şükela:  tümü | bugün
  • bence sosyologların uzun uzun incelemesi gerekiyor. ama sakın ha sözlükte yazar olmayan bir sosyolog olsun. şimdi düşündüm de sanırım psikologlarla sosyologlar ortak çalışmalı.

neyse, kendim sosyolog olmasam da sözlükçülerdeki sosyal medya fenomeni kıskançlığının, kıskançlık kavramının genel anlamından bağımsız vuku bulmadığını düşünüyorum. yani bir insan başka bir insanı neden kıskanır? kıskandığı insan popülerdir, iyi kazanıyordur, kitleleri peşinden sürüklüyordur falan. e şimdi sözlükçüyü düşünüyorsun, entry'lerini okuyan insanın "yazarı kimmiş?" diye sormadığı bir formatta içerik sağlayıcılık yapıyor. belki sözlük bünyesinde entry'nin yazarı kimmiş diye bakan eden oluyor ama sözlüğü dışarıdan okuyan adam, yani sözlük müşterisinin büyük çoğunluğu "ekşi'de bunu kim yazmış?" diye değil, "ekşi'de şu şu yorumlar yazılmış.." diye düşünüyor. sözlükte yazan sözlüğe aittir kısaca. bireysel olarak öne çıkma şansın yok denecek kadar azdır. öte yandan fenomen youtuber'a bakıyorsun, ismiyle cismiyle çatır çatır ortalık yerde. kendi ürettiği içeriğin ekmeğini kendi yiyor. hem popüler hem iyi para kazanıyor. ortalama sözlükçünün belki içten içe sahip olmak isteyip de olamadığı her imkana, şöhrete sahip.

tabii bunlar benim naçizane tespitlerim. lafa girerken dediğim gibi sosyolog ve psikologlar ortak çalışıp bu kıskançlığın sebebini bize izah etmeliler.

saygılarımla. esen kalın.
  • "doğru düzgün bir fenomen oldu da biz mi kıskanmadık?" diye sormak istediğim kıskançlık.
    "arkadaşlar merhaba bugün sizlerle birlikte x yapıcam" içerikli kalitesiz videolarla (kendi çapında) ünlenmiş kişilerin bu kadar alkışlanmasının, insanların eleştirisine maruz kalması kadar doğal birşey yok. danla bilic lakaplı kişi bunlardan farksız mı?
    barış özcan başlığındaki entrylere bir bakın. bir de enes batur başlığına. ikisi de sosyal medya fenomeni ancak ortada bir kalite farkı var. bu da haklı eleştirilere sebep oluyor. aynı zamanda kıskançlıkmış gibi bir algı yaratıyor.
    keşke etraf yararlı, bilgili ve hakkını veren sosyal medya fenomenleri dolsa da kıskansak.