şükela:  tümü | bugün
  • ekşi sözlük çatısı altında 2 yılı bulan yazarlık deneyimi neticesindeki gözlemlerimin akabinde vardığım, doğruluğu yüzde yüz ile ifade edilebilecek olan, kimsenin de çıkıp karşı bir tez sunarak çürütemeyeceği gerçekçi bir tespittir.

neden cahildir ve neden yüzde 69 ? önce neden yüzde 69 sualinizi duyar gibiyim. hani yüzde 47 lik dilim vardı ya. he işte onlar zaten o dilimi oluşturmuş olmalarından dolayı kafadan bu 69 luk dilime dahil olmuşlardır. geriye kalan yüzde 22 lik dilime ise, hayatta tek anladıkları şey faşistlik edip özgür düşünenleri ötekileştirmek ve fırsatını bulduklarında yok etmek olan milliyetçi ama aşırı olanına kapılmış ülkücüsüdür, atsızcısıdır bunlar dahildir. bir de tabi ki belli bir yaşın altında olup amacı sadece geyik muhabbeti yapmak, futbol holiganlığını kusmak ve de sadece belden aşağılarda gezinip yukarılara çıkmamak olan yazarlarda bu 22 lik dilime dahildir.

şimdi gelelim neden cahildir bu 69 luk dilim. neden cahil oldukları ayan beyan ortadadır aslında. misal bir başlık açılır. bu başlık sosyal veya toplumsal ya da düşünsel veyahut da sanatsal bir arka plan ile altsal yapıdadır. başlığın ilk entry'sinde konu derinlemesine irdelenir. uzun uzadıya yazılıp çizilir ki, konu etraflıca anlatılsın ve anlaşılıp soru işaretlerine yer kalmasın. sonra bir bakarsınız ki ikinci entry'den itibaren olanlar olur. ne mi olur ? yüzde 69 lük dilime girenler jüri karşısında endamlarını sergileyen yarışmacılar misali başlık altında resmi geçit törenine dururlar. siz bu manzarayı ekşimsi tatlı buruk ifadeli bir suret ile izlersiniz.

bir konuda yazacak tutarlı bir bok bilmiyorsan neden oltaya atlar gibi başlığa atlıyorsun a benim akılsız başlı cahil cühela yazar can cazım ! açılmış bir başlık ve işkembeden sallama değil dayanakları var. sen kalkıp o başlığın dayandığı mevzuu bilmeden alakasız bir yorum getirir isen cahil olmazsında ne bok olursun ki ? sizlerden bu sözlükte o kadar çok var ki, şeyimi geçtim elimi sallasam her biriniz neredeyseniz oraya ulaşıp bir yerinize girer ay pardon değer. o denli çoksunuz yani. yazık diyorum yazık sizlere !

neyse ki 11 lik kesim var ki rahat bir nefes alıyor insan ve sizi anlayan azınlık dahi olsa birilerinin olduğunu bilmek, cahillerden yana dertli olan yazar kişisine burukta olsa suretinde tebessümün belirmesini sağlıyor. iyi ki varsınız yüzde 11 lik yazarlar, canlar ciğerler.
  • kalan yüzde 31 dahi olduğundan gerisini hiç ırgalamayın olaydır. aynı güzelim ülkenin bir yansıması gibi.
  • yazıyı okuyan herkes kendini yüzde otuz birlik zeki kısımdan sayacağı için sorun teşkil etmeyecek durumdur.
    misal ben... hem zekiyim hem kültürlüyüm hem de sempatiğim.
    daha ne olsun?
  • yanlış tespittir. bence %90'ı zır cahil.
    her gün debe'ye giren dandik entryler bunun en sağlam kanıtı.
    ohal'in ingilizcesinin yazıldığı entry debe'ye girmiş lan bugün. vay amk