönderen herkese teşekkür ederim.

allah tüm hastalara en kısa sürede şifa nasip etsin inşaallah...
  • (bkz: #56401258)

su an bu entry'yi yururken yaziyorum, hatam varsa ittir edin ulan, cok mutluyum!!!

can icin biri yurtdisi biri yurtici %90 uyumlu iki ilik bulunmus durumda. sanirim revize ediyorlar. daha guzel haberleri de ilerleyen zamanda buradan verecegim insaallah.

sozluk, isi gucu birakiyorsun. simdi dua ya da guzel temenniler zamani. hadi ama, can bekler.

oley be!!!
  • çok sevdiğim bir arkadaşımın yakını için ilik arıyoruz dostlar.

ela beş yaşında, ağır bir grip geçirdiği için hastaneye gidiyor ve akut lenfoblastik lösemi teşhisi konuluyor kendisine. kortizon ve kemoterapi ise beklenen cevapları vermiyor. ela tek çocuk, yakın akrabalarından da uyumlu bir ilik bulunamıyor. sonuç olarak ela için ilik arıyoruz. tek yapmanız gereken herhangi bir kan merkezine gidip ilik donörü olmak istediğinizi söylemeniz. hiçbir şey yapamıyorsanız da en azından sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir veya başlığa yazarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

destek olacak bütün güzel insanlara şimdiden teşekkürler. hadi be sözlük, kurtaralım ela'yı.

not: sorularınız için mesaj kutum açık.

edit: atamane uyardı, ilik donörü olmakla ilgili, izni ile alıntılıyorum:

ilik donörü bu şekilde aranamıyor. ben bir stk ile bir işbirliği geliştirmek istemiştim. sendikalar ile birlikte bir kampanya yapacaktık ve bir milyon kişiden ilik örneği alacaktık. lakin öğrendik ki türkiye'de toplam 120bin tüp test edilebiliyormuş senede. bu da zaten normal başvurularla doluyormuş. senin verdiğin test 4 ay sonra yapılabiliyormuş ve bir vaka için değil sürekli donör bankası oluştuma amaçlı yapılabiliyormuş bu iş.
  • çok uzun zaman önce donör olacağıma söz vermiştim ama kısmet bugüneymiş. kronik bir kaç rahatsızlığım, iş güç derken geciktim, özür dilerim.

kan örneği vermek isteyen ama fırsat bulamayanlar için güzel bir haberim var. ben bu akşam gezmeye gittiğim avmde kan bağışı toplayan kızılay standında verdim örneği. yani illa kızılay şubesine ya da başka bir yere gitmenize gerek yok. herhangi bir yere kurulan bir kızılay çadırında da oluyormuş bu iş. benden söylemesi.
  • (bkz: #56401258)

bilgileri yeniden veriyorum.

adana acıbadem hastanesinde yatmakta olan 3,5 yaşında yakışıklı miniğimiz can yılmaz için çok çok acil kemik iliği ve kök hücreye ihtiyaç vardır. miniğimizin kan grubu 0 rh (+); ama her grup kan sahipleri donör olabilirler. belki can olmaz da başka bir miniğimize derman olunabilir.

irtibat telefonu teyzesi sakine aktepe: (telefon numarası kaldırıldı)

az evvel görüştüm ve uygun donör (verici) için yurtdışı taramasına geçilecekmiş bugün. yurt içinde maalesef uygun donör bulunamamış; ama aile çok umutlu. ilk günden beri umutlarını kaybetmemeye çalışıyorlar. aksi herhangi bir sonucu asla düşünmüyorlar. verici olabileceklerin en yakın kızılay kan merkezine uğramaları çok önemli. eğer veremeyecek gibiyseniz, elinizden gelen tüm imkânlarınızla sosyal medya hesaplarınızdan bu duyuruyu paylaşırsanız daha çok kişiye ulaşabiliriz.

ve yine moderatörlerden ricam bu başlığı sol frame'de ve yukarda tutarlarsa çok şükela olur.

bir de bursa için konuşuyorum, bursa heykel kızılay kan merkezi akşam saat 20:00'ye kadar açık. 18-50 yaş arası ve sağlıklı iseniz uğrayabilirsiniz. yeri de teyyare kültür merkezinin tam arkası. sadece kimlik kartınızı ve kendinizi götürmeniz yeterli.

edit: lütfen, şurayı okuyun.
hesabın var mı? giriş yap