• sözlüğün konsept limitleri başlığının birinci entrysinde belirtildiği üzere, kimsenin bir diğerinin yazdığına "aa ne biçim şey bu? yazmasana böyle?" deme hakkı yoktur. ha tabii ki ağzı olan konuşuyor ve kimseyi susturma hakkımız yok ancak böyle durumlarda "oldu canım, oldu arkadaşım" demek suretiyle insanları doğru yola yönlendirmek, başkalarının yazdıklarıyla uğraşmaktansa kendi yazdıklarına özen göstermelerini önermektir yapılabilecek tek şey.
  • burada yazılan hiç bir şey çöp filan değildir. bırakın isteyen istediğini yazsın. kuralları çoğaltıp bu kuralları da kutsamak değildir yapılacak olan. daha önce duymadığım herşey bilgidir benim için.
    aramaya inanmak da vardır burada. aramaya inanan bunun için çaba sarfeden bulur kendine göre en kutsal bilgiyi.
  • öncelikle uçurulmuş bir yazar olarak şunuları söylüyorum.
    kutsal bilgiymiş, bilgi arayan google ,burdan bilgi alanda sorun vardır. düşünsenize size biri geliyor ve kaynak olarak ekşiyi gösteriyor. gerçekten komik bir fıkra olurdu o yüzden bırakın insanlar istediğini yazsın, yasaklamakla hiç bir yere varamasınız en çok eleştirdiğiniz konularla çelişiyorsunuz farkında değilsiniz. ben buraya özgürce yazmak istiyorum ama gel gelelim mahkeme kararı ile kapatılan bir sürü başlık var. sonra fikir özgürlüğü, laik türkiye diye ötüyorsunuz herkes işine geldiği gibi davranıyor bu memlekete birazdan bu hesap bari uçmasa, özgürlükmüş birilerin işine geldiği kadar özgürsünüz güçlü olan her zaman kazanıyor işte aynı bokun lacivertiyiz.
  • eksi sozluk, sozlukte yazarlığa başlamadan önce ya da her sorumluluk dolu entry girişinde kendi ve bu sorumlulukla ile ilgili "eksi sozluk", "hatali entry ornekleri", "sozlugun konsept limitleri", "legal entry ornekleri" gibi "neydi?" diye kafada oluşan soruları cevaplandıracak başlıkları içerdiğinden, bunları hazmettikten sonra limitsiz mizah ya da bilgi ekleme veritabanıdır.

sozluk yazarı, bir stili olan kişidir... yukarıda zebellahın da dediği gibi sözlüğü temsil ettiğinin bilincindedir. bokunu çıkarmadığı* sürece her kavramda istediğini yazar... bokunu çıkarmak da ayrıca bir "ekşi sözlük sorumluluğu"dur... adam gibi bokunu çıkaramayanlar ayar mağduru olmaya mahkumdurlar.
  • her ba$ligin en altinda "yazilan entrylerin iceriklerinden yazarlari sorumludur." diye ba$layan disclaimer'da aciklik getirilmi$ hadise.
  • her sabahima sözlükte (ara: *yarrak*) yazip, çikan bütün entryleri okuyan bir insan olarak, ekşi sözlük sorumluluğu dahilinde en önemli şeyin kaliteli entry girmek olduğu fikrindeyim... sözlüğü ekşi sözlük yapanin, alelade bir ansiklopediden ayiranin da gayricciddi entryler olduğunu düşünüyorum... ekşi sözlük sorumluluğu dahilinde, sadece ciddi ve didaktik entry okumak isteyen pek değerli arkadaşlarimizin yapmasi gereken ansiklopediyi a'dan açmak, rastgele kullanmadan devam etmektir... pek güzel entryler olduğu kadar, pek saçma entrylerin olmasi da normaldir, hayatta bunun böyle olmadiği bir yer zaten yoktur... ekşiler olmasaydi hayatta tatlinin değerini nasil bilebilirdik? üstelik what is happiness to you david? pardon, kaptirdim bir an. nasil ki bir insan sözlüğü sadece taşak entrylerle dolu olmasini isterse tadini kaçirir, yediyüzbin entrynin hepsinin didaktik olmasini istemek de bundan farkli olmaz... kozmopolit ortamlari seviyoruz, cosmopolitan okuyoruz... yanlış anlaşılmasin, ben güzel espriler ön plana çiksin diye iğrençlikler yapiyorum...
  • herkesin bilgisi ve isteği doğrultusunda istediği konuda yazma özgürlüğü vardır. ekşi sözlükde "onu yazamazsın, aaa argo hem müstehcen, sevmiyorum ben görmek, okmak da istemiyorum öyle yazmayın lütfeaaan" gibi bir tepkiye yer yoktur. çünkü her kişinin ilgi alanı, okumaktan zevk aldığı şeyler farklı farklıdır. herkesin aynı düşünce yapısında olması ve aynı şeylere aynı tepkilere vermelerini beklemek saçmalık olur. çünkü nedir? bütün genellemeler yanlıştır. zaten bu değişik düşünce ve görüşler sayesinde ekşi sözlük "kutsal bilgi kaynağı" haline gelmiştir. yazılanlar sözlüğün konsept limitleri`ne aykırıysa er geç farkedilecek ve silinecektir. ekşi sözlük sorumluluğu kişinin ona buna bok atmaktan sakınıp ekşi sözlüğü anlamaya çalışması ve yazdığı entrylerin sorumluluğunu almasıdır.
  • sozluk formatında değil bariz hatalı entry'ler yazmayıp, sözlüğün bir forum olmadığının hatırlanması ile ilk adımı gerçekleştirilecek ilke.
    ardından yeni gelenlere ogutler ve sozluk hakkında en cok sorulan sorular başlıklarının okunması ile sorumluluk sahibi sozluk yazarı olması gerektiğinin bilincine bakılması gereken olgu.
  • aramaya inanmak olgusunun yapım, anlam ve gerçeğe dökme olarak yerine oturtulduğuna emin olma bilinci ile gerçekleştirilmesi gereken sorumluluk.
  • mümkün mertebe küfürlü cümle yazmıyorum.insanların okuduğunu da unutmamak gerek.
hesabın var mı? giriş yap