şükela:  tümü | bugün
 • tema' dan aldığımız bilgilere göre, kampanya sonu itibariyle ekşi sözlük yazar ve okurları toplamda 22.099,79tl bağışlamış. toplamda 576 ayrı kişi bağış yapmış. bir seferde yapılan en yüksek bağış 1000tl olmuş. ekşi sözlük de, küsuratlı olmasın diye 22.900,21tl bağışlayarak rakamı 45000.00tl' ye tamamlayacak. anlayacağınız, kasım ayı itibariyle ekşi sözlük ormanı 9000 fidanla açılışı yapacak. yaklaşık 36000m2 alan ağaçlandırılmış olacak.

  45000tl, 9000 fidan, 36000m2 alan. az değil.

  kampanyaya katılan, kampanyayı gündemde tutan herkese teşekkürler.

  ek: doğru rakam 22.124,79tl imiş, belli ki bir kredi kartı bağışı girdi araya son anda. bu durumda ekşi' nin yapacağı bağış miktarı da 22.875,21tl olarak değişti.
 • ekşi sözlük, söz verdiği miktar olan 22,875.21tl'yi 14/10/2009 tarihinde tema' ya bağışladı. sizin bağışlarınızla birlikte, bağışlanan toplam miktar 45,000.-tl oldu. ekşi sözlük ormanı'nın fidan dikimi kasım 2009' da başlamış olacak.
 • ekşi sözlük ormanı projemize ilişkin olarak tema' nın verdiği bilgiler:

  · orman bakanlığı' nın tema' ya tahsis etmiş olduğu alanlarda dikilecek olan fidanların tahsisini yapıp sertifikasını düzenlemekteler. o yüzden alanın büyüklüğü vs. kontrolümüzde değil. ben sadece bize tahsis edilmiş büyük bir alan tercih ederdim ancak şimdilik bu şekilde. yani ekşi sözlük ormanı fiziken bir kaç bölgeye ve hatta bir kaç ile yayılabilir önümüzdeki günlerde, aylarda, yıllarda.

  · ekşi sözlük ormanı için şimdilik tekirdağ ağaçlandırma sahalarından tahsis gerçekleştirecekler ve sahaya ücreti mukabilinde tabela konacak.(tabela ücreti ekşi sözlük tarafından karşılanacak, yazarların verdiği paralar sadece ağaç dikimi için kullanılacak.)

  · fidanlar kasım ayında sahaya dikilecek.

  · kampanya sonunda dilenirse, kasım ayından sonra olmak şartıyla, ağaçlandırma sahasında ufak bir tören düzenlenip fidan dikme imkanımız var.

  · kampanyaya katılan bağışçıların isimleri ve bağışlanan fidan adetleri düzenli olarak tarafımıza iletilecek.

  · bence en önemli kısmı, fidan bedeli karşılığında sahanın fidan dikimine hazırlanması, dikimi, 3 yıllık bakımı, sulama işlemleri ile koruma işlerinin gerçekleştirilmesini sağlamakta. yani fidanı dikip kendi haline bırakmıyorlar. bu üç yıllık sürede kuruyan fidanların yerine yenileri de ekilmekteymiş.

  · bağış yapmak isterseni iki seçeneğiniz var:

  kredi kartıyla bağış
  http://www.tema.org.tr/ adresinden, en az 5 fidan(yani 25tl) olmak üzere kredi kartıyla da ekşi sözlük ormanı' na bağışta bulunabilirsiniz. çok kısa süren bir üyelik prosedürü gerektiriyor. seçeneklerden "fidan bağışı"nı seçtikten sonra "fidanın dikileceği bölge" kısmından, en altta yer alan "ekşi sözlük hatıra ormanı" kısmını seçiyorsunuz. hatta direkt şu adresten bağış kısmına ulaşabilirsiniz: https://online.tema.org.tr/online/login.aspx?t=f

  banka havalesiyle bağış

  banka kanalıyla yapılacak bağışlarda herhangi bir alt sınır bulunmamakta. 1tl dahi bağışlayabilirsiniz. 25tl' lik sınır sadece kredi kartıyla yapılacak bağışlarda uygulanmakta.

  vakıflar bankası levent şubesi(şube kodu 310) 2014324
  iban no: tr190001500158007286743196
  swift no:tvbatr2a
  hesap sahibi: tema vakfı

  bu hesap numarasının güvenilirliğini teyit etmek isterseniz aşağıdaki adreste fidan bağış hesapları kısmına bakabilirsiniz:
  http://www.tema.org.tr/…in/yurticibankahesapno.html

  vakıflar bankası şubeleri aracılığıyla para yatırır veya vakıflar bankası' nda olan hesabınızdan havale yaparsanız masraf alınmıyormuş ancak başka bankalardan yapılan transferlerde(eft) bankalar masraf alıyorlarmış. masraf alınmaması gerektiği halde masraf almaya çalışan vakıfbank şubesi olursa levent şubesini arayıp sormalarını rica edin, masraf ödemeyin.

  yapacağınız havale/eft işleminde açıklama kısmına muhakkak "ekşi sözlük" ve adınızı yazın, yazdırın. adınıza ilaveten veya adınızın yerine nick de yazdırabilirsiniz veya sadece adınız yer alır, size kalmış.

  · şimdilik yukarıdaki hesap numarası 30/09/2009' a kadar bize hasredilmiş durumda, eğer kampanyayı uzatmak gibi bir ihtiyaç doğarsa o zaman tekrar konuşacağız.

  · ağaçlandırmanın yapılacağı bölge tekirdağ, ahmetpaşa. krokisi için: http://www.flickr.com/photos/kanzuk/3822975116/

  · kampanyaya katılmak için ekşi sözlük yazarı olmak gerekmiyor.

  -önemli-
  ekşi sözlük kampanya sonunda toplanmış miktar kadar bağışta bulunacak. o yüzden, aldığınız her bir fidanın ormanda iki fidan gücünde olduğunu unutmayınız.
  -önemli demiştim size-

  bu atıl projeyi tekrardan hayata geçiren, bir kaç ayrıntı hariç tüm yazışmayı üstlenen bigbrother' a ve kısa sürede 10,000.-tl üzerinde bağış toplanmasında katkısı olan herkese teşekkürler.
 • 19 ağustos 2009 tarihi itibariyle %80' i kredi kartı, %20' si de banka kanalıyla olmak üzere toplam 9178,43tl toplanmış olduğunu, bu parayla 1835 adet fidan dikileceğini, bir o kadarının da ekşi teknoloji tarafından dikileceğini, o nedenle şimdiden 3670 fidanımız olduğunu biliyor muydunuz?

  bu arada, bir seferde yapılan en yüksek bağış 600tl, sonra 200tl, onun dışında birden çok adet de 100tl var.

  not: küsuratlı rakam olmasının nedeni banka havalesiyle 7,24tl gibi küsuratlı bağışlar yapılmış olması. buna bir engel olmadığı gibi, her bir kuruşun değeri var en nihayetinde.

  bir kaç bilgi eklemekte fayda var:

  1. fidanların tanesi 5tl
  2. kampanya ilk etapta 30 eylül 2009' a kadar sürecek, bundan sonra ne yapılacağını daha sonra kararlaştıracağız.
  3. katılmanız için ekşi sözlük yazarı olmanız gerekmiyor.
 • tema yetkilisinin beyanına göre dikimler 10 ocak 2010 tarihi itibariyle tamamlanmış. gözümüz aydın! tabela ise daha sonra konulacakmış.
 • ekşi sözlük kullanıcıları(yazar, okur vs.) tarafından bağışlanan rakamın 15000tl'yi geçtiğini, bunun 3000 fidana tekabül ettiğini, ekşi sözlük' ün katkısıyla toplanan miktarın 6000 fidan ettiğini ve bu fidanların yaklaşık 24000m2lik bir alanı ağaçlandırabileceğini biliyor muydunuz?

  kampanya eylül sonu itibariyle sonlanmak üzere. anlayacağınız son iki gün. aklınızda bağışta bulunmak varsa, aman diyeyim çabuk olun.
 • eğer gittiğiniz vakıfbank şubesinde havale işlemi için ısrarla masraf almak isterlerse, kendilerine vakıfbank levent şubesini aramalarını söyleyin, kendi aralarında kardeş kardeş anlaşıyorlarmış telefonda, masraf almıyorlarmış.
 • fidan dikimleri ocak 2010'da yapıldı. biz ilk olarak 20 mart 2010'da ziyaret ettik, o dönemlerde orman adına görünen tek şey "ekşi sözlük hatıra ormanı" tabelasıydı. toprağa saplanmış ucu kesik fidelerden ve 2-3 olgun ağaçtan başka bir şey yoktu.

  iki yıl sonra, 5 ekim 2012'de tekrar ziyaret ettik. tabela solmaya başlamış, ağaçlar da ufak ufak kendini belli etmeye başlamıştı. yine de yakından gidip bakmadıkça bir anlam ifade etmeyecek bir boşluk gibi duruyordu. ilk halini yakından bildiğimden benim için çok şey ifade etmişti yine de.

  arada yabaniler de yeşermişti, böğürtlen severim.

  bu arada bildiğim kadarıyla tema ağaçları diktikten sonra herhangi bir bakım/sulama yapmıyor, doğada kendi halinde büyüyor. yani ekim sonrası tamamen doğanın insafında, normalden hızlı bir büyüme bu nedenle beklemiyordum.

  son olarak 12 eylül 2016'da ziyaret ettim. açıkçası gözlerime inanamadım, ilk 2 senedeki büyüme hızını gördükten sonra bu kadarını beklemiyordum. madem boy almışlar, neden farklı yönlerden çekmiyorum?

  bu arada kıyaslama yapılabilsin diye, yakından da çektim. bu fotoğraftaki ağaçların boyu 4 metre civarında. arada tek tük hiç tutmamışlar var ama genel olarak gayet iyi durumda ormanımız.

  yolunuz o taraflara düşerse, uğramak isterseniz, tam burada.
 • ağustos sonu itibariyle sözlük yazarlarının bağışları 15000tl' ye ulaştı. (polemik olmasın diye küsurat vermiyorum.)

  ve evet bi bu kadar da ekşi sözlük bağışlayacak!
 • kurumlar vergisi kanunu 10. madde c bendi şunu diyor:

  "c) genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere, bakanlar kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ve kamu yararına çalışan dernekler ile bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait kurum kazancının % 5'ine kadar olan kısmı."

  -------

  devamını neden yazmadın sayın mağribi?
  ben yazayım:
  "... kurumlar vergisi beyannamesinde ayrıca gösterilmek şartıyla kurum kazancından indirim konusu yapılabilecektir."

  nerden indirecekmiş? kurum kazancından. vergiden değil, vergi matrahından. yani zaten vergi verecekti onun yerine bağış yaptı gibi bir durum yok. örneklersek:

  vergi matrahı: 1 miyon tl --> %30* vergi ---> 300 bin tl (cepten çıkan para)

  ekşi sözlük ormanı'na 22 bin tl bağış yapılması durumunda:

  vergi matrahı : 978 bin tl ---> %30 vergi ---> 293400 bin tl
  cepten çıkan para: 293400 + 22000 = 315 bin

  sonuç: 22 bin tl kurum kazancının %5'i civarında olduğu için ekşi sözlüğün cebinden para çıkmadı demek mallıktır.

  (bkz: vergi matrahi)

  edit:

  kavrayış eksikliği problemi sandığımdan daha da derinmiş meğer:

  ug tek -> lumina obscura
  ikinci işleminizde yanlış var: maddeyi ii okursanız, toplam gelirden bağışlanan kısım düşülmeyecek, bağış yapılması durumunda, toplam gelirin 5%i düşürülecek.. yani 1000000-22 diil de, 1000000-50000 olması gerekiyor..
  bi daha düşünün derim..

  lumina obscura -> ug tek
  iyi o zaman ben 1 tl bağış yapayım. 50 bin tl düşeyim. aklınız alıyor mu?

  lumina obscura -> ug tek
  sizin için bir sakıncası yoksa mesajınızı entry'me eklemek istiyorum.

  ug tek -> lumina obscura
  5%'e kadar diyor.. yani bağış yapılan miktara göre belirleniyor ne kadarı düşüleceği..
  şu son 3 mesajımızı da eklerseniz olur..

  lumina obscura -> ug tek
  "...yardımların toplamının o yıla ait kurum kazancının % 5'ine kadar olan kısmı..." diyor.
  bence bir daha düşünmesi gereken sizsiniz.

  ug tek -> lumina obscura
  sizin için toparladım: "kurumlar vergisi matrahının tespitinde; kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla, kurum kazancından sırasıyla aşağıdaki (c) genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere, bakanlar kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ve kamu yararına çalışan dernekler ile bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait kurum kazancının % 5'ine kadar olan kısmı.) indirimler yapılır.
  diyor..
  kimin düşünmesi gerektiği konusuna girmiycem artık..
  ii günler diliyorum size..

hesabın var mı? giriş yap