şükela:  tümü | bugün
 • karma endisesiyle entry girmek ve silmek;
  basligi salip kacmak gibi yan etkileri olan baski cesidi.
 • üç çeşit silahı* ile mahallede dolanmak, ortamlara akmak, mahallenin duvarlarını rengarenk boyamak isteyen yazarları topuklarından vurup, korkutmak amacıyla egitilmiş, bilinçli, diger yazar kişilerinden farklı giyinmeyen, içimizde dolanan çok kötü butonu mafyası aracılıgı ile uygulanan baski türü.

  - klavyeleri bırak! sen, sen, sen! kaçma lan!
  - sadece bilgi giriyordum agabey!
  - sus! gizli ve akıllı bakınızlar ile bizi kandırabilecegini mi sanıyorsun?
 • entry girdikten sonra gelecek ayar amaçlı mesajları göğüsleyebilme paranoyasıdır. yazılanları beğenmeyip "değiştir la onu!" gibi kalıpları kullanan kişiler tarafından oluşturulmuştur.
 • bkz'larla konuşmayı seven bir sabırtaşı olsaydım (bkz: ben bir tespit yapmak istiyorum sayın kırca) der geçerdim; ancak bu baskının burada anlatılmış haliyle bir yanılsama olduğunu söylemeliyim. sözlükle ilgili beklentilerimizin boşa çıkmasına, görüşlerimizin onaylanmadığını fark etmemize mahalle baskısı diyeceksek bu kavramın içini boşalmasına, folloş edilmesine hizmet etmiş oluruz.
  şöyle devam edelim: (bkz: #15859878)
  bundan şikayet edip, aynı anda birtakım kutsal değerlerine dokunulmamasını istemek de mümkünmüş; hatta bunlar özgür düşüncenin getirisiymiş. olldu.
 • "ya bakın akp'yi sevmem ama", "tayyip'i sevmem ama" demek zorunda bıraktırır. ya siktir et yaz işte istediğini ne pre-edit. peşin-edit. vırt zırt. karma da neymiş a.k. ya.
 • "a.q. protesto etmek hakkımız her şeyi her yerde ve zamanda protesto ederiz" diyen yazarlar tarafından kendilerini protesto etmek isteyen diğer yazarlara uygulanan baskıdır. protesto hakkı bile her yazarın eşit olduğu sözlükte daha eşit olan bazı yazarlarındır.
 • bir başlık görünce akla gelen ilk düşünceyi sözlükte paylaşamamaktır. "bunu yazarsam direkt zamanın öteberisine gider bu." deyip kendi düşüncelerini sonsuzluktan alıp muayyen sınırlar içerisine hapsetmektir. zamanla içten içe yazarı kendine uydurmasıdır sözlüğün.

  sözlüklerin çok rağbet görmesi hususunda hemfikir olunan "herkes istediğini yazıyor, ondan tuttu bu oluşumlar" mefhumu kendi kendini çürütmekte usulca, yavaş yavaş. zira takdir görmeyecek bir şey yazmak, onu yazmama sebebi olup çıkmaktadır günbegün.
 • ekşi sözlük gibi sitelerin hala geocities tadında olduğunu sananların olmadığını düşündüğü baskıdır.

  bilmeyenler için geliyor, internet siteleri yaklaşık beş yıldır community'ler üzerine kuruludur. ekşisözlük de türkiye'de bunun en büyük örneği olduğundan, ve mahalleyi oluşturanlar bir topluluk olduğundan, sanal da olsa community tarafından yürütülen bir projede bir mahallenin içinde olabilecek her şey mümkündür.

  vardır ya da yoktur bilemeyiz, ama teorik ve teknik olarak mümkündür.
 • ekşi sözlükteki yazarlar tarafından başka bir yazarın düşüncelerini beğenmeme , bu yazarı sindirme ve ezme durumu.
  sözlü yada oylamalı şekilde bu kötü olaya maruz kalınır.
  seri eksi oy veren kardeşlerimize selam olsun buradan bu arada.
 • aslında biraz otosansür de sayılabilir bu. badi müessesesi sebebiyle gercekleşir. karma marma, zamanınnın ötesi vs kimsenin derdinde değildir büyük olasılıkla ama insan kendini badisi yüzünden sansürler. hele de sözlükte akp'li isen badilerini bilmemek, mesajlaşmamak istediğin gibi yazmayı kolaylaştırır.