şükela:  tümü | bugün
 • bu sabah başıma gelen hadise.

  efendim bu sabah 9:30 sularında önce kendi sosyal medya hesaplarımda ardından da 18 temmuz 2017 istanbul yağmuru başlığında 9:35'te #69575473 entry ile paylaştığım görsel ve espri idil wans isimli bir kullanıcı tarafından küçük bir rötuşla (cevizlibağ yerine istanbul) ödünç alınmış ve twitter'da fenomen olmuştur.

  işte o intihal

  twitter hesabı gizlenmiş sanırım böyle bir şeydi.

  velhasıl insanlar gülsün eğlensin, zaten maksat muhabbet olsun. madem bu kadar eğlenildi ekşi'nin ve entry'nin de hakkı verilmesi lazım gelirdi. biz ssg'den, kanzuktan böyle gördük.

  o yüzden twit sahibine de yazdım. kendisi de "ahsjsh sahibi geldi kaçın" şeklinde karşıladı. eh bu da bir referans sayılır dedim, güldüm geçtim.

  sonuçta intihal davası açacak değilim, kendimi değil ekşi teknoloji ve bilişim anonim şirketi'ni düşünüyorum. *

  kanzuk göreve!

  not: twitter'ı ara sıra trendlere bakmak dışında hemen hemen hiç kullanmıyorum, beni de fante uyardı.

  ironiden anlamayan nesil için son edit: bu başlık ve sözkonusu entry dahil yazılan her şey geyik amaçlıdır. başka arakdaşlar örneklerini de paylaşmış ama benim ilk defa başıma geldiğinden şaşırıp hem eleştiri hem de goygoy amaçlı paylaştım.

  zaten daha sonra gazeteler, çeşitli sosyal medya hesapları vs. de dahil pek çok site görseli ve yorumu kullanmış, telif filan işin esprisiydi ama bazı ekşi sözlük yazarlarının ruh halini görmüş olduk.

  ne telifi, ne parası allah belasını versincilerden tutun, kızın üstüne gitmeci meriçlere, intihal bilimsel makalede olurculardan tutun, komik değil allah belanı versincilere kadar epey mesaj/yorum geldi. işin esprisi kaçtı evet ama suç bende değil sizde. bir şeye de bakıp geçin işte neden bu kadar ciddiye alıyorsunuz ? ciddi ciddi para filan istediğimi sanan var asdfgjk. işiniz mi yok, sevilmiyor musunuz, probleminiz ne lan sizin ?
 • internette yayımlanan yazılar kamu malıdır. kaynak göstermesi yeterlidir. para istemek neyin nesi mkalele?
 • görende çok matah bir şey sanacak. on insandan on birinin aklına gelebilecek ve yüz kaslarımda herhangi bir oynamaya sebebiyet vermemiş bir caps altı üstü. bunu çalmaya tenezzül etmeleri asıl komik olan o.
 • twitterda ve instagram'da görselin kullanıldığı onlarca türevi mevcut. hatta genellikle fenomenler kullanmış görseli. ama başlıkta sadece az takipçili kıza yüklenilmiş.

  internette paylaştığı görsele telif istemiş bir de dfgfdsdfgfdf
 • kanzuk niye goreve olsun ki, sozlukte de intihal yapilmadi mi? frida'nin parcalanmis omurgasi'ni falan gectim, life is drunk senelerce jun misugu'nin ekmegini yemis; olay ayan beyan aciga ciktigi halde yonetim bir sey yapmadi. life is drunk "tamamen tesaduf, iyi peki siz oyle sanin" piskinligiyle (ve magdurum ama magrurum tribiyle) entry girmekten vazgecti sadece.
  baslik: bir turkiye gercegi, apartmak.
 • intihal olması için bilimsel bir makale olmalı be yavrucum sen çok yanlış öğrenmişsin :(

  ekşi entryim intihal edildi dersen sana gülerler ki güldük de hamdolsun.

  ekşi'de takılırsan böyle de gider daha yani.

  edito: telif hakkıyla intihali birbirine karman çorman etmiş kafası dağınıkların bilgi dağarcığına eklenmesi için gelsin.

  http://ueam.metu.edu.tr/intihal
 • amma taktın kafana be olm, sabahtan beri her yere yazıyosun aq. olsun ya da olmasın siktir et takıl ya bak keyfine. alla alla. benim de bir sürü tavan vantilatörü tasarımım var ama aynılarını firmalar sürekli üretip satıyor. bir şey diyor muyum, demiyorum. sal.
 • intihal için bilimsel eser olması gerektiğini düşünen yazarları gösteren olay.

  roman, hikaye vb. eserlerde de intihal olabileceğini vurgulamak gerek.

  intihal, basit bir ifadeyle başkasına ait bir eseri kendisine aitmiş gibi kullanma fiilidir. fotoğraf, kabul edin ya da etmeyin bir eserdir. izin alınmadan kullanılması hukuka aykırıdır.

  birisi de demiş herkesin aklına gelebilecek bir şey neden eser olsun. ilgili fotoğrafı kullanan kişi çıkıp çekseymiş o zaman..
 • gayet yerinde bir uyarıdır.
  madem alıntı yaptın altına not düşülsün değil mi efendim?
  burada kimse para için yazmıyor ama
  marifet iltifata tabidir.
 • aynısı hercai için yapılan anlatımın youtube da beğeni rekoru kırmasıyla da olmuştur.
  (bkz: hercai şarkısının en çok beğenilen youtube yorumu)