şükela:  tümü | bugün
  • bilindiği üzre, ergen kızların istilasına uğramasıyla herkesin boktan bir yer olduğu konusunda hemfikir olduğu wattpad platformunda, yine aynı sebepten ötürü çok kaliteli hikayeler de arada kaynıyor.

pek çok yazarın, kitapları basılmazdan evvel, tefrika halinde bu platformda yayımladığını gözlemledim. (bkz: tevfik uyar)

ekşi yazarlarının kendi yazdıkları yahut çok beğendikleri hikayelerin linklerini bu başlık altında paylaşılması halinde, hem bu eserlerin okunma sayısının artmasının (dolayısıyla yayın evlerinin dikkatini çekmesinin) hem de ilk defa bu siteye girecek olanların da çalıya çırpıya sürtünmeden kaliteli hikayeler okumasının faydalı olacağını düşünüyorum. dolayısıyla böyle bir başlığın açılması gerektiği kanaati bende hasıl oldu.

o halde ilk taşı ben atarak başlıyorum.

absürd mizah olarak (özellikle terry pratchett ve douglas adams sevenler için)

panik yapma

gizem-gerilim tarzı polisiye sevenler için... (hikaye wattpad'de her yıl düzenlenen yarışmanın 2017 ayağını kazanmış)

isimsiz

astrolojinin bilimle imtihanı kitabıyla dikkatimi çeken, bilim-kurgu (ve aynı zamanda mizah) yazarı, tevfik uyar'ın tamamlanmış eseri.

raftan

edit: listeye 21. yaş adlı polisiye-gizem romanı da eklendi.

21. yaş

şimdilik beğendiklerim bunlar. liste zamanla güncellenecektir...
  • uzaylıların hisli dünyası
    bu grup bi baksa yorum yapsa nasıldır babinda, cok sevinirim.
  • bu başlık vesilesi ile 2 yıllık wattpad kullanıcısı olarak bu platform üzerinde hikayelerini paylaşmak isteyen yazarlara birkaç tavsiye vermek isterim.

fanfiction yani hayran kurgu okuyucusu olarak başladım, o kadar berbat şeyler okudum ki; bir gün dedim ben neden yazmayayım. geçen gün aldığım bir kararla yayından kaldırdığım hikaye 130 bin okunmuştu. bu bilgileri veriyorum ki, bugüne kadar platformu günlük olarak kullandığım ve hakkında yeteri kadar bilgi edinmiş olduğum anlaşılsın.

yeni başlayacak yazarlara ve hikayem neden okunmuyor diyenlere naçizane tavsiyelerim şunlardır.

*kapak her şeyden önemlidir. kitabı kapağıyla yargılamak diye bir deyim varsa, bu en çok ama en çok wattpad için geçerlidir. wattpad üzerinden milyon okunmuş kitaplara bakın, içini açınca ilginizi çekmeyebilir ama kapakları sanki tasarımcının elinden çıkmış gibi. kapak önemli.

*hikayenin adının özgün olması da bence önemli. daha önce bu isimde yazılmış hikaye olup olmadığına, ne kadar okuyucu kitlesi olduğuna kesinlikle bakın.

*ios ile yaklaşık 93 karakter, android ile telefona göre değişebilir ama yaklaşık 95 karakter. hikayeniz önerildiğinde hikaye açıklaması kısmında görünen kısım. bu küçük alanı çok iyi kullanın. nasıl ki youtube videolarında click bait başlıklar falan atılır ya, hah o tarz şeyler yapmaktan katiyen çekinmeyin.

*bir kategoride sadece ilk 1000 hikaye sıralamaya girebilir. sıralamalara girmek için hikayenizi düzenli olarak yeni bölüm yayınlayarak güncelleyin. hikayenizin bulunduğu kategoride ne kadar yükselirseniz keşfedilme şansınız o kadar artar. eğer yetişkin içerikli bir hikaye yazıyorsanız önerilenlerde çıkmazsınız ve sıralamaya da giremezsiniz. yetişkin öğelere yer vermediyseniz bu filtreyi açmayın.

*kategorinizi iyi seçin. ben daha üst sıralara oturabilmek için rekabetin az olduğu kategorilerde yazmanızı öneririm. rekabetin en çok olduğu kategoriler, genç kız edebiyatı, romantik, genel kurgu, ve genç kurgu.

lütfen platform hakkında her türlü sorularınızı sormaktan çekinmeyin. en son buraya kadar geldiyseniz, aksiyon/romantik türündeki el emeğim göz nurum hikayeme de buradan göz atmanızı isterim : http://bit.ly/aslanagzi
  • daha önce, uygulamayı yazar ve okur olarak kullanma deneyimimi ve o sıralar yazmış olduğum hayran kurgu türündeki hikaye hakkındaki deneyimlerimi kendi blogumda kaleme almıştım. okumak isteyenler, ay o uygulamayı nasıl kullanıyorsun saatlerce gözlerini bozar diyenler buradan buyurabilir.