şükela:  tümü | bugün
  • reklamın en iyisini, yani ağızdan ağıza pazarlama (word of mouth) yöntemini gerçekten hak eden, bunu da ekşi sözlük yazarlarının kendileri adına gönüllü olarak yapmak isteyecekleri kişi ve kurumlardır. bu başlık da bu amaç için kullanılabilir.

öncelikle;
    (bkz: ekşi sözlük'te spam reklam yapan yazarlar)
    (bkz: entry'ye reklam almak)
    (bkz: reklam kokan entry'ler)

devam edeyim... naçizane, ekşi sözlüğü neredeyse kurulduğu günden beri okuyan, takip eden biriyim. ve rahatlıkla söyleyebilirim ki geçmişte sözlükteki viral reklam denemeleri hiç bir zaman bugünlerde olduğu kadar rahatsız edici boyutlara ulaşmamıştı. bugün sözlük saçma sapan entriler ile sözlükte çaktırmadan(!) reklamını yapmaya çalışan kişi ve kurumlarla dolmuş durumda. sözlüğü reklam içeren entriler ile asıl amacı dışında kullanan yazarlar oldukça fazla ve en kıytırık mahalle emlakçısından, özel avukatına, web sitesinden ulusal pop şarkıcısına kadar saçma sapan kişi ve kurumlar adına sayısız entri girilmekte.

hal böyleyken, ülkede gerçekten mütevazı bir şekilde iyi işler yapmaya çalışan, çevresine ve topluma faydalı projeler üreten ama bu tarz kurnaz reklam olaylarına girecek bütçesi ve karakteri olmayan bir çok kişi ve kurum da mevcut. işte bu başlıkta bu tarz kişi ve kurumlar hakkında yazalım istiyorum. sevdiğiniz, daha çok bilinmesini ve tanınmasını istediğiniz ve bahsettiğim kriterlere uyan bir kişi veya kurum mu var? maddi bir kazancınız olmamak kaydıyla burada onlardan bahsedebilirsiniz.

ilk gönüllü reklamı da ben yapayım ki ne demek istediğim de tam olarak anlaşılsın.

malum, son dönemlerde bazı kesimler tarihin en güzel ve kadim oyunlarından biri olan ve sayısız faydası bulunan satranç'a takmış durumdalar (bkz: satranç oynayan kişi insanların en yalancısıdır). ayrıca (bkz: #65247099). oysa satrancın insan zihnine ne kadar faydalı olduğunun, eğitimde ve çocuklarımızın gelişiminde ne kadar olumlu bir rol oynayabileceğinin farkında olan ve bu işe kendini vermiş insanlarımız da var. bunlardan birisi de satranç büyükustalarımızdan (bkz: kıvanç haznedaroğlu). bu büyükustamız 2014 yılında türkiye satranç oynuyor adında bir proje düzenleyip bir çok şehrimizi gezmiş ve çocuklara satranç aşılamaya çalışmış. şimdi ise güzel bir youtube kanalı açmış ve daha çok insanımıza ulaşmaya çalışıyor. bu ilk videosunda misyonunu çok güzel açıklamış. youtube kanalını açalı henüz daha iki ay olmasına rağmen de epey bir içerikle donatmış kanalı ve şimdiden 96 videoya ulaşmış.

bunun ne kadar değerli olduğunu satranca uzak olan insanlara anlatmak oldukça zor. satrançta büyükusta ünvanı ulaşması en zor olan seviye ve bu seviyedeki bir insanın perspektifinden oyunu öğrenebilmek büyük bir ayrıcalık. ama gelin görün ki kanalın abone sayısı sadece bin üç yüz. evet, en saçma içerikleri üreten abuk sabuk kişilerin yüz binlerce hatta milyonlarca abonesi varken bu kanalın sadece bin civarında bir abone sayısı var. işte, "ekşi sözlükte reklam hak eden kişi" derken anlatmaya çalıştığım tam olarak bu, kıvanç haznedaroğlu gibi insanlar.

evet böylece ilk reklamı da yapmış oldum. eğer bir şekilde bu başlık ve içeriği ekşi sözlük kullanım koşullarına aykırı ise sevgili modlar beni yeşillendirebilir. ya da direkt kaldırsınlar başlığı. ama her hangi bir sorun yok ise gönüllülük esasına dayalı reklamı hak eden kişi ve kurumlar için siz de bir şeyler karalayabilirsiniz.

son bir not: sözlükte başlıklar zaten bu iş için de var, ayrı bir başlık açıp duyar kasmaya ne gerek var diyorsanız açıklayayım; ilgi görmesi gerekenler ilgi görmüyor. örneğin kıvanç haznedaroğlu başlığında yazdım (bkz: #74776238) ama çok az okunduğundan adım gibi eminim.