şükela:  tümü | bugün
 • sözlüğün konsept limitleri başlığının birinci entrysinde belirtildiği üzere, kimsenin bir diğerinin yazdığına "aa ne biçim şey bu? yazmasana böyle?" deme hakkı yoktur. ha tabii ki ağzı olan konuşuyor ve kimseyi susturma hakkımız yok ancak böyle durumlarda "oldu canım, oldu arkadaşım" demek suretiyle insanları doğru yola yönlendirmek, başkalarının yazdıklarıyla uğraşmaktansa kendi yazdıklarına özen göstermelerini önermektir yapılabilecek tek şey.
 • sozluk formatında değil bariz hatalı entry'ler yazmayıp, sözlüğün bir forum olmadığının hatırlanması ile ilk adımı gerçekleştirilecek ilke.
  ardından yeni gelenlere ogutler ve sozluk hakkında en cok sorulan sorular başlıklarının okunması ile sorumluluk sahibi sozluk yazarı olması gerektiğinin bilincine bakılması gereken olgu.
 • aramaya inanmak olgusunun yapım, anlam ve gerçeğe dökme olarak yerine oturtulduğuna emin olma bilinci ile gerçekleştirilmesi gereken sorumluluk.
 • her ba$ligin en altinda "yazilan entrylerin iceriklerinden yazarlari sorumludur." diye ba$layan disclaimer'da aciklik getirilmi$ hadise.
 • herkesin bilgisi ve isteği doğrultusunda istediği konuda yazma özgürlüğü vardır. ekşi sözlükde "onu yazamazsın, aaa argo hem müstehcen, sevmiyorum ben görmek, okmak da istemiyorum öyle yazmayın lütfeaaan" gibi bir tepkiye yer yoktur. çünkü her kişinin ilgi alanı, okumaktan zevk aldığı şeyler farklı farklıdır. herkesin aynı düşünce yapısında olması ve aynı şeylere aynı tepkilere vermelerini beklemek saçmalık olur. çünkü nedir? bütün genellemeler yanlıştır. zaten bu değişik düşünce ve görüşler sayesinde ekşi sözlük "kutsal bilgi kaynağı" haline gelmiştir. yazılanlar sözlüğün konsept limitleri`ne aykırıysa er geç farkedilecek ve silinecektir. ekşi sözlük sorumluluğu kişinin ona buna bok atmaktan sakınıp ekşi sözlüğü anlamaya çalışması ve yazdığı entrylerin sorumluluğunu almasıdır.
 • her sabahima sözlükte (ara: *yarrak*) yazip, çikan bütün entryleri okuyan bir insan olarak, ekşi sözlük sorumluluğu dahilinde en önemli şeyin kaliteli entry girmek olduğu fikrindeyim... sözlüğü ekşi sözlük yapanin, alelade bir ansiklopediden ayiranin da gayricciddi entryler olduğunu düşünüyorum... ekşi sözlük sorumluluğu dahilinde, sadece ciddi ve didaktik entry okumak isteyen pek değerli arkadaşlarimizin yapmasi gereken ansiklopediyi a'dan açmak, rastgele kullanmadan devam etmektir... pek güzel entryler olduğu kadar, pek saçma entrylerin olmasi da normaldir, hayatta bunun böyle olmadiği bir yer zaten yoktur... ekşiler olmasaydi hayatta tatlinin değerini nasil bilebilirdik? üstelik what is happiness to you david? pardon, kaptirdim bir an. nasil ki bir insan sözlüğü sadece taşak entrylerle dolu olmasini isterse tadini kaçirir, yediyüzbin entrynin hepsinin didaktik olmasini istemek de bundan farkli olmaz... kozmopolit ortamlari seviyoruz, cosmopolitan okuyoruz... yanlış anlaşılmasin, ben güzel espriler ön plana çiksin diye iğrençlikler yapiyorum...
 • eksi sozluk, sozlukte yazarlığa başlamadan önce ya da her sorumluluk dolu entry girişinde kendi ve bu sorumlulukla ile ilgili "eksi sozluk", "hatali entry ornekleri", "sozlugun konsept limitleri", "legal entry ornekleri" gibi "neydi?" diye kafada oluşan soruları cevaplandıracak başlıkları içerdiğinden, bunları hazmettikten sonra limitsiz mizah ya da bilgi ekleme veritabanıdır.

  sozluk yazarı, bir stili olan kişidir... yukarıda zebellahın da dediği gibi sözlüğü temsil ettiğinin bilincindedir. bokunu çıkarmadığı* sürece her kavramda istediğini yazar... bokunu çıkarmak da ayrıca bir "ekşi sözlük sorumluluğu"dur... adam gibi bokunu çıkaramayanlar ayar mağduru olmaya mahkumdurlar.
 • bugüne kadar ortalama 4.000 üzerinde yazıp çizmiş yazmış biri olarak, bu sözlükteki sorumluluğumu bilmiyorum. örneğin hatalı başlıkları düzeltebiliyor muyum? küfürlü yazışanları yönetime şikayet ettiğimde yönetim için dikkate alınma seviyem vs... bu tür şeyleri okuyabileceğimiz kimin? nerede? nasıl hakları var? kısmı aydınlanırsa güzel olur! yeşillendirmeye açığım!