şükela:  tümü | bugün
 • biraz es geçilmiş hikayelerdir. çünkü kimse batırdığı işi anlatmak istemez.

  biraz sermayesi ve cesareti olan dükkan açıyor. maaşlı çalışanlar dahi ileride kendi işini kurmak niyetinde. ama bir hevesle açılan yerler kısa zamanda kapanıyor, önünden geçerken “şurada bir mekan açılmıştı, kapanmış” diyiveriyoruz. ama o mekanın bir kapanma hikayesi var, orada para ve umut kaybedildi. o paranın neden ve nasıl kaybedildiği değerli bir bilgi.

  ey iş batıran ekşiciler neden batırdınız güzelim mekanı. bu değerli tecrübenizi paylaşın, artık mekanlar kapanmasın.

  ilk batma hikayesi benden:

  daha önce maaşlı çalışıyorken ani bir kararlar kendi işimi kurdum. gelecek kaygım bulunmadığından plansız programsız şekilde işe giriştim. ancak müşteri edinemedim, kar edemedim. hem vaktimi hem cebimdeki parayı harcadım. bu böyle birkaç sene devam etti. zaten kar edemediğimden daha en başlarda içten içe işimi de sevmez ilgilenmez olmuştum. böyle bir tabloda sonuç bellidir. boşu boşuna geçen birkaç yıldan sonra maaşlı çalışmaya geri döndüm. halen arada bir düşünürüm işler iyi gitseydi şimdi nerede ne yapıyordum. ama en büyük hatam hiç istemediğim bir alanda çalışmammış. bunu sonradan anladım.

  şimdi olsa neyi farklı yapardım? artık yapmak istediğim işi biliyorum. işi kurmadan önce bir yerde çalışıp tecrübe edinirdim. işimi hayatımın bir parçası haline getirirdim.
 • hatırlanmak istenmeyen hikayelerdir.

  başıma gelmişti, ufak bir meblağ ile bir sözlük açayım da ekşi sözlük'e rakip olayım dedim. her şey iyi gidiyordu ama ay sonu geldiğinde yazarların maaşlarını ödeyemez olmuştum. sonra dedim hey gibi sözlüğüm hey, sen nesin de ekşi'ye kafa tutuyorsun... ekşi'deki aldığımız yazar maaşlarından sonra en iyisi burada kalmak dedim.
  (bkz: bu da böyle bir anımdır)

  not:
  çok soru geliyor, maaşım yatmıyor diye. anlatayım, önce ayarlara girin, orada ödemeler kısmına girin, iban tanımla'ya tıklayın, çıkan iban'ı doğru girin, 26 karakter olacak. daha sonra mailiniza onay geliyor. oradan da onaylarsanız tamamdır, maaşınız tam ve eksiksiz yatacaktır.