şükela:  tümü | bugün
 • kendimde gözlemlediğim başkalarında merak ettiğim durumdur neye bağlamalı bilemedim tahminlerim şu yöndedir ki, oldukca uzun zamandır ilgimi çeken entryler karşıma çıkmıyor veya bunların içleri dolu olmuyor. ve uzun süre girmeyi unuttuğum zamanlar da mevcut. sanki bir ivme, bir çekicilik mi gerek ne?
 • sözlüğün kendisine dair bir sualdir.
  benim gittikçe artıyor, tam bana göre abuk bir ortam.
 • becerebilirsem ayda iki üç kez yazıyorum. aslında tüm başlıklara yazıp bonusları teker teker cebime atmak isterdim ama... hayattaki çoğu şey sana yazacak kadar değerli sevgili sözlük. şuan tramvayla motosikletimi almaya gidiyorum. dönüşte tekrar yazarım belki de yazmam bilmiyorum.
 • trollerin artmasıyla birlikte çöpe dönen sitenin son durumu. bekaret, burç, yaş, seks derken 2-3 nöronu olanın başlık açmasıyla şahsımın daha faydalı sitelere yönlendiriyor.
 • bu, gün içerisindeki yoğunluğumla alakalı bir durum. bazen sürekli gündeme ve bugüne bakarak vakit dahi geçirebilirken bazen de 1-2 entry okuyup çıkıyorum.

  sözlük kalitesi falan filan olaylarına bağlayacaksanız konuyu ona da tepkimi defalarca gösterdim. değişen bir yapı her zaman iyidir. sözlük bence ilk yazarlık günlerimdeki temposunu hala koruyor. engelle diye bir tanrı butonu var. buna tıklayınca ilk günkü tazeliğini koruyor her şey. keşke bir de derdini silkeyim butonu gelse. bu da iş görebilirdi.

  diyeceğim şu ki; aylık 100-300 arası entry girdiğim de oluyor, bazen bu entry sayısı yine aylık düzeyde 10-50 arası da değişebiliyor.
 • katıldığım tespit.

  bakınız wikipedia sözlüğü " [...] her türlü konu ve kavram hakkında, kayıtlı yazarların yorumlarını içeren katılımcı sözlük tarzında ağ sayfası [...]" olarak tanımlıyor.

  bu tanımı hala doğru bulanlar burada birakabilirler.

  kendimce bir örnek vermek gerekirse, bazı amerikan ve ingiliz içtihatlarinin özetlerine kolayca sözlükten erişebiliyorum. flux halinde yer alan bilgiler hem zaman kazandırıyor hem de önemli noktaları fark etmemi sağlıyordu.

  fakat bu gibi entrylerin büyük kismi 2010 ve öncesinde girilmiştir.

  bugün ki başlıkların "kutsal bilgi" ile yakindan uzaktan ilgisi yok. birbirini linç edenler, aşağılayalar, şirketleri şikayet edenler, reklamını yapanlar, cinsel ve sapık içerikler, magazinel başlıklar, saçma sapan anketler...

  google da bir herhangi bir konu için arama yaparsaniz, ilk sayfada eski sözlük daima yer alır.
  12 yaşında bir çocuğun bir sey okurken sol frameden "bir gece de 20 posta atan arkadaşım" başlığının göz kirpmasi absürt bir şey.

  ozet : artik sözlükten çok çöplüğe benzeyen platform. bir nevi yerli ve elitist twitter.
  minik kamu oyu yoklama platformu.

  nota bene : aynı zamanda bir ozellestiridir ; popülizm bana da tatli geldi.
  yine de linç etmek isteyenlere bir tuba büyüküstün sözü bırakıyor ve özele davet ediyorum.
  "lütfen devam edin. ben size ayna olmayı kabul ediyorum."
 • özellikle kendilerinden daha vasıflı olanları nasıl anlıyorlarsa artık , özelden mesaj atarak, kalitesizliğini belli edenler var. (kedi uzanamadığı ciğere murdar dermiş)küfürlü yazışmalara hiç değinmiyorum. iyice terbiyesizleşip, hakaret edenler de oluyor. şunu belirtmek isterim:bir insana ekşi de de olsa kimliğinizi gizlediğinizi zannederek, hakaret ederseniz, yargı yolları açıktır. ve hakaret etmeye devam ederseniz, kendinizi mahkemede bulabilirsiniz.bence , hukuk okumamış olanlar böyle davranabilirler. eğitim şart.
 • evet doğru ;
  - twitter ınstagram bundle gibi uygulamaların kullanımı
  - sözlüğün eski" kutsal bilgi kaynağı" çizgisinden uzaklaşması
  - kullanan kitlenin özellikle son dönemlerde inci sözlük kafasında olması
  eski popülerliğin azalmasına sebep olmuştur.
 • (bkz: gökte ararken yerde bulmak)

  şu an yazacaklarımı yazacak başlık ararken karşıma çıkan, beni zaman kaybından kurtaran anket.

  benim açımdan bu süre giderek artıyor. yalnız maksimuma ulaştığı gün dündü. bugün itibarıyla düşüşe geçecek. hatta oldukça hızlı bir düşüş olacak.

  eskiden zaman zaman başlıklara göz atardım, bazen de kutsal bilgi kaynağı özelliğinden nokta atışıyla faydalanırdım. belirli yazarlarım da vardı. onların entry'lerini de zaman zaman topluca okurdum. çok fazla zaman harcamazdım, çünkü merak ettiğimi öğrenir, farklı yazarlar ne düşünüyor görürdüm, bol bol da gülerdim bu kısa süre içinde, yeterdi.

  ülke gündeminin ve gündeme gelmeyenlerin sözlüğe taşınması faydalı, bunları tek kaynaktan takip etmek ve kaliteli görüş ve yorumlara yine aynı kaynaktan ulaşmak zaman kazandırıcı. ancak geldiğimiz noktada, ota boka başlık açılıyor, aynı başlık içinde herkes birbirinin tekrarı entry'ler giriyor. geyik başlıklar zaten yerlerde sürünüyor, ne yazmışlar diye bak, oku, oku... sonuç: hayal kırıklığı.

  dolayısıyla, burada geçirdiğim süre giderek artıyor, ancak doyurmuyor. daha çok başlık ve entry okuyorum, daha çok daha çok...ama alıştığım bilgi ve kahkaha düzeyine ulaşamıyorum. 7/24 okusam ne olur?

  sözlük kullanımımı kısıtlamaya karar verdim. günlük başlık sınırı koyuyorum kendime, günün belirli bir saatinde girip sadece 5 başlığa tıklayıp sözlüğü kapatacağım. madem sözlükte kontrol yok, yazarlar da kendilerini kontrol etmekten aciz, iş okuyucuya düşüyor!