şükela:  tümü | bugün
 • at gözlüğünün sözlük versiyonu olması muhtemel uygulama
 • 1.5 yildir moderatorlere "ha yaptim ha yapacagim" deyip test arabiriminden fazlasini gosteremedigim, bu buyume grafiginde ideale en yakin oldugunu du$undugum bir yakla$im.

  "moderasyon i$levsiz kalir", "mukerrer entry olur", "amdan gotten ba$liklar urer" turevi endi$elerin yersiz oldugunu soyleyebilirim hepsinin caresi mevcut.

  $imdi bu bir kere zikredildi artik yapmazsak ayip olacak.

  2 yil sonra gelen edit: ayip oldu.
 • boylesi bir uygulamanin teknik ayrinti ve detaytlarini bilmiyorum, ama uygulanabilmesi halinde sablon su sekilde olacaktir.

  otisabi kontrol merkezine giriyor. oncelikle kontrol merkezinde badilistte ki herkesin yaninda yeni bir checklist ile karsilasiyor. bu checklist su su yazarlarin ignore ettigi yazalari bend e ignore etmis olayim, vekaletnamesi. bu checklisti actigimiz anda, o yazarlarin mevcut ignore listi bizim icin de etkin oluyor. bunun disinda en asagida "badilerimin hepsinin ignore listi bana da etkin olsun" opsiyonu var, onu da acip ugrasmadan geciyoruz. hatta terslen opsiyonu bile var yaninda. mecburiyetten koydugumuz dumbuk bir badimiz varsa, onu ayri gayri tutabiliyoruz.

  sonra mal listemiz var ya. hani sadece mesajlarini gorememk icin kullaniyoruz. bu mal listemiz otomatik olarak ignore list etkisinde oluyor (ya da ssg usenmezse onu da mesaj ayri, entry/baslik ayri) yapabilir. boylelikle mallari ve dostlari ayirdik. bunlari uygulamaya gecirip de refrresh yapinca goruyoruz ki, amdan gotten basliklar sol seritte hala duruyor. cunku insanlar daha henuz mallari ayird etmeye baslamadi. amdan gotten bir baslik gorduk diyelim:

  "ohhhh amdan gotten baslik actim amina koyyim sagol otis destegin icin tsk pls" olsun bu baslik. bu basliga giriyoruz, ilk evvela ilk entrysinden goruyoruz ki ukteden dolma degil, ilahi esin ile vahyolmus bir entry ve yazari.

  ilk entrysi de su:

  1. ohahah otis elim sen de otis. ozgurlukcu otis al gotune gotune!

  (otis sagolsun denyoyum ve hurum) 10.02.2010 (e anca o zaman olur bu)

  burada istersek yazari olan ibisi gammazlar gibi alttaki butonundan "bu adami ve actigi entryleri goremeyeyim duyamamayim" diyoruz. ya da istersek, basliktan tiklayarak "bu basligi acanin entrylerini basliklarini gormeyeyim duymayayim" diyoruz.

  bu noktada en temel problem eger bu baslik altina sevdigimiz bir yazar onceden bir entry yazmissa basligi goremedigimizden entryi de goremeyecegimiz gercegine dayaniyor. oysa ki bunu da atlatmak cok kolay: kontrol merkezinde bir check box var, "badi listemdeki yazarlarin entry girdigi basliklari, mal listesinden birisi acmissa dahi gorebileyim, ama sadece badilerimin ve mal listesinde olmayan kisilserin entryleriyle goreyim" secenegini aciyoruz. ssg usenmezse bunu da iki ayakli yapabilir: "sadece badimin entrylerini goreyim, boylesi bir baslik altina entry yazan diger yazarlarin da ta gotune koyayim" dopsiyonud a olabilir. kisisellestirme fisek gibi, mis gibi.
 • en fazla kişinin ignore listinde olanların istatistiklerde yer almasıyla tadından yenmeyecektir.

  ayrıca daha önce de ifade edildiği gibi, şayet bir şekilde uygulanmasına geçilirse kesinlikle ignore liste attığımız kişinin açtığı başlıkları da görmeme lükse tanınmalıdır bize.

  zira "sikine ketçap sıkan saygısız adam" benzeri başlıkların altına ne yazıldığı çok farketmemekte, hep birini görünmez eylemek sol frame'i daha fevkalşeker eylecektir epey.
 • (eksi sozluk kolektif ignore list uygulamasi- sikayet ettim baslik editlenecek)
  esagbi ve ilgili basliklarda deginilen amdan gotten baslik, yarrak kurek entry uygulamarinin temelinde cozulemeyecek sorunlar olduklarini sanmiyorum. bu baslik hem bir bildirge, hem de cozum onerisidir dinleyiniz.

  sozlugun kok saldigi internet alemindeki "kisisellestirme" (bkz: customization) ayricaligina ve neo-hakkina olan inancim ve hayranligimdan oturudur ki, eksi sozlugu "basliklari acma hurriyetini koruma tugayi" gibi bireysel ve kollektif bir karsi harekete degil, akilci, savusturucu, zit erenkoycu bir sisteme oturtmak luzumu hissettim. bu luzumdan yola cikarak eksi sozluk kollektif ignore list uygulamasini mujdeliyor ve oneriyorum (daha evvel birisi sozluk hakkidnaki isteklerinde belirttiyse ozur dilerim, denk gelmedim.)

  oncelikle kisa bir izah edelim, nedir kollektif ignore list uygulamasi.

  kollektif ignore list, bir yazarin kendi rizasiyla muteselsil sorumlulara verdigi bir liste uyarinca diger sozluk yazarlarini ignore etme ve entrylerini gormeme hakki kazanmasidir.
 • temel dinamik su: ben otisabi olarak, istedigim yazarlarin entrylerini gormeme (ignore list) hakkina kavusuyorum, bununla da kalmiyor vekaletname verdigim yazarlarin ignore ettigi yazarlari gormuyorum, duymuyorum, actigi basliklara da denk gelmiyorum. ayni sekilde bana vekaletname veren yazarlar da benim ignore ettigim yazarlari ve entrylerini goremiyor.

  bu fikre ulasmamda ki temel saik sudur: herkes "kendisine ve kendi cevresine ait" bir sozlukte yasamak istedigi, boylesi bir sozluk icinde moral ve motivasyonunu sag ve salim tutabildigi icin, sadece kendi sozlugunu, ve kendi cevresinin gordugunu gorebilmelidir. gozden uzagin gonulden de, asabiyetten de uzak olacagi bir "cerceveden bakilan sozluk 1999 daki "bir avuctuk ne guzeldi, idaresi kolaydi" simulasyonunun olusumuna da temel olusturacaktir.

  bu saik cercevesinde olusturulmasini onerdigim yontem de yine subjektif kistaslari olan kisi ve zumrelere ters gelen, uymayan "cirkinliklerin yokolmasi"ndan ziyade bireysel "haklar ve zevkler muhafazasi" esasina dayanmaktadir. yani yontem nefret ettiklerimizi yok etmek, yok olmasini dilemek, bu ugurda tesekkul olusturmaktan degil, bireysel ve "karsilikli temizlik ve guvene dayali" sivil inisiyatiften gecmektedir.

  sanssizligimiz odur ki, boylesi uygulamalar reel hayatta yapilamadigindan daima hukukun pre-emptive duzenleyiciligine mahkumuz. ama sanal camia oyle mi ya? isteigimiz gorunuyor, istemedigimiz gorunmez oluyor. gorunmez ve yasanmaz olanin da derdi kimse germiyor.
 • özellikle okurlar ve fazla badisi, malı olmayan suserler için sözlüğü katlanılmaz hale getirecek bir uygulama olur sanırım bu. başvurular halen açık olduğu halde an itibariyle sözlükte 77 kullanıcıya karşın 1559 okur bulunmaktadır. okurların çoğunlukla default siteyi okuyacakları düşünülürse sözlük onlar için cehennemden farksız olacaktır. aynı şey kendi halinde takılan userler için de geçerlidir. aslında customizationın sınırları nereye kadar gitmeli bu sorgulanmalı belki de. sen-ben-bizim oğlan şeklinde takılmak bazı erken dönem yazarlar için çok çekici olabilir ancak 3-5 kişilik bir grubun kendi aralarında "hop hop otis...", diğer 3-5 kişinin kendi arasında "ananı ninonay relic" diye birbirini eğlendirdiği, diğer bir grubun "cerenle bmc minibüs'ün aşkı ve emrah'ın annesinin olaya psikosomatik etkileri" başlığına 5764 entry girdiği, geride kalanların ise tam bir kaosla karşılaştığı bir ortam belki de o kadar istenilir değildir. zaten işler çığırından çıktı-çıkacak düşüncesiyle tez elden bileti kesip "sen yoluna, ben yoluma" şarkısını söylemek doğru da değildir. bu bağlamda kullanmak biraz acayip geliyor ama en kestirme çözüm karşıdakini ötekileştirmek olmamalı kanımca. "gelip oyunun içine ettiniz!" tepkisi haklı ve anlaşılır ama buna karşılık "verin bilyelerimizi, biz üç kişi aramızda oynıcaz" tepkisi henüz verilmemeli. sanal ortamda dahi ignore o kadar kolay kullanılmamalı. şu da düşünülmeli ki özellikle geç dönem yazarlar için kendi kitlelerini oluşturma ve sadece onlara seslenme çabası potansiyellerini geliştirmelerine engel olacağı gibi tam tersine yozlaşmalarına yol açacaktır.

  şimdi özgürlüklerini kulllandığını sanan insanlar aslında sandıkları gibi özgür değiller. hegel'in dediği gibi bir bildung(öğrenme-eğitilme diyebiliriz sanırım) sürecinden geçtikten sonra sözlük içinde özgürlüğü anlayacaklar aslında. tabi herkesin bu yetiye sahip olduğunu iddia edemeyiz. peki bu nasıl aşılacak? bence gayet karmaşık ignore list uygulamaları yerine sıkı yazar alımı politikası ve özellikle benim gibi son kertede kapağı içeri atmışlar için sert moderasyon-banlama uygulamaları müştekilerin dertlerine olabildiğince derman olacaktır. zaten yukarıda önerilen sistem çok sıkışık olduğu tahmin edilen moderatörlere kaldıramayacakları yükler bindireceği için sorunludur- en azından bu noktada. dikkatinizi çekerim şu anda kayıtlı kullanıcı 30 bini aşmış ve yazar alımları hala açıktır. buna bir kısıt getirilirse gerisi sözlüğün doğal ortamında yolunu bulur zaten.
 • eksi sozluk kolektif ignore list uygulamasi,daha fikir asamasinda,her ne kadar oyle gosterilmemeye calisilsa da,esagbiyi karsisina almis gorunuyor.herkesin kendi kapisinin onunu supurmesi,supurmeyen suserlarin tatli dille uyarilmasi ve gerekirse moderasyona bildirilmesi gudusunu tasiyan esagbi,ignore liste gore daha kollektif bir uygulamaya benziyor.esagbi, teknik acidan mevcut sisteme herhangi bir ekleme yapilmasi gerektirmedigi gibi,binlerce okurun izledigi sozluge,otokontrol bilincini oncelikle kendi uyelerinden baslayarak getirmeyi amacliyor.sozlukle ilgili her yeni duzenleme icin basimiz sikistiginda "ssg kod yaz,yaz ssg yaz" diyecegimize,sozlugun sadece ssg veya moderasyonun eglendigi bir kutsal bilgi kaynagi degil,hepimizin etinden sutunden faydalandigi bir ortam oldugunu bilmeliyiz,bilmeyenlere bildirmeliyiz.esagbi hareketi bireysel olarak yayginlastikca,otokontrol artacak ve yazarlar agb acmamaya yonelecektir.dolayisiyla hedeflendigi gibi tum suserlarin esagbi gonullusu olmasi sozlugun simdi tartisilan durumundan cok daha farkli ve yasanir bir ortam olmasina yol acacaktir. amacim sozlugun altini cekip cevirmek icin zaman ve emek harcayan moderatorlerin yeterli olup olmadigini tartismak degildir. eger sozluk geneline yayginlasirsa tek basina esagbinin moderasyona cok yardimi olacagi bir gercektir.gammaz staff ve esagbi sayesinde 20 kaplan gucune ulasan moderatorler,sozluge ayiracaklari zamani daha verimli kulanabileceklerdir.

  kolektif ignore list fikir olarak iyi bir dusunceye benziyor fakat buradan bakinca yeni karmasalara gebe oldugu hissini uyandiriyor.herkesin bastan ortaya attigi gruplasmalar veya dislamalar mumkundur.nasil cok kotu butonu mafyasi hatta artik mafyalari mevcutsa bu tarz bir duzenlemeye gecildiginde de saflasmalar meydana gelecektir.gecmiste benzer orneklere nice irc serverlarda rastlamis, hatta bizzat yasamisizdir.olasi gruplasmalar sozlugu daha yasanir bir haline getirmeyi amaclayan bir uygulamanin aksine,sozluge daha fazla zarar verilmesine yol acabilir.sozlukte ucmalar keyfe keder olmaktan ziyade okumaya inanmamaktan kaynaklandigi icin,konsept limitlerine bagli kalinarak rahatlikla birileri kil edilebilir ve bu killik dusmanliklarin dogmasina sozlukcanlarin arasina nifak tohumlari ekilmesine,zaten aportta bekleyen iblislere gun dogmasina sebep olabilir.

  kolektif ignore list uygulamaya gecer mi gecmez mi bilemem, ama madem "yaz ssg yaz,sozluge kod yaz" diye diretecegiz,haddim olarak bir oneri de ben zikretmek isterim.rahatsiz oldugumuz konu agb olduguna gore,sozluge yakisir derecede anti demokratik bir uygulama olarak baslik kotasi getirilebilir.istatisliklerin guncellendigi her pazartesi karnesini eline alan yazar,o hafta boyunca bu kotasindan diledigi gibi harcama ozgurlugune sahip olabilir.hatta nesiller arasi kota farkliliklari olabilir. karmaya gore kota artisi veya azaltilmasi olabilir. elinde sinirsiz imkanlar olmadigini bilen yazarin mevcut hakkini daha verimli kullanacagini dusunuyorum.bu uygulama dertlilere deva,hastalara sifa olabilir diye bir iddia gutmuyorum , fakat kabul edersiniz ki otokontrolden bahsettigim bu entry boyunca kisiye en fazla sorumluluk yukleyen bu tarz bir uygulama olacaktir.ha olmadiysa, ben yine de oyumu esagbiden yana kullaniyorum.benim gibi sozlukte gecirdigi zamani daha cok okumaya ayiranlar icin sozlugun daha iyiye goturulmesi yolunda her yeni girisim mutluluk kaynagidir.
  esagbiye oy verirken hesaba kattigim baska bir konu da,ssg’nin kodlarini kendi isleri icin degil de kendine hakim olamayan suserlarin tepesine inmeye hazir bir gurz gibi sallamasini isteyen taleplerimiz neticesiyle,bir gun oflu hoca gibi dellenerek hepimizi kapi disari koymasinin ardindan,burada tadilan her guzelligin sona ermesidir.her ne kadar olmayacagi kanisi hepimize hakimse de,ssg tarafindan eyleme dokulmesi,kotu uyanilan bir sabahta sadece sinirleri yatistirmak icin fisi cekerek yapilabilecek kadar kolaydir.
 • ignore ettigi bir yazar tarafindan nickinin basligina girilen misal inceden, caktirmadan hakaret iceren veya nahos bir entryi gormeyip dogal olarak tepki veremeyen, ya da entry girdigi bir basliktan ignore ettigi kisi tarafindan ayar alip sozlukte elime vermisler haberim yok durumuna dusebilecek olan yazarlarin boyle durumlarda da hala destekleyip desteklemeyeceklerini merak ettigim uygulama. interaktiviteyi zedeleyebilecegi gibi at gozlugunun eksikligini sanal olarak kapatip bazi bunyelere elzem de olabilir..