şükela:  tümü | bugün
 • aslinda digerlerinden daha fazla tercih edilen meslek gruplarinin coguna karsi var bu yaklasim. bu yetistirilme tarzlarimizdan geliyor sanirim. biri seninle ayni parayi mi kazaniyor ' kicini devire devire geldi buralara haketmiyor bu parayi, ne yapiyor da aliyor bu maasi bide benden fazla tatil yapiyor' vs. hele daha fazla kazanlarin vay haline. farkinda misiniz bilmiyorum ama babasinin vizyonuyla, parasiyla bir yere gelmis olanlar daha az elestiriliyor bizim toplumda 'babasinin parasi var napalim' denilip gecistiriliyor. ama ne zaman ki bizimle ayni kosullarda yetismis biri iyi garantili bir meslek edinir her seyi batar gozumuze. mesela karsi komsunun oglunun doktor olup iyi para kazanmasi goze cok batar, ama medyanin yardimiyla asil paralari kaldiran sikimsonik bilimum sarkici ve oyuncunun, milletin sirtindan gecinen siyasilerin kazandigi milyarciklar pek ilgilendirmez kimseyi. cunku onlar bu duzenin devami icin gereklidir ve farkinda olmadan duzenin bozulmamasi icin bir civi de biz cakariz surekli.
 • yazarlarin cogunun ogrenci olmasindan kaynaklanan normal hadisedir.
 • ayda bir değişik başlıklarla hortlayıveren, tuhaf bir düşmanlık.

  bu tema içerikli başlıklar dehşetli ilgi görüyor ve popüler. üzerine araştırma yapılabilir hmmm *.
 • sözlüğün genelinin homo ergenuslardan oluştuğu gerçeği göz önüne alınınca gayet normal görülebilecek bir mesele.

  yaşı 20 olmuş, beyni 13 kalmış adamlardan ne bekliyorsunuz?
 • rayına oturamayan bir eğitim sisteminden doğan nefretten öğretmenlerin de nasibini almasıdır.
  çoğu daha iyi bir gelecek isteyen insanlar haklı eleştiriler yapıyorlar, böyle şeyler de ne yazık ki genellemelere malzeme olur, arada nefret söylemleri de geçiyor evet ama bu durum sadece öğretmenlere mahsus değil. içinde nefret, düşmanlık kelimesi geçen bine yakın başlık var ama hepsi de öyle ciddiye alınacak şeyler değil.

  direkt öğretmenlik mesleğine yönelik bir düşmanlık olduğunu düşünmüyorum, sözlükte birçok meslek eleştiriliyor. tabii öğretmenlik kutsal meslek sınıfına girdiğinden dokunan yanıyor o ayrı, hakkıyla yapana kimse laf söyleyemez zaten.
 • tamamıyla, öğretmenlerin sahnede olmasından kaynaklanan düşmanlıktır.

  bir öğretmen yılda ortalama 300 öğrenci ile karşı karşıya gelse 30 yıllık meslek yaşamında 9000 kişi yapar. hiçbir mühendis, avukat, memur bu sayıya yaklaşamaz bile. bu sayıyı doktor geçer ama o da hastalarıyla çok az görüşür. ona da burada küfürlü başlıklar açıldığını biliyoruz.

  demem o ki türkiye'deki insan kalitesi -tahsilliler için konuşursak- üç aşağı beş yukarı aynıdır. göz önünde olan öğretmenin her eylemi ve sözü dikkati daha çok çekmektedir.

  bu durum, haklarında yazılan ve söylenen bin türlü zırvayı haklı çıkarmaz, o başka.
 • sadece öğretmen mi dedirten düşmanlıktır.

  (bkz: doktor maaşı)
  (bkz: hakim ve savcıların 7000 tl maaş alması)
  (bkz: thy'de pilotların 24 bin tl maaş alması)
 • belki de gerçekten vardır. yani, genel bir şeydir. kendim gerçekte öğretmen simit sat onurlu yaşa diyecek kadar tiksinirim öğretmenlerden. genel bir şey mi, bilmiyorum.

  neden mi tiksiniyorum öğretmenlerden? ben, güzel kardeşim, insanları fikirleriyle tanımlarım. etine, kemiğine dair hiçbir şey umrumda değil. kendi etim ve kemiğim de sadece düşüncelerimin yaşamasını sağlayan bir makine aslında. öğretmen dediğimiz varlıksa aslında, sizin kendi fikirlerinizin yeşermemesini, var olmamasını, yeryüzünde uygulama alanı bulmamasını sağlayan birisi. size devlet ideolojisinin, devlet dininin zerk edilmesini sağlamaya çalışan bir endoktrinasyon makinesi yani.

  yani bir anlamda, eğer hayatınız fikirlerinizin bir toplamıysa yahut ağırlıklı ortalamasıysa; öğretmen sizin hayatınıza kast eden kişi.

  gezi'de insanlara cop sallayan polisten hiçbir farkı yok öğretmenlerin.

  ek: açıklamak istiyorum ki maaşlarıyla, benim paramla ödeniyor olması dışında, hiçbir problemim yok. bu gayrıahlaki (muhtemelen prensipte değil ama pratikte) mesleğe sahip insanlara vergiyle para vermek, üzüyor beni. polisin maaşının da benim vergimden çıkması gibi. öte yandan çok aldıklarını da düşünmüyorum, kötü adama çalışan, işlerini iyi yapan kötü insanlar sadece.

  ayrıca, devletin en iyi okullarından ikisinde geçirdim ilköğretimimi de lise hayatımı da. öğretmenlerimden hiçbir şey öğrenmedim. sadece network effect işime yaradı, iyi eğitim beklentisiyle oraya gelen zeki öğrenciler doluştu çevreme ama sadece bu kadar.

  aptal/kötü olmayan öğretmenlerim de oldu, nadiren de olsa. onlar da nefret ediyor diğer öğretmenlerden.