şükela:  tümü | bugün
  • şu ana kadar neden açılmadığına şaşırdığım başlık. her biri yazar olarak anılan ekşi sözlük kullanıcıları arasından şu anda gazetelerde en çok okunan köşe yazarlarının kalitesine sahip onlarca yazar çıkabilir. gelecekte tüm türkiye tarafından tanınacak yazarların ilk durağının ekşi sözlük olması mümkün. zaman içinde gerçekten yeteneği bulunan birçok yazarın diğerleri arasından sıyrılıp hem sözlükte hem de tüm internet kullanıcıları arasında takipçilerinin olması gayet olası gözüküyor. bu sayede sözlüğün insanlar tarafından düzenli olarak takip edileceğine ve sözlüğe olan ilginin artacağına da şüphe yok. bu yüzden siyasetten spora, sanattan bilime kadar birçok konuda bilgi birikimine sahip binlerce sözlük yazarının fikirlerini köşe yazısı şeklinde diğer insanlarla paylaşmasına yönelik bir oluşum çok yararlı olabilir. sözlük yazarlarının gerçek kimliklerinin bilinmiyor olması da onların fikirlerini hiçbir kısıtlama olmaksızın ifade etmelerine olanak sağlayacaktır.

ekşi köşe veya ekşi sözlük köşesi gibi farklı başlıklar da sunulabilir.
  • gece sessiz,gökyüzü karanlık yıldızlar kaybolmuş gibi sigaramı yakıyorum duman yavaş yavaş kaybolurken izliyorum sanki denizin kıyıya vurduğundaki götürdüğü kum taneleri yabi yavaş yavaş uzaklaşıp gidiyor gece ilerliyor sessizce ay sahiplendiği yıldızları bırakıyor sabaha doğru bir kızıllık var ilerde yeniden sabah oldu gece
  • dolmuştayım çevremde insanlar var sanki olan şeyleri göremiyormuş gibi kulaklarını kapatıp hayatlarına devam ediyorlarmış gibi köleleştiklerinin farkına bile varmadan köle olmaya devam ettikleri gibi karşımdaki kız müzik dinliyor arkada oturan yüzlerine hayatın her anını bir çizgi gibi yansıtmış saçlarına kar düşmüş yaşlı çift donuk gözlerle bakıyorlar hayata duruyoruz ışıklar yanıyor benim her yeşili gördüğümde kırlar ormanlar geliyor aklıma sarıda güneş kırmızıda ise en sevdiğim renk korna seslerini sanki bir türkünün ezgisi gibi duyuyorum aynı donuk ifadeler robotlaşmış insanlar uyanın demek istiyorum ama yutkunuyorum çünkü bu insanlar uyuduklarının bile farkında değilken nasıl uyanabilirler ki dolmuştan iniyorum ve yürüyorum çevremde oynayan çocuklar sürekli çalınan kornalar insanların bir yerlere yetişme çırpınışları bir anne görüyorum uzakta çocuğu ölürmüşcesine ağlıyor oda kolunu çekiştirip yürü hadi ağlama geç kalıyoruz diyor yapma anne bağırma çocuğuna gerçek değerler bu kadar basit değil geç kalırsan 1 2 dakika hiçbir şey olmayacak al çocuğunu kucağına sil gözlerini ve okşa saçını aslında önemli olan gittiğiniz yere geç kalmamanız değilde çocuğunun sana sevgi dolu bakışlarının olduğunu gör sadece bunları düşünürken içimden,yürümeye devam ediyorum arkamdan adım sesleri geliyor ve adımların ritminden hayal etmeye çalışıyorum arkamdaki kişiyi belki bir çocuk yaşlı bir adam yada bir kadın düşünüyorum sonra kadınlar aceleci bu kadar düzgün ve ritimli adımlar bir kadına ait olamaz çocuklar desen neşeli hoplayıp zıplayarak yürürler hep bir yaşlı olabilir mi hayır hayır yaşlılar genelde hasta olurlar adımları yavaş ve hastalıklarından dolayı çıkardıkları sesler olur adım sesleri giderek yaklaşıyor bana sonra önüme geçiyor bir adam saçlarına yer yer beyaz düşmüş boynu kalın ve esmer düşünüyorum içimden ismini bilmediğim adam belki sende benim gibisindir etrafındaki insanları uyandırmaya çalışırken düşmüştür beyazların saçına düşüncelerinle adımlarını bağdaştırmış her adımda söylemek istediklerini haykırıyorsundur etrafa döndüğün köşeden geçmişten ve gelecekten bakıyorum sana adam ama sen göremiyorsun beni ben senin gölgenim bazen bakışların bazen adımların yavaş yavaş zaman ilerliyor ve bende aklımda hep bunları düşünürken saçlarına ak düşmüş köşeden dönen o yaşlı kadına dönüşüyorum...
  • sessiz bir geceydi. ay'ın konumundan,arabaların geçiş sıklığından gece on'ikiyi geçtiğini tahmin ediyorum.hiçbirşey umrunda olmayan herşeyini kaybetmiş bir insan gibi sersefil bir halde odamın penceresinde oturuyor,kahvemden bir yudum daha alıyorum.bugün dolunay vardı.sanki ay sevgilisi olan dünyaya ''sen benimsin''dermiş gibi karanlık sokakları aydınlığıyla dolduyordu .çok kıskanıyordum onların aşkını. dünyaya kendini unutturmamak için geceleri hep etrafında dönüyor ,yanından ayrılmıyor,karanlıkta ona fener oluyordu.biraz gözümü ayırdım aydan ve keşke bakmasaydım dediğim yere baktım. üç tane yıldız peş peşe dizilzilmiş senin yüzünü çizmişti çizgilerinde gözümden bir yaş aktı sonra .kelimeler anlamsızdı artık bir parçam eksik ve rüzgar beni nereye doğru savurursa oraya gidiyordum ne rotam kalmıştı nede uğrayacak bir limanım boş sokaklarda yürüyüp dibine vuruyordum yalnızlığın zaten en diplerdeyim şimdilerde
  • neden kimse tarafından ciddiye alınmadığını anlamadığım başlık.

11 yıldır onlarca köşe yazarı takip eden birisi olarak anlatayım:

aklınıza gelebilecek her gazeteden köşe yazarlarını takip ettim, kimisini ara ara, kimisini arşivleriyle birlikte okudum, içlerinde belgeler ve doğrular üzerinden yazısını hazırlayan köşe yazarı sayısı o kadar az ki, toplumda şu anda ombudsman niteliğinde yorum yapan insanlara çok büyük ihtiyaç var.

x taraftarı bir yazarın yazısını okuduktan sonra karşıtı olan y taraftarı bir yazarın yazısını okumadan doğru bilgiye sahip olma lüksümüz yok. herkes gerçekleri kendi ait olduğu siyasi kamplara göre eğip büküyor, veya en masumane şekliyle kendi mahallesine zarar verecek gerçeklerin üzerini usulca örtüyor. o yüzden bence burada alternatif medyamızı kurmalıyız. etkisi tahmin edildiğinden çok çok daha büyük olabilir.

halihazırda objektif verilerle güncel köşe yazıları -özellikle politika- konusunda ortaya koyabilmek için elimizde devasa bir bilgi havuzu var, ancak ona rağmen hala bu bilgi havuzunu 20 yıl öncesindeki gibi yorumlama kapasitesinden fazlasına sahip olmayan yazarların eline bakıyoruz. burada kendisini hiçbir siyasi partinin içerisinde göremeyen, hepsinin doğru veya yanlışlarını eşit şekilde görebilen, bir kampa girmemek için direnen çok sayıda yazarın olduğu su götürmez bir gerçek.

o yüzden burayı canlandırmalıyız, belki yeteri kadar araştırma yapmaya kaynağı, zamanı, mahallesi yeterli olmayan insanlara da daha doğru yorumları daha kolay bir şekilde ulaştırabiliriz.

bence vakit kaybetmeden başlamalıyız!
  • bu platformun kötü başlıkları ya da gündem konularını eleştirelim ama bu tarz başlıkları gündeme taşımak görev olsun.
    aramızda genç yaşlı demeden beyin fırtınaları estirebilecek nice yazar bulunmakta. bu dostlar yazsınlar. lütfen bizler de takip edilenler listenize burayı da ekleyelim ki, gerçek gündeme dair değerli görüşleri okuyabilelim