şükela:  tümü | bugün
 • herkese açık ve şeffaf bir yapıda kurulan nefret söylemi denetleme projesi, yüzlerce gönüllünün kapsamlı ve özverili çalışmasıyla üretebildiklerini uygulamaya koyabilecek safhaya gelmiştir.

  ekşi sözlük nefret söylemi denetim projesi

  bu doğrultuda kurulmuş olan nefret söylemi denetim grubu şu andan itiraben ekşi sözlük dahilinde yazılmış entry’leri denetlemek, bu entry’ler arasında nefret söylemi içerenleri tespit etmek ve söz konusu nefret söylemlerini yayından kaldırmak amacıyla yetkilendirilmiş ve aktif olarak çalışmaya başlamıştır. dolayısıyla grup;

  `-` grup incelemesinde ‘nefret söylemi’ olduğu tespit edilen bütün entry’lerin silineceğini,

  `-` ilgili entry’lerin 19 haziran 2011 tarihi ve sonrasında yaratılmış olması durumunda ise yazarı için yönetmelikte belirlenmiş yaptırımların uygulanacağını ilan eder.

  nefret söylemi proje grubu (https://groups.google.com/…m/#!forum/nefretsoylemi) ;

  eylül 2010'da gönüllü katılımcılarını beklediğini ilan ederek kurulan grup; "her toplumsal kimlik eşit derecede saygınlığı hak eder" tırnağında, çok kültürlü toplumlarda ifade özgürlüğüyle birlikte gözetilmesi gereken 'nefret söylemi' kavramı üzerine bir çalıştay başlatmıştır. bu bağlamda konuyla ilgili referanslar (avrupa insan hakları mahkemesi, avrupa ırkçılık ve hoşgörüsüzlükle mücadele komisyonu, atıf yapılan mahkeme kararları ve bazı kuzey avrupa ülkelerinin ilgili yasaları) incelenmiş ve tek başına evrensel bir tanımı olmayan kavram için net ve işlevsel bir tanım yapma yoluna gidilmiştir.

  gerekli kriterlere sahip bir nefret söylemi tanımının gölgesinde; bir ifadenin ‘nefret söylemi’ olup olmadığını tespit edebilmek için mümkün olan en iyi şablon üzerinde devam eden çalışmaları, bu kapsamda yürüttüğü incelemelerle edindiği deneyimle birlikte bir de yönetmeliğe dönüştürmüştür.

  bugün itibariyle de nefret söylemi proje grubu, organizasyonun diğer tüm basamakları gibi herkesin katılımına açık olarak devam edecek; bundan sonra da ‘nefret söylemi’ çerçevesinde, denetimin ideal organizasyonunu arayacağı herkese açık platform olmayı sürdürecektir.

  nefret söylemi denetim grubu (https://groups.google.com/…t-soylemi-denetim-ekibi) ;

  denetim organizasyonu yapılandırılırken üzerinde en çok hassasiyet gösterilen konulardan biri olan saydamlık, denetimin her aşamasında özenle korunmuş ve bütün basamakları için sağlanmıştır. çalıştaylar sırasında oturumlara katılarak projeye destek vermiş gönüllülerden oluşan ilk denetim üyelerinin herkese açık oturumlarda sürdüreceği incelemelere ev sahipliği yapacak denetim grubu da, herkesin dahil olup takip edebileceği bugünkü yapısını korumaya devam edecektir.

  nefret söylemi gerekçeli ispiyon ;

  bilindiği üzere bir ispiyonun “hatalı” ibaresiyle iade edilmemesi, ilgili entry için bir yaptırımın uygulandığı anlamı da taşır. ancak ‘nefret söylemi’ gerekçeli ispiyonlarımız için durum bundan biraz daha fazlası olacaktır. bu gerekçeyle yapılmış bir ispiyon “hatalı” ibaresiyle iade edilmemişse, ancak incelenmek üzere denetim grubuna taşınmış olacaktır. dahası, incelenmesi legal bulunarak sonuçlanmış da olabilecektir. bu bağlamda, ‘nefret söylemi’ ifadesi olduğu düşünülen bir söylemin incelemeye taşınabilmesi için bir ispiyon kriteri de belirledik; bu da, ‘nefret söylemi bilincini arttırmak’ amacına hizmet edecek ve grubun zamanını daha faydalı bir doğrultuda kullanmasına olanak sağlayacaktır. (bkz: nefret söylemi gerekçeli ispiyon)

  ekşi sözlük nefret söylemi denetleme yönetmeliği ;

  tüm basamaklarının tasarımı sırasında gizlilikten kaçınılan organizasyon için bir diğer önem verdiğimiz konu ise, karşılaşılacak her durum karşısında bir sonraki adımı düzenleyen yenilenmeye ve geliştirilmeye açık bir yönetmelik oluşturmak. bir ifadenin incelemeye taşınabilmesi için sahip olması gereken temel kıstaslardan incelemenin hangi usulde yürütüleceğine, hangi şartlar altında bir incelemenin sonlanabileceğinden, bununla ilgili sunulacak yaptırımlara kadar bir yönetmelikle bütün bu usulleri de çalıştay sırasında düzenlemeye çalıştık. siz de bu yönetmeliğe göz gezdirerek tüm bu aşamaları öngörebilir, proje grubunda önerilerinizle destek olabilir ve yaptırımlardan ayrıntılı olarak haberdar olabilirsiniz.
 • yavaş işleyen bir şikayet sebebine çözüm olacak projedir.
 • sözlük moderasyonunda keyfilik faktörü'nün bile çok uzunca bir dönem tartışıldığı göz önünde bulundurulursa hakkında yapılacak spekülasyonların haddi hesabı olmayacaktır.

  uğraşanlara,
  gönül verenlere,
  şimdiden sabır diliyorum.

  öte yandan kişisel olarak fikrimi belirtmem gerekirse.
  bu projenin benim pek çok entry'im de nasıl sonuçlar doğuracağını merak etmekteyim.
  zira hali hazırda beni kadın düşmanı olarak etiketleyen kitlenin bu projenin yürütme kısmında görev alması durumunda keyifle okunduğunu bildiğim pek çok entry'im çöp kutusundaki yerini alacaktır diye düşünüyorum.

  hakkımda uygulanacak yaptırımları yine bu entryden sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.
 • projeyi yürüten ekibin projenin başından beri ısrarla muğlak ifadeler kullanmasının tek sebebi yeri geldiğinde istedikleri şeyleri istedikleri gibi yorumlama haklarını ve imtiyazlarını saklı tutmaya çalışmalarıdır.

  sözgelimi;

  " ‘nefret söylemi bilincini arttırmak’ amacına hizmet edecek ve grubun zamanını daha faydalı bir doğrultuda kullanmasına olanak sağlayacaktır."

  cümlesinin ne demek istediğini anlayabilen varsa lütfen bana mesaj atsın.

  "grubun zamanını daha faydalı şekilde kullanmak", enteresan. yani ileride "sen grubun vaktini kötüye kullanıyorsun aşağılık pislik, sedat arkadaşı banla" denebilecek. (zaten en çok bunu seviyorlar)

  kanun koyucu ile uygulayıcı aynı merci olduğunda ne gibi sakıncalar doğabilir konusunda bu grup "case study" olarak incelenmeli. "power corrupts" konusunda da incelenebilir tabii.
 • evet arkadaşlar, bu proje ile ilgili fikrim şu: varlığı dahi utanç belgesi benim için. neden? çünkü böyle bir denetlemeye ortam yaratmak kolay değildir, yaratabilmişiz demek ki büyük başarı. evet.
 • peygamber şakası yapamayıp milleti peygamberdevesine yönlendirebilir bu. yaratıcılık artacak gibi. yüzeysel bakıldığında kötü, detaya inildiğinde iyi bir şey. genel olarak bakıldığında hayret bir şey...
 • eğer sözlüğün laikçi, şakirt, hedeci hödöcü vs gibi mide bulandıran terimlerden, absürd ve sapıkça başlıklardan, türk tarihine hakaret dolu entrylerden, insanların inancına yapılan küfürlerden temizlenmesi içinse, elbette gerekli olan bir adım. ancak keyfi uygulamalardan kaçınmak koşuluyla.

  birileri toplanıp her koldan sistematik biçimde çalışarak sözlükte bir şeyler yapmaya çalışıyor ve bu iş gerçekten çığrından çıkmış vaziyette.
  (bkz: entry enflasyonu/#19876612) bu karmaşanın bir şekilde temizlenip sözlüğün eski eğlenceli günlerine dönmesi gerekli.

  diğer taraftan, haklı olarak insanlarda bu projenin de amacı dışına çıkması endişesi oluşmuş durumda. keşke buna gerek kalmadan bu işin çığrından çıkması önlenebilseydi...
 • böyle projeleri hayal etmek güzeldir, üzerinde denemeler yapmak güzeldir, ancak serbest katılımcılarla falan bu tarz şeyler oluşturmak ve bunun düzgün ve sistematik şekilde ilerlemesini beklemek ne yazık ki hayalciliktir. bunlar biraz da bir hukuk öğrencisi olarak gözlemlediğim şeyler.
  elimideki verilere bakalım,
  1- tck'daki nefret suçu: tck'nın bir çok maddesi gibi bu maddede havada kalmış, nereye çekersen oraya gelebilcek bir madde. zaten esas sorun da bu. nefret söyleminin altı o kadar dolu, uçsuz bucaksız ki, kesin sınırları geçtim, kesin sınırlara yakın en ufak sınırı olmadığı için sistemleştirilmesi imkansız. bu da en büyük derdi ortaya çıkartıyor zaten.

  2- denetçiler: şimdi bu denetçilerin ve bu projede çalışanların gerçekten çok iyi niyetli olduklarına inanıyorum, ancak bu denetçi kişilerin kaçı hukuk tedrisatından geçmiş ve de nefret söylemi üzerine çalışmalar yapmış da ona göre entry'lerin bu söylemi içerdiğini denetleyebilecekler? şimdi bunun üzerine klasik laflar gelebilir, hukuk okudunuz diye bi bok zannediyorsunuz kendinizi (bu da nefret söylemine girecek mi şimdi?), okuma kısmını herkes yaabilir herkes okuduğunu anlıyor falan falan. şimdi o iş ne yazık ki öyle değil. insanlar boşuan 4senelik- hatta 6senelik- bir eğitimden geçmiyor, okuduğunu herkes anlayabilir ama herkes okuduğuyla bir başka olayı kafasında doğru bağdaştıramaz. o yüzden lütfen bu argümanı savunmasın kimse. kaldı ki, hukuk okuyup üzerine nefret söylemi çalışmaları yapmış kaç kişi var?

  gerçekten bu projenin güzel düşüncelerle yola çıktığına inanıyorum ancak bu projenin bu tarz bi yerde, bu tarz maddelerle düzgün uygulanması mümkün değil. bunun katı uygulanması sansür olacak, hani maçlarda hakemler kontrolünü kaybettiğinde dengeyi sağlamak için yanlış kararlar verecek ya, ona dönecek.
  ayrıca yazılı mecralarda, hele ki tek cümlelerde, bir kişinin o söylemi hangi niyetle yaptığını nasıl anlayacağız?
  fikir güzel, ama uygulanması mümkün olmayan bir şey.
 • o kadar iyi niyetli bir proje ki, bu kadar fazla muğlaklık ve iyi niyetle cehenneme 16 şeritli otoban döşenir. hani çocuklara pozitif ayrımcılığın bize internet filtresi olarak geri dönmesi gibi; çalıştay parantezinde havada parmakları fitileterek yapılan "nefret söylemi bilincini arttırmak" tırnağı içinde bize sansür, keyfi uçuşlar ve uçurmalar olarak geri dönme riski taşıyan proje.