• yıllardır okurum ekşi'yi.yazardan ziyade sağlam bir okur olarak addederim kendimi.eskiden buralarda müthiş başlıklar,müthiş içerikler,zeka kokan bigiler,nükteler,örnekler olurdu.gerek politik,gerek sanat,gerekse edebiyat,günlük hayat,bilim vs alanında girilen bazı entryler adeta ansiklopedik kıvamda,ufuk açıcı ve etkileyici olurdu.bir zamanlar bu ortamın iq ortalaması 180 ise şimdilerde bu ortalamanın 80-90 civarına düştüğünü öngörüyorum.üzücü.

o yüzden eski baba yazarların,halen duran silinmemiş (!) entrylerini okuyarak geçiriyorum zamanımı.
  • biz formata uyardık, aramaya inanırdık, aramaya inandırılan başlıkta yazmaya devam edemezdik ve en ufak hatada ya çaylak olmanın ya da uçurulmanın korkusunu yaşardık, çoklu hesap kullanımı yasaktı ve tespit edildiğinde de uçardık.

kendi adıma ben zeki değildim çünkü burada akıllı, efendi ve kendimce dahiyane entry girerken öte yandan yanan ampüle, ısıyla birleşince hoş bir koku yayacağını düşündüğüm ve kendi yaptığım, yumoş ve sudan oluşan fısfısı sıkıyordum. ampül patlıyordu.
    yılmayıp ampül sönükken de sıkıp hemen sonra ışığı açınca ampulün bir daha patladığını görünce yine üzülüyordum, bu sefer ıslak mendille filan bir şeyler denemiştim ama o da istediğim sonucu vermedi. artık ampüllerin ısıyla birlikte hoş bir koku yaymayacaklarını kabullendim.
  • gidiş-gelişleriyle 3. nesilden beri buralarda olan biri olarak subjektif bir açıklama yapabilirim sanırım... burada bu konu hakkında satır satır entry döşenebilir ama özetin özeti olarak, sözlük yönetimi açısından kalite para getirmiyor maalesef. para ile kar maksimizasyonunu getiren şeyler hayatın her alanında olduğu gibi çokluk ve bokluk. yönetim de 2010'lu yıllardan beri onları birinci plana aldı. yoksa hiçbirimiz yazı yazmayı unutmadık. diğer yandan iyi entry yazmak da hiçbir zaman para kazandırmadı. fakat en azından eskiden entry için harcadığın zamanın karşılığını beğeniyle, destek mesajlarıyla, kazandığın arkadaşlarla (sanatçı deyişiyle, alkışla) alırdın. artık o da kalmadı. durum böyle olunca elbette çoğu yazar üzülüyor ve küsüyor. bu yüzden yıllardır beyin switch'imizi kapatıp goygoy yapıyoruz. en azından benim açımdan durum böyle.
  • en basitinden mizah açısından yaran başlıklara bakarak ben de bu düşüncedeyim. neden eskisi gibi yaran bir başlık çıkmıyor artık? çünkü eski yazarların mizah kalitesinde bir yazar grubu yok şimdi. ben de bu mizah açısından kalitesiz yazar grubunda görüyorum kendimi açıkçası. eksik bir şeyler var bizde evet.
  • zeki olup olmamak değil mesele ama inanılmaz bir seviye düşüşü söz konusu. bu kesinlikle her yerde karşıma çıkıyor. kafasına göre formata aykırı entry girenler mi dersin, entrylerde nefret söylemleri, hakaretler mi dersin... iyice burası eminönü’ne dönmüş. böyle bir şey istesem facebook’a girerim, neden ekşi sözlüğe girip milyon tane saçma şey okuyayım?

sözlüğe ara ara uğruyorum, uğradığımda da çok kalmıyorum zaten ama geçen gün birkaç başlığı okurken midem bulandı. ben de okumak zorunda olmadığımı düşünüyorum artık, fikirlerini böyle yazan insanları okuyacak değilim. dediğim gibi facebook’a girerim çiçeklerle günaydın postu paylaşan insanları beğenirim daha sağlıklı olur benim için. forum sitesine çevirmişler siteyi. ben de harika yazmıyorum, formata aykırı entryim de vardır da bu kadar da aykırı değildir herhalde. özellikle yeni yazar olanların bir kısmına bakıyorum, genelde bunlar böyleler. daha doğrusu bu ne be dediğim hesaba bakıyorum, yeni yazar çıkıyor. eskiden hem alınmıyorlardı hem de anında uçuruluyordu şimdi o kadar denetlenmiyor sanırım.
    böyle böyle iki gündür saçma sapan bir şey görünce istisnasız hepsini engelledim karşıma bir daha çıkıp vakit kaybı yapmasın diye, 100 kişiyi bulmuştur iki günde. hele bazı başlıklar var ki turnusol görevi görüyor.

ya böyle devam edeceğim kişiselleştireceğim ya da ben de gideceğim. uğraştığıma değecek mi bilmiyorum, bakalım.
  • zekadan daha çok yazılana daha özen gösteriyor tespitiyle katıldığım önermedir.
  • olayın zekilikten kaynaklandığını çok düşünmüyorum - şahsen eski bir yazar olsam da gerizekalının önde gideniyim diye addediyorum hayatımdaki hatalara baktığımda. ancak yeni yazarların yazım kalitesindeki düşüşün, yani varsa eğer böyle bir şey zira beğeniyle takip ettiğim "yeni" yazarlar var, facebook, twitter vb. gibi kısa ölçekte yazmanın evla olduğu mecralarda "pişmelerinin" etkisi olduğunu düşünüyorum açıkçası.
  • golden age thinking kavramının ekşiye uyarlanmış hali.
  • eskiler iyidir eyvallah da, yeniler aşırı kalitesiz olunca daha çok fark ediyor aradaki uçurum
  • (bkz: tabii lan manyak mısın)

ben bile eskiden daha zekice şeyler yazmışım. demek ki sözlük ortamı buna itiyor. görüyorsunuz, anlatmaya gerek yok.
hesabın var mı? giriş yap