şükela:  tümü | bugün
  • ateist işi. özde neyin propagandasının alttan alta yürütüldüğü belli olan sözlükteki çoğunluk kesimin tutumudur.

evet ekşi'nin über ateist kitlesi bi açıklayın bakalım. her ramazan yok "ramazan davulcusu kafa ütülüyo", yok "ilk ramazan dayağı kime atılacak hehehe", yok "oruç tutmanın asıl amacı" bilmem ne diye din ile dalga geçiyosunuz. müslümanlara hakaretler ediyosunuz. muharrem ayında boş ramazan ayında dolu olan barlar hakkında niye hiç konuşmuyosunuz. "ama aleviler eziliyo ya" ya da "aleviler kimseyi baskılamıyoruz" demeden bi anlatın bakalım. çünkü çoğunluk olduğunuz yerde nasıl davrandığınızı biliyoruz. suriyeliler hakkında neler konuştuğunuz ortada. hadi anlatın bakalım. o da oruç, o da oruç. o da din o da din. madem ateistsin eleştir de görelm.
  • muharrem orucunun kurumsallaşmamasından kaynaklanan olumsuz eleştiri eksikliği durumudur.

alevi / bektaşi düşmanı olduğunu hemen her girisinde tescilleyen (bkz: anti duhring) tarafından açılmış başlıktır. maksadı ateistleri karalamak gibi görünse de asıl amacı alevi / bektaşi cemaati gömmek, oruçlar arasında " sidik " yarıştırmaktır.

silip kaçarsa diye:

--- spoiler ---

ateist işi. özde neyin propagandasının alttan alta yürütüldüğü belli olan sözlükteki çoğunluk kesimin tutumudur. evet ekşi'nin über ateist kitlesi bi açıklayın bakalım. her ramazan yok "ramazan davulcusu kafa ütülüyo", yok "ilk ramazan dayağı kime atılacak hehehe", yok "oruç tutmanın asıl amacı" bilmem ne diye din ile dalga geçiyosunuz. müslümanlara hakaretler ediyosunuz. muharrem ayında boş ramazan ayında dolu olan barlar hakkında niye hiç konuşmuyosunuz. "ama aleviler eziliyo ya" ya da "aleviler kimseyi baskılamıyoruz" demeden bi anlatın bakalım. çünkü çoğunluk olduğunuz yerde nasıl davrandığınızı biliyoruz. suriyeliler hakkında neler konuştuğunuz ortada. hadi anlatın bakalım. o da oruç, o da oruç. o da din o da din. madem ateistsin eleştir de görelm. 27.05.2017 19:32 anti duhring

--- spoiler ---

muharrem matem anısıdır. temel mantığı eşduyum kurabilmek ve hatıraları onurlandırmaktır. pek bilinmese de sünni vatandaşlarımız da bu orucu tutar. fakat muharrem alevi / bektaşi cemaatleri ile özdeşleştirilmiş ve başlıkta olduğu gibi saldırı konusu bellenmiştir.

makul insanların eksik bıraktığı olumsuz eleştiri gözleme dayanır. zira muharrem orucu mümkün olduğu kadar sessizlik içinde ve çevreye beyan etmeden tutulur. bu orucu tutan kişilere bilfiil ve konu üzerine soru sormazsanız, oruç tuttuğunu hiç anlamayabilirsiniz. bir beyan ve oruç üzerinden sosyal grup kurma olmadığı için kurumsallaşma gelişmez.

kurumsallaşma olmadığı için özentileri ve dalkavukları azdır. eda edenlerde tavus kuşu davranışı nadir görülür. gösteriş ve dalkavukluk minimumda kaldığı için tabulaştırma da minimuma iner. bu sebeple (bkz: 2017 ramazan ilk dayak piyangosu) gibi mizaha, mizahın dayandığı gerçeklere zemin oluşturmaz.

düzenleme: ekleme.
  • erzurum'da kimsenin muharrem orucu tutmadı diye dayak yediğini görmedik.
  • cevabın da içinde verilmesi süper olmuş:

**
    yok "ramazan davulcusu kafa ütülüyo", yok "ilk ramazan dayağı kime atılacak hehehe"
    **

muharrem orucunda bunların hiçbiri yok. kişinin oruçlu olduğunu bile bilmezsiniz.
  • bir ateist olarak ben aleviler'in muharrem ayında oruç tutarlarken kimseye sataştığını görmedim. bu kitlenin oruç tuttuğundan haberdar bile olmazsınız. keza bu bir matemdir.yani kendi içinde yaşıyorlar inançlarını. senin gibi açlıktan başı dönünce kimseye saldırmıyorlar, gösteriş yapmıyorlar, gecenin bir vakti davulcu gelip seni uyandırmıyor vs vs. siz alevilere bok atmakdan evvel kendi gerici inançlarınıza bakın.
  • devlet sponsorlu olmadığından, tutanlar dışında kimse bilmediğindendir. ramazan boyunca 7/24 tüm kanallarda baş konu oruç, muharrem boyunca belki birkaç kanalda birkaç program.

devlet derken akp'yi kastetmiyorum. dünyaya aklımın erdiği en azından 1980'li yıllardan beri tc devleti ramazana sponsorluk yapar. elbette akp döneminde yapay bir doz artışı, korku/endişe kaynaklı veya çıkar kollama amaçlı sahte bir koyulaşma gözle görülür durumda. bu doz artışı ve koyulaşmanın sahteliği ve yapaylığı da, dinde yarattığı tahribat da devran geçince ortaya çıkacak.
  • kendim herhangi bir pratiğini icra etmiş olmasam da alevi bir ailenin içinden gelmiş birisiyim. annem babam ne ramazanda ne muharremde oruç tutmadılar. son 30 yılda belki ramazanda çeşitli vesilelerle 3'ü geçmez tuttukları. ancak ne aleviler içinden "ne biçim alevisiniz" eleştirisi aldılar, dolayısıyla ben de almadım; ne de sünnileri muharrem orucu tutmamakla ilgili olarak kınayan bir ifadeyi herhangi bir alevi şahıs veya topluluktan duydum.

bunun sebebi alevilerin daha barışçı olması, dini anlayışlarının barışçı olması veya basitçe azınlık olmaları olsun, muharrem orucu, başkalarına bulaşmak için bir bahane, "saygı gösterin" talebi içinde güç dayatması aracı olmadığı için ateisti veya bu orucu tutmayan herhangi birisini germez ve eleştiri konusu olmamış o yüzden diye, tahmin ediyorum .
  • neden sözlükte "muharrem ayı dayak piyangosu" diye bir başlık açılmadığı sorusunun da cevabı olan gerzek yorum. muharrem ayında insanlar yemek yiyor, su içiyor diye taciz edilmedi, dövülmedi, komaya sokulmadı bugüne kadar. muharrem ayında insanlar açık alanda yiyip içerken tedirgin olmadılar hiç. gerçi kime anlatıyosam!?
  • daha çok erdal orucunu eleştirenlerin marifetidir.
  • amacı sadece insanları sinirlendirmek olan; muhtemelen, "ramazan orucu vs. muharrem orucu" dahi yazacak bir alevi düşmanı insan varsayımının safsatasıdır.
    (bkz: don değişip gelmiş yezidin soyu)
    nick altına yazılanlar da zaten ortada.

her iki taraftan da safkan alevi bir ailenin çocuğuyum. muharrem ayı geldiğinde, ailemden kimse bana "oruç tut, su içme, et yeme" baskısı kurmaz.
    lakin ramazan ayı geldiğinde her ne hikmetse karşı komşumdan tut, nadiren konuştuğum insana kadar pek çok kişi "ama günah, oruç tut" diye baskı kurar.

bak bilal kardeşim...
    şimdi burada ben neyini eleştireyim muharrem orucunun? kimseye ters gözle bakmazlar, kimseyi kınamazlar, kimseyi dövmez bu insanlar.
    ayrıca sormadan geçemeyeceğim; zülfikarın hangi ucu nerene battı da böyle bir başlık sıçtın, ben anlamadım.