şükela:  tümü | bugün
  • merak ettiğimdir. youtuber ekşiciler nerde.

bu ağ ekşi sözlük yazarlarından ve takipçilerinden youtuber olanları desteklemek amacı ile açılmıştır. bir bakıma ekşi sözlük iş ağı gibi düşünebilirsiniz. bu kanalda neler mi yapabilirsiniz?

- kendi kanalınızı paylaşabilirsiniz. paylaşın ki beğenirsek destekleyelim.
    - yeni kanal fikri olanlar fikrini yazabilir.
    - kanalı için ortak arayanlar talepte bulunabilir.
    - kanalı olanlar bokunu çıkarmamak kaydı ile yeni videolarını editleyebilir. nolur yeni videolar için yeni entry girmeyin!
    - takip ettiğiniz ve önerdiğiniz kanallar için tavsiye link verebilirsiniz. reklam yapmak serbest.. etik olup olmamak size kalmış tabi. onu kimse kontrol edemez.

- sözlük dışı okuyucular da pgajans@gmail.com adresine kanallarının linklerini yollayabilir. zamanla bu entrinin altın editleyeceğim. ancak bir şartım var. kanallarının linkini değil de "ekşi sözlük" konulu bir video çekip onun linkini gönderiniz. ve de videonun altına da bu entrinin url'sini ekleyiniz. ekşi size kazandırsın siz de ekşiye :)
  • gayet özgün ve güzel bir fikir. kendime ait bir sitenin youtube kanalını çeşitli iyileştirmelerden sonra kısa zamanda burada paylaşmayı düşünüyorum.
  • öncelikle youtube, instagram gibi sosyal medya fenomenleriyle çalışan birisiyim. bugün volkswagen, dove, istinye park gibi marka ve kuruluşlar çılgınlarca fenomenlerle çalışıyorlar. işler çığrından çıkmaya başladı.
    şöyle anlatayım; bir etkinlik için bir grup instagram fenomeni çağrılıyor ama iş böyle bitmiyor. bazı fenomenlerin bağlı olduğu, tekel ajaslar var. başında ki kadın fenomenleri şuna git, şuna gel diyerek yönlendiriyor. ajansına bağlanmayan fenomenleri, iş vermemekle ve iş bulamayacağını söyleyerek tehdit ediyor. zaten serbest piyasa ve fiyat pusulası olmadığı için, fiyatlar ne kitlersek şeklinde ilerliyor. bir vw reklamına gelen instagram fenomenleri bir vlog başına binlerce lira alabiliyor. hatta bazen yeterince fenomen iseniz, marka ismini değil sadece sloganını bir video için söylediğinşzde aylık yirmibin liralık sözleşmeler yapabiliyorsunuz. kullandıkları ürünlere asla para vermiyorlar ve asla bitmiyor. bildiğiniz her sabah evleri yığın oluyor. markalar akıllarını kaybetmiş durumda. en basit örneklerden birisi, fenomenliğin zirvesinde bulunan danla isimli bakkal görünümlü ablamız. ağzına geleni söylediği videolarla, milyonları kazandı. hakkıdır, insanımız über gerizekalı çünkü. bunda ne var diye sorduğunuzda, "ama çok komik beeaa" diye tepki veriyor. o da video da gösterdiği ürün başına onbinlerce kazanıyor. bu arada öyle yanınızda 500k takipçili biri olunca, ona edilen hürmet bir padişahta yok. 100k takipçikleri pek kimse önemsemiyor. gelelim, fenomenlerin nasıl bireyler olduklarına, yüzde 50'lik gibi bir kısım müthiş derece gerizekalı. pembe tayt giyip, aleyna tilkiye benzetilmiş ve bir saate 3bin takipçi geldiğini gururla anlatıyordu. dm'sine gelen mesajların rakamı inanın hatırlamıyorum. telefonu yukarı kaldırıp, dudaklarını büzüp "bu markayı seviyorum yeaa" deyince bin lira kazanıyor. siz oturun çalışın sabah'ın köründe. yüzde 50'lik diğer kesim, her şeyin farkında yaptıklarıyla dalga geçiyor, gayet profesyonel bir şekilde istenilen şeyleri yapıp, piyasada aktifliklerini arttırmak için diğer fenomenlerle işbirlikleri gerçekleştiriyorlar. ama bir instagrm hikayesi için, ödemeye başlanılan bin liradan çıkan fiyatlar nedir? aylık anlaşmalarda yirmibin garanti, allah ne verdiyse üstü. öyle aylık bir garanti yok ama akıllı olan yüzde 50 olan kısımdaysanız aylık 30-50bin altına düşmeniz pek mümkün olmaz.
    bir ajans var demiştim, stratejist diye. başında eski, sözü geçen bir reklamcı hanımefendi bulunuyor. bazı fenomenler onlara bağlı, genel ücretleri düşük tutulup, sözleşmeli şarkıcılar gibi çalıştırılıyor. sıkıntı onlarla olmak istemeyen fenomenlere dünyalar daraltılıyor. müthiş bir sektör, kimin nasıl para kazandığı belli değil. bir fenomen olmanızla, milyoner olmanız iki belirsiz, saçma sapan bir süre. hani kanal açma fikiriniz? aman iki video çekerim ne olacak diye düşünüyorsanız. başka bir örnek vereyim, youtube da olan makyaj videoları. bunları gerçekten 0-12 yaş arası çocuklar izliyor. çünküülke fakir ve ellerinde ki tek şey izleme imkanı. neyse, siz bir video hazırlıyorsunuz, içeriğiniz saçma olabilir ama küfür etmiyor, düzgün cümleler kuruyorsunuz ama videonuzun altına ana bacı küfür yazıyorlar. hatta ne küfürü, neler neler gördü ve duydu bu gözler, kulaklar. neyse para kazanıyorum diyorsunuz ama karakteriniz sünger oldukça oluyor. ben tamamen fenomen youtuber ve instagram için konuştum. kaliteli işler yapanlarda oluyor, mesela;
    `:https://www.youtube.com/…l/uce2zvrtkeucutu-dfcr814w`
    `:https://www.youtube.com/user/b31416`

onun dışında aklına takılan, merak ettiğiniz varsa bildiğim kadarıyla aydınlatırım.