şükela:  tümü | bugün
  • yok artık dedirten.
  • özellikle yazar olmayan sade vatandaş için uygulamaya geçirilmesi iyi olabilecek hat.

    şöyle ki: vatandaş, haber değeri taşıyan atıyorum "sel baskınında yolda yüzen araba görüntüsü" çekiyor, bu görüntüyü kanal d, cnn türk, fox tv vb anaakım medya organlarının whatsapp ihbar hattına gönderiyor, böylece haberin kaymağını ilgili medya kurumu yemiş oluyor, bizler de o kurumlara bedavadan referans veriyoruz. oysa ekşi sözlük whatsapp ihbar hattı olsa, bu hatta gelen ihbarlardan oluşan bir havuz olsa ve yazarlar bu havuza ulaşabilse, ses getirecek görüntüleri kendi filtrelerinden geçirip başlık açsa... ilk günler her görüntüye başlık açma benzeri kaoslar oluşabilecekse de tecrübelendikçe illa ki bu heves de geçecektir. artık haber bültenlerinin en az 1/3'i vatandaşların çektiği görüntülerden oluşuyor. bu büyük pastadan ekşi sözlük de pay alabilir bizce.
  • aslında fikir güzel, teorikte harika, ancak pratikte çok tehlikeli olabilecek olan hat. abuk sabuk ve suistimale açık binlerce haber yağacak o havuza, sonra mantıklı filtreden geçmeden yayına girecek, karmaşaya yol açar, intihara sebep olur, birinin ölümüne sebep olur ve kendi adıma kaldırabileceğim bir sorumluluk değil.

    bugün bolca, gazeteleri ve televizyonları boykot edelim falan dedik, yandaş ve taraflılar dedik kabul ama bir gazetecilik işi de öyle kolay bir iş olmasa gerek.

    meslek erbabı bir yazar daha güzel cümlelerle bize açıklayabilir bence.