şükela:  tümü | bugün
  • bir neslin psikolojisine damga vuran hadisedir.

eskiler hatırlar, gri bir web sitesiydi ekşi sözlük. "bugün" butonu vardı. avukatı vardı.

sonra bir şeyler oldu ve sözlük bitti.

keşke bitmeyeydi de orada yazıyor, orayı okuyor olaydık bugün.

yazık.

olmamış.

insanımsı.
  • bitti bu iş yargısının hakikati ifade etmesi, yansıtması sorunu.

daima bir acaba gizlidir.
  • muskilpesentlikten dogan bir serzenis. yeni yazarlarin beklenen kkalitede girdiler yapamiyor olmasindan kaynaklandigini dusundugum bir yakaris. (bkz: yaziktir gunahtir)
  • açık ayakkabı giyenlerin lanetlendigi gün tartisabilecegimiz bir konudur.
  • (bkz: eto'o bitmiş)
  • son dönemde her gün 4-5 kişiye formata aykırı olan entry nedeniyle uyarı mesajı göndermem ve yine 4-5 kişiyi de ispiyonlamam nedeniyle doğruluğuna inandığım olay.
  • zaten biliyordum da bugün los pollos hermanos başlığında görünce iyice anladım. (bkz: #37266522) benim entry'îm bu, benimkini okuyup sonra önceki mesajlara gidin neden isyan ettiğimi anlayacaksınız.

bunun gibi günde birkaç tane espri dönüyor, tabi buna espri diyebilirseniz.

inci sözlük eğlencelidir, arada okunur, ya da hep okunur keyfinize göre. olayı odur oranın, inci ayrı ekşi ayrı. ama burası kutsal bilgi kaynağı idi bir zamanlar. buranın olayı budur. inciciler bile artık entel diye dalga geçemeyecek burayla çünkü burası da onlar gibi oluyor.

akademik olarak üniversite zamanlarımda bile bir şey araştırmadan önce bilmediğim bir şeyse önce fikir olsun diye açıp bakardım buraya ben. dolu insanlar vardı, fikri olan yazardı. herkes her boka yorum yapmak zorunda olduğunu sanıp birbirinin tıpkısının aynısı yorumlar yapmazdı.

ama sözlük öyle bir hale geldi ki, o kadar insan hiç ne yazmış diye bakılmadan yazar yapıldı ki burası tamamen kontrolden çıktı.

(bkz: aramaya inanmak)

ne oldu buna? (bkz: #33297258)

başka bir yazardan da örnek verelim; (bkz: #37239548)

(bkz: her tıklanılan konuya entry girme zorunluluğu)

herkes her şeye yorum yapmak zorunda hissediyor, forumu geçtim twitter, facebook'a döndü resmen. herkes birbirinin aynısı şeyleri kişisel hisleri ile yazıyor. bana ne katıyor senin yazdığın onu düşün önce? ya güldürsün, ya hüzünlendirsin, ya düşündürsün, ya öğretsin. ama koca bir hiç.

sadece senin hissiyatını okuyorum ve bana bir şey katmıyor. hissiyatını anlatacaksan güzel bir dille anlat ki ben de bir şeyler çıkartabileyim. "en sevdiğim şey", "dün bikbikbik ettiğim şey" . bana ne bundan? her gün böyle şeyler okuyoruz. hem de çok fazla!

birbirinle kavga etmek nedir başlıklarla? üsttekine, alttakine diye giydiriyorlar. foruma dönüyor resmen. evet ben de yaptım gaflete düşüp ama silebildiğim kadar sildim sonra, çünkü burası zamanında böyle değildi.

çoklu hesap kullanımına nasıl izin verilir? bunun mantığı nedir?

böyle binbir türlü olay ekşi sözlük'ü bitirme noktasına geldi.

küfür bile edilmezdi burada şimdi ana avrat düz giden adamlar var. durduk yere yapan var bunu 2 laflarından biri küfür.

ssg; umarım hatta muhtemelen yazılım yapmışsındır, entry'sinde ssg geçen yazarların ne yazdığını okuyorsundur sonradan. böyle giderse vasıflı, okunası hiçbir yazar kalmayacak, kendi başına kalacaksın burada belki de 3-5 tane daha iyi yazar.

geri kalanı 18'ine girmemiş alt alta birbirinin benzeri komik olduğunu sanan yorumlar yapan tipler olacak, bir konuya bilgi alayım diye bastığın zaman çok basit bir konu olsa bile 20 sayfa olacak ve içinde toplasan 5-10 tane yararlı bilgi olacak.

sen buna razı mısın? böyle mi olmasını istiyorsun 8-10 sene önce milletin yazarı olmaktan gurur duyduğu ve kendi ellerine kurup büyüttüğün bu platformun?

istiyorsan sorun yok.

istemiyorsan; kalabalık ama iyi yazarlardan oluşan moderasyon ekibi kur, emin ol senden 5 kuruş istemeden bunu hakkıyla yapacak bir sürü adam var; yetki ver, saçma sapan yazarları silsinler ve 3-5 sene ip'sine kadar banlasınlar. ekşi sözlük'ün yazara mı ihtiyacı var artık? senelerdir yok oysa ki.

şu an kadar kadroyu şişirdin ve boş şişirdin. birkaç ayda kalabalık ve iyi moderasyon ekibiyle kötüleri aradan ayıklarsın ve iyi yazarlar kalabilir. ondan sonrasında da kuralları daha sıkı tutarsın, tıpkı eski zamanlardaki gibi. çoklu hesaplara izin vermezsin. ardından yazar alımını eskisi gibi az az yaparsın olur biter.

zaten burası dolacağı kadar dolu, ihtiyacın yok, her kesimden her türlü insan var. sadece formatı sallamayan, saygısız davranan, boş yorumlar yapanları çıkartman ve bundan sonra yazar alımı yaparken ince eleyip sık dokuman gerek.

umarım buraları düzeltebilirsin. biz de zamanında sevip kutsal bilgi kaynağı bellediğimiz ekşi sözlük'e tekrar kavuşabilelim.
  • an itibariyle fokurdayan başlıklara bakarak görülebilecek hede.