şükela:  tümü | bugün
  • 200.entry ve kapanış editi: çok sayıda yazar artık ekşi defterini kapatıyor. burasının ciddi kan kaybettiği, en azından bir duraklama dönemine gireceği kesin gibi. burası zaten büyük oranda geyik yeri olmuştu, kendi adıma ben ciddi şeyler yazmıyordum buraya, ve yazacak yer arıyordum bir süredir. artık yeni platformların ortaya çıkma zamanı çoktan gelmişti. birilerinin açık kaynaklı sözlük falan iyi projeler kurmasını umuyorum. insana, emeğe saygı gösterilen yerlerde yazmak gerek. şimdilik youreads fena gözükmüyor, oraya bakacağız. siz de dağılın artık hadi bakalım.

yeni gelenler: beklemiş gelmişiniz yapacak bişey yok. grev kırıcı olarak alıyorlar sizi buraya tabii. olsun, takıl. ekşi de yalan, sözlük de yalan. var biraz da sen oyalan.

100.entry editi: iyi iyi toplanmisiniz. bi seslenis yapalim. bazi yanlis anlamalar olmus. birincisi, katilmayan ne demek? katilmamak icin gormek lazim once. o yuzden "ya benim yeni haberim oldu ne var"cilara ilk anda sozum olamaz. haa, merakin uyanmadiysa, gundeme debeye bakip mevzulari biraz anladiktan sonra hala umrunda degilse o zaman sana laflar hazirladim. bak burda iste. (evet asagida bir yerde haberleri olmaz dedik ama o yigin kitledir oyledir, gec haberleri olur, ne yapalim?)

ıkincisi, bu kategoriler disarda kimseyi birakmaz herkesi kapsar, ya ondansin ya bundan demedim. kabaca cizilmis, gotlukleri teshir etmek icin yazilmis seyler onlar. ben hicbiri degilim diye dalmis herkes.

bir suru davar gelmis amk. adam "ne temaymis arkadas bu mudur yani, al tema da geldi" falan diyor. bir suru insan sayfa sayfa yazi yazdi. bunca gun merak edip daha bunu anlamadiysan ben sana kufretmiyim de napiyim? derdiniz agac miydi, agacsa dikiliyo falan diyen adam iste birebir bu...

madem oyle sen niye silmedin lavukcular: helal ya buldun acigimi. vay be... hahah adamin silemedigimizden haberi yok amk. lan baskan sildirmiyor olummm! eklenti 1100den bu kadar indirdi anca!

silmek uzun suruyocular: neden acaba?

ya valla bu fitrat meselesi biraz. ucurulanlar, dakikada iki, caylak alimi vs izzetinefsine dokunmuyorsa yapacak bisey yok. bu arada bence geziyi baslatan tv'de gaz sikilan cadiri yakilan uc bes insani gorunce ayaga kalkan bireysel/kollektif izzetinefis idi.

ve digerleri : adamin sitesi sana noluyo amkciler, isin yok mu sozlukten baska ne ergen adamsincilar... agir kuul abiler... selam olsun onlara...

malumunuz 2016 büyük entry silme direnişi yaşanıyor. şimdi, bu direnişe katılmayan, hatta aleyhine entry giren sözlükçüler var. bunların belli gruplara ayrıldığını tespit ettim.

eski nesil kibirli sözlükçüler: zaten iyi yazarlar gitti, sözlük seneler önce bitti, siz ne ayaksınız, sözlüğü siz bu hale getirdiniz, diye direnişçilere çemkirip, binlerce entrysini kanzuk'un sermayesi olarak tutum tutum tutmaktan kaçınmayan tipler. bir tanesiyle mesajlaştım bile. gezidekilere "28 şubatta nerdeydiniz?" diye soranlar gibi, 2003'te ekşi dergi çıktığında bilmemneydi, o zaman nerdeydi entry silenler falan diyor. burada 2003'te ilkokulda olanlar var la. aloo. (bkz: sözlükte ben eskilerdenim tribi) eski kral sözlükçüler gittiklerinde silip de gidiyodu, sen niye kaldın? şimdi bari bi boka yarasan?

sözlüğü zaten siklemiyorumcular: benim şeklim belli, statüm karizmam belli, zaten sözlüğe sadece bakmaya giriyodum bayadır, bu olayı da yeni öğrendim, he tamam iyiymiş, gibi havalardalar. sözlüğün tarihsel sürecini anlatan analizvari entryler girenleri var. gezi zamanı da vardı böyle feysten akıl verenler falan. senin analizinden bize ne reyiz? sözlük senin için zaten bittiyse, sil gitsin aga? binlerce entrynle ağırlık yapmasana?

sözlük sosyetesi: bunların yönetimdekilerle arası iyidir, sözlük sayesinde çevre ve statü yapmışlardır. aralarında pek bi muhalif, pek bi radikal olanlar, yeri gelince uzun uzun millete ayar veren entryler yazma meraklıları vardır. bunlar direnişin ilk günlerindeki penguen medyası, hoparlörle dağılalım arkadaşlar anonsu yapan elemanlar gibidir. sözlüğe çıkarlarıyla bağlıdırlar.

çadır gezmeye gelenler: destekliyorum aferin size çocuklar, vs diyenler var. bu grup da gezide çadırları gezmeye gelip helal size çocuklar falan diyen teyzeleri anımsatıyor.

sözlük solcuları: bunlar sözde radikaldir, emekçidir, haktan yanadır bilmemnedir ama böyle işlere burun kıvırırlar. sikindirik partisinin propagandasını yapiyi burdan, niye bıraksın adam... mücadele alanı olarak görmüyoruz falan derler. (bkz: sözlük solcularının entrylerini silmemesi)

niteliksiz çoğunluk: ekşi itirafta, survivorda falan entry girmeye devam ediyolar. olaylardan çok geç haberdar olurlar, hatta hiç olmazlar. posta okurları. aferin onlara.

son olarak peşin peşin söyliyim, mecbur muyuz desteklemeye, görüş bildirmeye, faşizm görüşünü şeyetme mecburiyetidir falan diye bikbik eden olursa ağzına terlikle vururum. hep götünüzün rahatını kollamayın. yönetimin bu kadar rezilliği, milleti uçurması, entry silmeyi engellemesi, çaylak alımı yapması hiç mi onurunuza dokunmuyor?

edit ve gidit: yav sözlük yönetimi seni sözleşmede kategorize etmiş edeceği kadar zaten sikkafası. dayılığı iktidarlara yapın. güçlünün gölgesinde atıp tutmak her zaman kolay.
  • eski nesil kibirli sözlükçüler ile sözlüğü zaten siklemiyorumcular'un köküne kadar haklı olduğu ama yine de ayıp ettikleri ortada. ben direniş boyunca kanzuğun hakkını yedirmemeye çalışsam da olayın kanzuktan bağımsız bir sözlüğün varoluş sorunu olduğunu ve ssg'nin büyük sorumlu olduğunu defalarca yazdım ve üzerime düşeni yaptım.

direnişin o yönde evrilmemesi ne kadar mal bir direniş olduğunun da kanıtı gibiydi ama allahtan yönetim direnişe karşı kayıtsız kalmadı ve kazanımlar olmaya başladı.
  • hiçbirşey umrunda olmayan insanlar. sözlük teması değişti, sonra ekşi normallestirici seklinde bir eklenti gelistirildi. chrome'a yukledim, eski temayı kullanmaya devam ediyorum. telefonda ufak bir sıkıntı var, o da çok onemli degil.

entry silme kampanyasi falan baslatmissiniz, sözlüğün degismesini istemiyorsunuz anladık. eksi seylerde entryleriniz gozukmesin istiyorsunuz. onun icin de ayarlarda bir secenek mevcut.

entry silince ne oldu? protestocu birkac yazar sutlandi. değişim istemediginiz halde kendiniz bu işe ön ayak oldunuz. zaman içinde gidenlerin yerini yeni yazarlar dolduracaktir.

arkası kahvaltidan sonra.....

.......

her yeni gelen yönetim, -bence ne kadar gereksiz de olsa- kendi adını duyurmak ister. sözlük yönetiminin yaptığı, yapmaya çalıştığı da bence bu. tema değişikliğini ben de sevmedim. ama ekşi normalleştiriciyi uyguladıktan sonra benim için sorun çözüldü. ama sanıyorum ki başka sorunlar da varmış. mesela tanımlar ya da bir takım eski kuralların geri dönmesi... bunun çözümü topluca entry silmek değildir. tepki göstermek için bu yöntem seçilince olay biraz da 'bizim sırtımızdan para kazanıyor'a geliyor ki bu da sözlüğün yıllardan beri yaptığı iş. daha önce de yazdığım gibi buradan 1 milyon tane de tanım silinse, bir miktar yazar da eksilse burası sürüp gider. bir çok çaylak var ve bunlar da işleyişi biliyorlardır diye düşünüyorum. sistemin çarkları çalışır, çomak sokmaya çalışan dışarıda kalır.

bir kaç yazar mesaj atmış. 'akp'ye mi oy attın?, çok acımasızsın, sen 20 bin entry yazdın da ne oldu?' gibi...

reklamlar vardı, adblock ile engelledik. tema değişti, ekşi normalleştirici kullandık. adamların tek derdi, yöneticilere laf sokmak olmuş. dürüm theatre falan.

'vardır böyle profiller' deyip entrymi sonladırırken hepinize saygılarımı sunuyorum.
  • yazık ediyorsunuz yapmayıncılar: biz burayı okuyorduk, bir sürü güzel entry vardı, favorilerimiz bir bir eksiliyi, çok şey görmüş çok duygular yaşamıştık, anılarımız gözyaşlarımız var, gençliğimi burda yaşadım diyenler. mendili elindeler. yav tamam hakkın var da ablacım bu kadar anlam yüklemesen bazı şeylere? hem bu kadar değer veriyorsan o entrylere, bu kadar rezilleşmiş bir platformda kalmaları seni rahatsız etmiyor mu? o güzel yazarların zaten %90'ı şimdiye kadar uçurulmadılar mı, gitmediler mi, o entryler kaybolmadı mı? komple alıp başka yere taşısak belki daha güzel şeyler yaratırız belaber? senin enerjin olmayabilir, işin içine duygu katarak bizi engellemeye çalışmasan?
  • entryleri silmenize veya eylem yapmanıza gerek yok. sözlüğün yönetiminden veya diğer hususlardan memnun değilseniz hesabınızı kapatır bir daha da dönmezsiniz, bu kadar basit.
  • hesabı niye kapatmıyorsun yarramcılar: ben farkedilmeyecek biçimde kaybolmak değil, görünür kalarak eylem yapmak istiyorum, buna kafan basmıyor mu? kanzuk da bunu yazıyor twitterdan, bu biraz şüphe uyandırsa ya?

derdiniz neydi, rahat mı battıcılar: ne desen boş, iktidar destekçisi tipler. bunlar her yerde böyle, üzerinde durmaya gerek yok.
  • (bkz: zaten siklenmiyorumcular)

edit. ben burada kendimden bahsediyordum ama kendilerince siklenmediklerini düşünenler olmuş olabilir, lafım onlara değil.
  • goruyoruz ki, sabaha aksam kanzuk'u rte'ye benzetmek icin sidik yaristiran demokrasi savascilari, buraya gelmis kendilerine katilmayanlari kategorize etmekle mesgul.

ne oldu len? size taraf olmayan bertaraf mi olur?

dalyaraklara bak len. gidip silsenize olm entrylerinizi siz hala baslik acmakla ugrascaginiza.
  • hayatında bir entry'si hakkında bir kişiden bile "teşekkür ederim, yazdığın şey işime çok yaradı" anlamında bir mesaj almamış heyecanlı bir gencin profil derlemesidir.
  • kategorilerden hiç birine uymadığımı fark ederek yeni bir kategori eklemek durumunda kaldığım yazar profilleri.

canından bezmişler: içinde bulunduğum gruptur. hayatında o kadar ıvır zıvırın mücadelesini vermektedir ki bir cephe de burada açamaz. misal ben bir yandan mobbingle uğraşırken bir yandan acilinden farklı bir dil öğrenmeye, bir yandan antin kuntin prosedürleri yerine getirmeye bir yandan da 2 ay içerisinde düğün planlamaya çalışıyorum. evet, temalar da yapılanlar da bok gibi ama hiç uğraşacak enerjim yok valla.
    bu arada insanları sınıflandırmak ne kolaymış lan.