şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır okurum ekşi'yi.yazardan ziyade sağlam bir okur olarak addederim kendimi.eskiden buralarda müthiş başlıklar,müthiş içerikler,zeka kokan bigiler,nükteler,örnekler olurdu.gerek politik,gerek sanat,gerekse edebiyat,günlük hayat,bilim vs alanında girilen bazı entryler adeta ansiklopedik kıvamda,ufuk açıcı ve etkileyici olurdu.bir zamanlar bu ortamın iq ortalaması 180 ise şimdilerde bu ortalamanın 80-90 civarına düştüğünü öngörüyorum.üzücü.

o yüzden eski baba yazarların,halen duran silinmemiş (!) entrylerini okuyarak geçiriyorum zamanımı.
  • eski yazarların ego okşama başlığı.
  • tamamen katıldığım sözlük içerisinden çıkmış harika bir tespit.

eskiden bir şeyler öğrenmek isteyen insanlar "ekşi'de yazıyorsa doğrudur" mantığına sahipti. mizah da bilgiden uzak değildi, bilgiyle iç içeydi.

öte yandan yazar olmadan önce daha güzel başlıklara rastlıyordum, şimdi daha zor denk geliyorum. acaba benimle mi alakalı diye düşündüğüm olay.
  • zeki olup olmamak değil mesele ama inanılmaz bir seviye düşüşü söz konusu. bu kesinlikle her yerde karşıma çıkıyor. kafasına göre formata aykırı entry girenler mi dersin, entrylerde nefret söylemleri, hakaretler mi dersin... iyice burası eminönü’ne dönmüş. böyle bir şey istesem facebook’a girerim, neden ekşi sözlüğe girip milyon tane saçma şey okuyayım?

sözlüğe ara ara uğruyorum, uğradığımda da çok kalmıyorum zaten ama geçen gün birkaç başlığı okurken midem bulandı. ben de okumak zorunda olmadığımı düşünüyorum artık, fikirlerini böyle yazan insanları okuyacak değilim. dediğim gibi facebook’a girerim çiçeklerle günaydın postu paylaşan insanları beğenirim daha sağlıklı olur benim için. forum sitesine çevirmişler siteyi. ben de harika yazmıyorum, formata aykırı entryim de vardır da bu kadar da aykırı değildir herhalde. özellikle yeni yazar olanların bir kısmına bakıyorum, genelde bunlar böyleler. daha doğrusu bu ne be dediğim hesaba bakıyorum, yeni yazar çıkıyor. eskiden hem alınmıyorlardı hem de anında uçuruluyordu şimdi o kadar denetlenmiyor sanırım.
    böyle böyle iki gündür saçma sapan bir şey görünce istisnasız hepsini engelledim karşıma bir daha çıkıp vakit kaybı yapmasın diye, 100 kişiyi bulmuştur iki günde. hele bazı başlıklar var ki turnusol görevi görüyor.

ya böyle devam edeceğim kişiselleştireceğim ya da ben de gideceğim. uğraştığıma değecek mi bilmiyorum, bakalım.
  • "dağda ki çobanla benim oyum bir mi?" diye soran zihniyetin fırtınası, buralara kadar gelmiş. ''ne alakası var?'' diye cevap vermek istiyorum. zeki olmanın bir numaralı kanıtı, ekşi sözlükte uzun yıllardır yazar olmak mı? kişi kendini salak olarak görüyorsa böyle bir tespit yapması da gayet normaldir. yaş ortalamasının biraz daha yüksek olmasından dolayı, eski yazarlar daha tecrübeli dese anlayacağım. ama bunu demek için bile, ufak bir zeka kırıntısı olmalı.
  • zekadan daha çok yazılana daha özen gösteriyor tespitiyle katıldığım önermedir.
  • ekşi sözlük özellikle 2005-2015 arası, türkiye'de gündemi belirlemeye çalışanların etki gösterdiği mecra oldu.

cumhuriyet tarihi burada övüldü, lanetlendi ve günümüzdeki politikalara malzeme yapıldı.

şu andaki yazarlardan daha bilgili insanların bu dönemde sözlükte yazdığı doğrudur. ancak daha zeki oldukları şüphelidir.

neticede ekşi sözlük'ün de içerisinde bulunduğu mecralarda toplanan ve fikirlerini savunan yazarlar, seksenler ve doksanlar türkiye'sinden daha anti demokratik bir ortama girişimizi ya savundular ya da buna malzeme oldular.

şu haliyle onlar için daha zeki değil, ancak malumat furuş denebilir.

bilgi her zaman kıymetlidir ancak bu bilgiyle yarar gösteremiyorsanız, bilginin değeri bilgiyi savunanlarca da ondan nefret edenlerce de dolaylı ya da dolaysız düşer.

ekşi sözlükte mangalda kül bırakmayan demokrat olduğunu iddia eden bir garip tayfa, türkiye'de bilgiye olan güveni temelsiz olsa da düşürenlere yardımcı oldu.

o yüzden troller daha kalitesiz artık. bir zamanlar bu sözlükte inanılmaz bir cahil okumuşluk örneği olarak kemalist ayetullah başlığı vardı ve doluydu.

yeşil sözlük yazarları listesi vardı. bunlar ya çakma muhafazakar ya da asıl bağnazlığını orta yolculukla saklayan tiplerdi. böyle çok örnek var verilecek.

zeka sadece durağan bir sıfat değildir kısaca, ne kadar işlev gösterebildiğiyle de görülür. bu yüzden bu başlığın yanlış bir tanım olduğu söylenebilir.
  • eski yazarların daha zeki olması değildi işin aslı.
    eski sözlüğün yazmaya değer bir yer oluşundandı o.
  • ne varsa eskilerde var