şükela:  tümü | bugün
  • yüzümüze tokat gibi çarpan gerçektir.

malumun ilamı şöyle ki: ekşi sözlük bilgi kaynağı olamamıştır. belki bir zamanlar öyleydi fakat bu günlerde fikir beyan edilen alelade bir mecra olmuştur.

yazarlar, bırakın kaynak gözetmeyi çoğu zaman içeriği bile okumadan sadece başlığa göre anlık düşüncelerini dile getirmektedir ki bunlar içi boş, kimseyi ilgilendirmeyen ve kimseye bir katkısı olmayan şahsi düşüncelerdir.

maalesef herhangi bir kıraathanede duyabileceğinizden çok fazlası değil.
  • sen şimdi benim pişpirik oynarken ülke yıkıp kuran, gönüllü militan, gün görmüş dayılarımın ve de amcalarımın hayat verdiği, her biri küçük türkiye gerçeği olan kıraathanelerimizi mi küçümsedin?

çaça arabalarımıza doluşup basalım mı mahalleni? babanı dövüp bırakalım mı kapının önüne? bakkalda, manavda amborgoya hazır mısın? aile bireylerini ne zaman görsek pis pis bakalım mı suratlarına? cılız bedenin ne kadar dayanıklı strese?
    pişman mısın şimdi delikanlı? korktun mu? asalım mı facebook profil fotonu bütün mahalle direklerine? umarım bundan sonra kime cahil dediğine dikkat edersin. biz buralardayız hep. titre!

sadece başlık ve son paragrafı okudum. yurdum insanını aşağılayan, iten bir tespit.
  • evet. eskiden yazar olmak için çabaladığım, saatlerimi verdiğim ekşi sözlükte, şimdi önüne gelene küfür edenler, çomardan başka bir kelime bilmeyenler doldu.
  • doğru tespit. (bkz: lord eddard stark) gibi yazarların sözlükte dolaşması bile bu konuda ne kadar haklı olunduğunun göstergesidir.
  • ironik olarak sözlüklerin babası olan ekşisözlük'ün kendi klonlarından incisözlük'e dönüşmesidir.
  • ülkenin şaka maka cahil kaynamasından kaynaklı olabilir, buna kendimi de dahil ediyorum.

cahillik aslında göreceli bir kavram. bir konuda fazla bilgi sahibi olabilirsin ve o konuyla ilgilenen insanlara cahil gelmeyebilirsin ama geri kalan milyonlarca konu hakkında derin bilgilere sahip olmayabilirsin ve bu da seni o konuyla ilgilenenlere karşı cahil yapar. birinin boyunun diğeriyle karşılaştırınca daha uzun veya kısa olması gibi bir anlamda.

cahil olmak öğrenmeye kapalı olmak ta değildir, belki o kişi uygun zamanı bekliyordur ve belki şartlar onun ruhunu beslemesine el vermemiştir. cahilden değil yobazdan ve öğrenmeye kapalı olan insanlardan uzak durun. zamanında ne demişler 'bilmemek değil öğrenmemek ayıptır'.
  • ait olduğu coğrafyanın insan profili hakkında genel fikir vermektedir. bunlar bir de eli kalem tutan kişiler.

(bkz: eli kalem tutmak)