şükela:  tümü | bugün
 • uzaylıların hisli dünyası
  bu grup bi baksa yorum yapsa nasıldır babinda, cok sevinirim.
 • bu başlık vesilesi ile 2 yıllık wattpad kullanıcısı olarak bu platform üzerinde hikayelerini paylaşmak isteyen yazarlara birkaç tavsiye vermek isterim.

  fanfiction yani hayran kurgu okuyucusu olarak başladım, o kadar berbat şeyler okudum ki; bir gün dedim ben neden yazmayayım. geçen gün aldığım bir kararla yayından kaldırdığım hikaye 130 bin okunmuştu. bu bilgileri veriyorum ki, bugüne kadar platformu günlük olarak kullandığım ve hakkında yeteri kadar bilgi edinmiş olduğum anlaşılsın.

  yeni başlayacak yazarlara ve hikayem neden okunmuyor diyenlere naçizane tavsiyelerim şunlardır.

  *kapak her şeyden önemlidir. kitabı kapağıyla yargılamak diye bir deyim varsa, bu en çok ama en çok wattpad için geçerlidir. wattpad üzerinden milyon okunmuş kitaplara bakın, içini açınca ilginizi çekmeyebilir ama kapakları sanki tasarımcının elinden çıkmış gibi. kapak önemli.

  *hikayenin adının özgün olması da bence önemli. daha önce bu isimde yazılmış hikaye olup olmadığına, ne kadar okuyucu kitlesi olduğuna kesinlikle bakın.

  *ios ile yaklaşık 93 karakter, android ile telefona göre değişebilir ama yaklaşık 95 karakter. hikayeniz önerildiğinde hikaye açıklaması kısmında görünen kısım. bu küçük alanı çok iyi kullanın. nasıl ki youtube videolarında click bait başlıklar falan atılır ya, hah o tarz şeyler yapmaktan katiyen çekinmeyin.

  *bir kategoride sadece ilk 1000 hikaye sıralamaya girebilir. sıralamalara girmek için hikayenizi düzenli olarak yeni bölüm yayınlayarak güncelleyin. hikayenizin bulunduğu kategoride ne kadar yükselirseniz keşfedilme şansınız o kadar artar. eğer yetişkin içerikli bir hikaye yazıyorsanız önerilenlerde çıkmazsınız ve sıralamaya da giremezsiniz. yetişkin öğelere yer vermediyseniz bu filtreyi açmayın.

  *kategorinizi iyi seçin. ben daha üst sıralara oturabilmek için rekabetin az olduğu kategorilerde yazmanızı öneririm. rekabetin en çok olduğu kategoriler, genç kız edebiyatı, romantik, genel kurgu, ve genç kurgu.

  lütfen platform hakkında her türlü sorularınızı sormaktan çekinmeyin. en son buraya kadar geldiyseniz, aksiyon/romantik türündeki el emeğim göz nurum hikayeme de buradan göz atmanızı isterim : http://bit.ly/aslanagzi
 • daha önce, uygulamayı yazar ve okur olarak kullanma deneyimimi ve o sıralar yazmış olduğum hayran kurgu türündeki hikaye hakkındaki deneyimlerimi kendi blogumda kaleme almıştım. okumak isteyenler, ay o uygulamayı nasıl kullanıyorsun saatlerce gözlerini bozar diyenler buradan buyurabilir.