şükela:  tümü | bugün
  • uzun bir süredir ticaretle uğraşan insanların hatırı sayılır bir kesimi şu an türkiye'de ekonomik bir kriz olduğunu dillendiriyor. fakat hükümet yanlısı ve hükümetin baskı altına aldığı iddia edilen medya kanallarında böyle bir içerik görmeniz imkansız. şu anki türk medyasını izlemeye aldığımızda ekonomide bir problem varmış gibi bir tablo çizilmiyor. dünya demokrasi ve medya özgürlüğü standartları açısından çok çok alt sıralarda olduğumuz böylesi bir dönemde, ekşi sözlük gibi çok geniş yazar ve okur kitlesine hitap eden bir platformda böylesi bir veritabanı oluşturmak bana çok mantıklı geldi. böylelikle türkiye ekonomisine dair gerçekçi bir perspektif elde edebiliriz.

bu başlığın amacı hükümetin ekonomi politikalarını övmek ya da yermek değil. bununla birlikte katılımcılar bu övgü ve yergileri entrylerine yedirebilirler, elbette kendi bilecekleri iştir. benim derdim, "sahiden şu an ülke ekonomisi nasıl gidiyor" sorusunun cevabını bulmaya çalışmaktır. bu konuyu uzun süredir düşünmekte olsam da, az önce karşımda oturan bir müşterinin piyasadan şiddetli bir şekilde şikayet etmesi böyle bir başlığı açmaya itti beni. sizden tek beklentim, aşağıda kriterlerini belirleyeceğim entry modelini baz alarak ve olabildiğince nesnel olarak kendi sektörünüzdeki mevcut ekonomik hareketliliği ya da durgunluğu anlatmanız.

girilecek entryler en azından;

- sektör,
    - işin tanımı,
    - entry sahibinin sektörde çalıştığı pozisyon,
    - hareketlilik ya da durgunluğun ne kadar süredir var olduğuna dair genel bir perspektif,
    - sektör içinde yer alan diğer firmaların durumu,
    - iş hareketliliğinin ya da durgunluğun olası nedenleri

bilgilerini içerirse sağlıklı olacak gibi gözüküyor. bu liste tavsiyelerle geliştirilebilir. aşağıya tamamen hayal ürünü örnek bir entry giriyorum:

sektör: gıda sektörü
    işin tanımı: süt ürünleri üretip satıyoruz.
    pozisyon: insan kaynakları müdürüyüm.

yaklaşık 6 senedir gıda sektöründe çalışıyorum. bu işe ilk girdiğimde kar oranlarımız çok yüksekti. o dönemde de aşağı yukarı aynı rekabet koşullarına sahiptik. yaklaşık 2 senedir sektörde bir durgunluk var. nakit dönmüyor piyasada. çek ödemelerinde de sıkıntı var. sektörde adı iyi bilinen iki firma iflas erteleme talep etti.

sektördeki bu olumsuz koşulların nedenini hayvancılık politikalarının kötü olmasına bağlıyorum. zira üretim girdileri oldukça yükseldi ve biz bunu fiyatlarımıza yansıtmak durumundayız. fakat bu durum müşteri kitlemizi olumsuz etkiliyor ve merdiven altı üretimi teşvik ediyor.

son olarak, ekşi sözlük'te henüz çaylak olan ya da sadece ekşi sözlük okuru olanlar da twitter'da #eksisozlukekonomiraporu hashtag'ı ile, diledikleri zaman tweet atabilirler. sözlük kullanıcıları bu hashtag ile atılacak twitter'ları buradan paylaşarak veritabanımızı zenginleştireceklerdir.

not: aradım, fakat bu tarz bir başlık bulamadım. o nedenle bu başlığı açtım. umarım katılım yüksek olur.
  • somut sektorel verileri derleyebilenlerin de katilabilecegi yararli basliktir.
  • emlak sektörü: 6 aya kalmaz topu dikeriz*
  • sektör, giyim
    - ikinci el, sezon ve tasarim satan minik bir butik.
    - butiğin iki ortağından biriyim.
    - herşey 16 temmuz sabahı başladı sanirim bu sektöre girmek için en bahtsiz zamani sectim. temmuzun 15'ine dek son derece guzel guzel gidiyorduk, sokak arasında olmam sonucu kiramin ucuzlugu, aldığım malı çok büyük kar marji ile satmama gerek kalmadan ceviriyordum ve ayrica yaz mevsiminden kaynakli olarak ihracat mali bulmak cok rahatti ve inanilmaz uygun mallar bulup satış yapıyorduk.
    - sektör içinde yer alan binlerce firma var zaten onlar ile mukayeseye girmem ama şöyle bir handikap var caddelerde yüzlerce minik butikler var ve bunlarin toptancıları aşağı yukari ayni ve bu toptancida mali ali axpresten aliyor yani neredeyse her butikte üç aşağı beş yukari ayni şeyler var insanlar değişik mal arıyor ve biz bir şekilde bu değişik mallara denk geldik ama durum bu. hatta trendyol tarzi yerler bile ali exrreste olan mali satiyor.
    - kendi açımdan diyim ki iki tane çok büyük fabrikasi olan ve işe pazarciliktan gelmiş birinin ağzından duyduğum "15 temmuz sonrasi ihracat malinda büyük sıkıntı var" dedi yani bizde farkindayiz, ic pazara baksan hep ayni ve kalitesiz ürün ve insanlar tedirgin ayrica yazın sonunda uzun bayram ve akabinde okullarin açılması masrafi insanlari çok yordu ayrica sezonun uzamasi yani havalarin sıcak gitmesi insanların "10 gun icin kışlık almayayim idare ederim" mantığına yöneltti yani durum bundan ibaret..