şükela:  tümü | bugün
  • sözlük tarihinde yapılmış en yerinde tespitlerden, en güzel tanımlamalardan ve en güzel sınıflandırmalardan birisi.

yazar 5 yıl önce 7-8 kişilik organize takımlar olarak tespitini yapmış. evet o zaman öylelerdi. bugünse çok daha kalabalıklar ve bu yobazlar sıradan troller değil. gerçekten bir organizasyonun uygulayıcıları bunlar. dilleri, üslupları ve yazdıkları şeyler hep aynı minvalde, hep aynı başlıklarda. gözlemlerimin doğrultusunda anladığım kadarıyla genel olarak gündem başlıklarına troll içerikli, saçma ve hiç kimsenin kabul etmeyeceği cahillik ve fanatiklikle yazılar yazıyorlar. bu tüm sözlük ahalisinin farkında olduğu bir durum zaten. asıl yaptıkları ve bence görevleri, gündem dışı kritik konular, başlıklar ve kişilerle ilgili bilgi dezenformasyonu yapmak. bunu da o klasik trollük maskesi ile yapmıyorlar. gerçekten konuya hakimmiş hissiyatı yaratarak okuyanı yanıltmak, yanlış bilgi aktarmak ve manipüle etmek yollarıyla yapıyorlar. yani aslında üstlendikleri görev bir toplum mühendisliği yöntemi.

bu sözlüğü sadece benim gibi, senin gibi yazarlar okumuyor. ssg demiş ya ayda 19milyon kişi ziyaret ediyor diye. biz yazarlar sadece 50bin kişiyiz. yani devede kulak. açılmış bu hesapları sadece troll olarak değerlendirmek çok basit kalır sevgili sözlük. zaten istedikleri de bu. troll deyip geç. sen geç ki o işini yapabilsin.

bu görüşlerimi, tespitlerimi okuyan yazarlardan bir ricam var: ne olur bu troll dediğimiz yazarları, hesapları hafife almayın ve gerekli şikayetlerinizi sözlük yönetimine iletin. bu hesapların sıradan bilgisayar başında klavye delikanlılığı yapan, ergen, mal tipler olduğu kanısı çok basit kalır. bu hesaplar ince düşünülmüş bir organizasyonun piyadeleri. ister benim komplo teorisi yaptığımı düşünün, ister abarttığımı düşünün ama rica ediyorum biraz düşünün ve bu hesapların yazdıklarını inceleyin. çünkü bu yazma hakkımız olan ortam, ekşi sözlük, farkında olmadığımız kadar güçlü bir mecra ve onlar için her mecra çok değerli.
  • bugün benim de denk geldiğim yobaz takımı.
    (bkz: ekşi sözlük dinci konfederasyonu)