• bugün dikkatimi çeken olay.

binlerce insanın üye olduğu, yüz binlerce insanın okuduğu ekşi sözlük'te kutuplaştırma hareketleri başladı. bunu yapan belirli kullanıcılar var ve bunları eğer manipüle ederseniz anında ifşa oluyorlar.

örnek vermek gerekirse mustafa kemal atatürk hakkında sürekli saldırı içerikli entryler girip aktroll gibi davranan marihuanback adlı kullanıcının başlığına şöyle bir entry girdim. daha önce kendisi hakkında bunverdi adlı kullanıcı şöyle bir entry girmişken kullanıcı başlığı boş durmaktadır. diğer yandan masalbeg adlı kullanıcı şöyle bir entry girmişken bunların kullanıcı sayfasına herhangi bir entry girmemiş. bu örnek verilen kullanıcılar (bunverdi, masalbeg bu yazarlar sadece örnek) gibi yazan birçok kullanıcı varken sadece benim yazdıklarım sonrası başlığıma şöyle bir entry girmiştir. bunun sebebi olarak söylediğim ağır sözlerin olmasını düşünmüyorum. ne olduğunun ortaya çıkma korkusuyla bunları yazdığını düşünüyorum.

bu hesabı bir kişinin kullandığını da düşünmüyorum. önce böyle bir şey yazmışken (sonunda nokta yok), daha sonra böyle bir şey yazılıyor. (sonunda nokta var, noktalama işaretleri kullanılmış.) elbette başlık hakkında yorum yaptım diyip sıyrılmaya çalışacak. hesabı kullananlar diğerinin girdiği entryleri incelemiyor bile. bu çok bariz belli oluyor. zaten şurada da değinilmiş. mesajlaşırsanız da anlayacaksınız zaten.

hdpli
    hdp'li

başka bir hdpli
    başka bir hdp'li

şöyle noktasız bir entry daha. kullanıcıyı incelerseniz bazen entrylerinde hiçbir yazım yanlışı göremiyorsunuz, noktalama işaretleri çok iyi kullanılmış. bazılarında da en temelleri yok. bu çelişki normal mi?

daha araştırsanız kendi içinde onlarca yazım farklılığı göreceğinize emin olabilirsiniz.

peki bu hesapların amacı ne?

bunların amacı toplumun birbirine düşman olmasıdır. bakın bu milliyetçi tarzda insanların gireceği entryleri giriyor. sonra atatürk'e saldırıyor. bunu sık sık yaptığı için atatürk'ü değerli gören kesimce bu adamın yaptığı her şey yanlış gözükmeye başlıyor. böylece milliyetçi olan herkese karşı, bunun daha önceden rol icabı girdiği entryleri girenlere karşı düşmanlık başlıyor. bu da bölünmeye sebebiyet veriyor.

muhaliflere söylüyorum. bu hataya düşmeyin. bu hesaptan suriye falan yazılmış, hiç bilgisiz değil hesap. her şeyin farkındalar. her şeyin farkında olanlar böyle kutuplaştırıcı saldırmaz. düşmeyin bu hataya. projede kullanılan bir hesap sadece.

bir diğer sorun bu kullanıcıyı favorileyen kişiler. muhafazakar kesim bu ülkede varlığı olan, herkesin kabul etmesi gereken bir kesimdir. ama yukarı koydum bakın, bana inanmıyorsanız kendiniz inceleyin. bu tip adamların peşinden gitmeyin. sizi "dışlandık!" diye galleyana getiren, dine olan sevginizi kullanan bu tip hesaplara inanarak kutuplaşmanın aktörlerinden olmayın. tamam hakkınızı savunun "şurada haksızlık yapıldı!" diyin elbette ama bu tip kişilerin arkasından gitmeyin. bakın fetö tam olarak bunu yaptı. sonradan "yanılmışız." demekle geçiştirilmedi, ekonomimiz ne halde, kurumlar ne halde. düşmeyin artık bu hatalara.

bugün bu kullanıcı dikkatimi çekti. inceledim baktım. özelden konuştuğumuzda da direkt küfür etti yazdığım entry sonrası. belki herkese küfür ediyordur bilmiyorum ama sinirden kudurmuş olduğu belliydi. direkt konuyu 15 temmuz'a falan çekti ama yemezler. bakın bugün muhalif kesime oynayan bir proje hesabı vardır. yarın dine, kutsallara söven muhalif gibi gözüken atatürkçü gibi gözüken başka hesabı sürerler ortaya. bu yanılgıya da düşmeyin.

ekşi sözlük yönetiminin ip adreslerini gördüğünü düşünüyorum. bu tip şüpheli hesaplarda 2 ip gözüktüğü anda bence engelleme yapılmalı.

pek vaktim yok ama vakit buldukça bu tip hesapları inceleyip buraya yazacağım.
hesabın var mı? giriş yap