şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bundan 10 sene öncesine tekabül eden zamandır.

  ben ekşi sözlüğü tanıdığımda sene 2003 civarıydı, ismini dahi duymadığım kelimeler tabirler, gitmeyi planladığım şehirler bilimsel terimler hepsine bu sözlük kanalıyla ulaşırdım.
  internet aleminin gerçek bir meydan larousse kopyasıydı. daha önce duymadığım kişiler eserler coğrafyalar, devlet adamları ünlü edebiyatçılar, farsça arapça kelimelerin karşılıkları daha nicesi.

  peki sonra ne oldu ?
  sermaye girişi hızlandı ve ekşi sözlük oldukça tanınır ve popüler bir site oldu. aldığı hit ve reklam gelirleriyle oldukça güçlü bir kazanç kapısı oldu, yükselen yazar sayısıyla beraber format patladı, kuruluş ve ilerleyiş misyonu değişerek forum chat tarzı entry silinme sebebiyken dahi anlamındaki de kıyametler koparırken bir anda forum donanımhaber yan kuruluşuna dönüşüm başladı. (dilbilgisi nefretim ve eksikliğime rağmen formatın gerekliliği olduğunu düşünüyorum, cezamı çekmeye razıyım )
  2005 geçildikten sonra kutsal bilgi hazinesi oldumu sana tartışma tanışma panosu. böylesi bir oluşumun klanları bile nemalandı, ekşi sözlük yazarı olamayanlar itü ve uludağ sözlükte zaman geçirirken sıra beklediler, başlangıçta bilgi paylaşan ve gerçek anlamda kutsal bilgi hazinesi oluşumuna katkı sağlayanlar zamanla yaptıklarının gereksizliğine inanıp burayı terk etmeye başladılar, nasıl olsa yazdıklarımızın bir anlamı kalmadı buranın içine tükürdüler diyerek giden bir çok yazar oldu ama hala aranan bir bilgiye ulaşıldığında onların emeklerinin ürünlerinden besleniyoruz.

  zamanla yazar sayısı çoştu bazen kadınlar gününde toplu alımlar bazen kondüktör hatasıyla serbest kalanlar sayesinde yapı oldukça karışık bir hale geldi, burada sıra bekleme esnasında zaman geçirmek üzere inci sözlüğe gidenler sayesinde oldukça eğlenceli bir yıl geçiren bir inci sözlük oluştu, 1 yıl içerisinde çürüyen inci sözlük dehşet bir yere dönüşürken kodüktörler çalışmaya devam etti, inci sözlükte sıra bekleyenler yavaş yavaş ekşi sözlük yazarı oldu.

  açılan başlıklar tanım bilgi içermenin ötesinde din dil ırk gözeterek ayrımcılık körükleyen bir hal aldı, spor başlıkları maç başlıkları derken troll olmayı çok matah bir şey sanan bir sürü ergen türedi, internetin ucuzlaması her evde bilgisayar olması gibi teknolojik gelişmelerin kacınılmaz sonucu olarak kutsal hazine çöplük olmaya dönüştü, format şimdiye kadar korunsa belki türkçe en iyi kutsal bilgi hazinesine sahip olabilirdik ama bu durumda para kazanmak mümkün olmazdı, ben sedat kapanoğlu na kızamıyorum, aklına gelen fikri paraya dönüştürmek her insanoğlunun doğal hakkı, burada yazan her yazar bunu yapardı bundan eminim, sen bunu yapmazsan başka biri çıkar yapardı zaten onun için kızmak çok anlamlı değil, en azından katkıda bulunan yazarları onurlandırabilirdi,
  yazarları ayrı kategoride tutarak bilgi akışı sağlayabilirdi ama yapmadı.

  yarın ne olacağını bilmiyoruz belki misyonunu tamamlayıp yavaş yavaş yerini farklı bir mecraya bırakacak olan sözlükler veya internet aleminden bir ekşi sözlük geçmişti her zaman denilecek bundan eminim, ama bu işin buralara gelmesini sağlayan bilgi paylaşımcılarını ayrı bir parantez içerisinde kutlamak lazım, zira onlar olmasaydı bugün eğlenilecek sözlükler, aradığın bilgiye ulaşabileceğin bir ekşi sözlük olmazdı.
 • ekşi sözlük'ün ekşi sözlük olduğu yıllardır.

  o yıllarda açardık kutsal bilgi kaynağını, bilgi alırdık. şimdi fikir bile alamıyoruz. -ki entry sıçmak diye bir deyim var- o yıllar şimdi çok geride kaldı, 90'lı yılların sonu, 2000'li yılların başında internet ne güzel bir yerdi. fakirler en fazla ateri salonuna giderken biz bilgili entelektüeller ekşi'de wiki'de yazardık. hey gidi!
 • eskide kalmis ve bir daha hic gelmeyecek yillardir. sozluk artik siyasi bir tartisma platformuna donmus. arada da komiklikler, sakalar falan.

  hangi basliga bakarsaniz bakin, sinema, muzik, edebiyat, teknoloji, spor, saglik, artik akliniza hangi konu gelirse, olay donuyor dolasiyor siyasete geliyor. akp'den giriyorlar, chp'den cikiyorlar. turklukten girip, kurtlukten cikiyorlar. her zaman bu boyle. istisnasiz.

  isin ozu, boktan bir platforma donmus. sahipleri de para kazanma derdine, umursamiyorlar tabi.
 • ekşi sözlük çok bozdu makamından bir nağme.

  .
 • böyle gereksiz başlıkların açılmadığı yıllardır.
 • yazar değil sadece okur olduğum yıllardır. şimdi bakıyorum açılan bir başlığın altına karşıt görüş tarafından onlarca alaya alıcı, iğneleyici, hakaret içeren onlarca entry giriliyor. arada adam akıllı cevap verenler oluyor ama tek tük.

  en çok da anan ya da bunu anana sorsana delikanlı şeklindeki ikinci veya üçüncü entry'lere gıcığım. bir de ertesi gün debe listesine girmiyor mu bunlar, hepten felaket.
 • benim için hala içinde bulunduğum yıllardır. neyi, nerede, nasıl aramasını bilirseniz ekşi sözlük hala bilgi almak için güzel bir kaynak olabiliyor.
 • bir ayağımız; "bu halen geçerli" dairesinin içinde birisi ise dışarıda. bundan sonrasını sözlük kendi belirleyecek.