• pazar gunu gec yatilip, uykunuzu dogru durust alamadan sabahin gormeyen vaktinde ise gelip zaten sendrom haline gelmis haftaya baslangic aninin daha da dramatik hale gelmesi durumunda, kendinizi super verimsiz hissedip sozluge girmek ve tum gunu sozlukte takilarak gecirmek ile sonuclanan durumun ozeti.

sicak bir seyler icersiniz, ofisinizden cikip dolanir geri gelirsiniz, kafanizi bosaltmaya calisirsiniz ama her ne yaparsaniz yapin bilgisayar basina dondugunuzde eliniz cevaplanmasi gereken mailler icin outlook'a bir turlu gitmez, okunmasi gereken evraklari bir turlu okuyasiniz gelmez. her zamanki gibi acilir yeni bir ekranda sozluk, favori basliklar bir daha gezilir, bkz verilenler de okunur, okunur da okunur. baska bir site yada mailler acilmaz, cevap bekleyenler susup otururlar, pazartesi boyle tamamlanir.

pazar gecesi uykusu iyi alinmazsa, gune yanlis sarkilar ile baslanirsa, calisma arzunuz 1. oncelikli degilse ortaya cikmasi muhtemel olan durumdur. (bkz: bugun ne yaptin)
  • biz burda pazartesileri sevmeyiz*
    (bkz: i hate mondays)
  • bilumum örneklere kavuşmak için (ara: pazartesi sendromu*)...
  • sahsimin istatistiklere bakarken icimde kelebeklerin ucusmasi durumuna verdigi isim.

hafta icinde yazdiginiz o saheser acaba istatistiklerde yerini alacak mi?

bu kritik soru etrafinda dolanan aklinizla pazartesi gunu daha yeni acmis oldugunuz bilgisayarinizdan istatistiklere kadar olan sure; en begenilenler...

diyelim o hafta "cillop gibi yazdim olm, en begenilenler kesin, hedefim ilk uc" dediginiz entry o 20 siralik ve haftanin ilk uc gunu icinize acaip bir rahatlama getiren bolumde yok. hafiften bi sinir, zaten her bi bokun baslangici olan pazartesinin kabusu; carpi iki, ruh halinin hata kodu.

soylenmelerle beraber istatistiklere bir goz atis:

- (kendi kendine) oha oha bu mu birinci olmus. bu sozluktekiler de ssg yalagi canim. adam ne yazsa sukela veriyolar. lan yoksa ssg kendisini birinci mi yapiyo. yok lan sacmaladim iyice. ama olmaz da degil. ben olsam yaparim. yok lan yapmam. kendime yapmam ama badilerime yaparim. yok lan kimseye yapmam.

- oha x'in entrysi de 12. sirada. du bi bakayim. lan bu ne simdi. serefsizim benim ki 10 basar buna. bak saat 21:00 gibi girmis ondandir kesin. herkes online tabi.

- vay y de var. ulan bu sevilmezdi pek sozlukte. lan arkadas bu milletin de neyi sevip neyi sevmeyecegi belli olmuyor. bakayim bi. bu ne be, komik mi bu. ama adam uyanik tabi. bu hafta ali kirca'nin gizli cekim goruntuleri basligi islekti. biz gittik ustunden 10 yil gecmis bizimkiler dizisine entry girdik. bundan sonra islek basliklara yazacam arkadas.

isin esasi bunun bir insani ego doyumuna ulastiriyor olmasi. aklim almiyor hakkaten durumu ama bana da oluyor.

yine de bu paradoks esliginde biliyorum ki ben bu pazartesi gunu uyandigimda icimde cocuksu bir heyacanla ekrana bakiyor olacagim. belki bu entry icin olmayabilir ama bakiyor olacagim.
hesabın var mı? giriş yap